در حالی که فیلم‌های منتشرشده از سوی مخالفان بشار اسد، حضور نظامی نیروهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در جنگ داخلی این کشور را تایید می‌کنند، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه‌ی جمهوری اسلامی، می‌گوید که دولت کشورش با دولت سوریه تنها رابطه‌ی سیاسی دارد.

آقای ظریف که در جریان سفر خود به آفریقای جنوبی در یک کنفرانس خبری شرکت کرده بود، در پاسخ به سوالی درباره‌ی فیلم‌هایی که اعضای سپاه پاسداران را در حال جنگ با شورشیان مسلح نشان می‌دهند، ارتباط نظامی جمهوری اسلامی با سوریه را انکار کرد.

با این وجود او هیچ اشاره‌ای به چگونگی حضور سپاهیان ایرانی در این فیلم‌ها نکرد.

در شهریورماه امسال، شورشیان سوری با تماس با رسانه‌های بین‌المللی اعلام کردند که تصاویری ویدئویی را در اختیار دارند که حضور نظامی جمهوری اسلامی در سوریه را اثبات می‌کند.

این تصاویر توسط یک مستندساز ایرانی به نام هادی باغبانی و جهت نمایش برای مقامات نظامی ایران ضبط می‌شده که پس از کشته‌شدن وی در جریان نبردی در منطقه‌ی “مرغداری” در جنوب حلب به دست شورشیان افتاده است.

اسماعیل حیدری، فرمانده‌ی یک گروه ۱۲ نفره از سپاهیان ایرانی که در این منطقه در حال جنگ بودند و باغبانی در کنار او به ضبط تصاویرش می‌پرداخته نیز از جمله دیگر کشته‌شدگان بوده است.

تصاویر منتشرشده از سوی شورشیان نشان می‌دهد که این گروه ۱۲ نفره در یک مدرسه قدیمی که به پایگاه آنان تبدیل شده بود، مستقر بودند و در میان آن‌ها علاوه بر جنگ‌جو، کارشناس ارتباطاتی، کارشناس اسلحه و حتی یک امام جماعت نیز وجود داشته است.

در یکی از ویدئوهای منتشرشده، اسماعیل حیدری که هشت ماه در سوریه سپری کرده، با اعتماد به نفس و آرامش توضیح می‌دهد که چگونه همین گروه ۱۲ نفره موفق شده حمله‌ی یک گروه ۱۵۰ نفری از شورشیان را که سوار بر خودروهای‌شان بودند دفع کند و پس از کشتن ۱۰ تا ۱۵ نفر از آن‌ها، وادار به فرارشان کند.

گفتنی است تلویزیون بی.بی.سی فارسی، به تازگی و با استفاده از این تصاویر که بخشی از آن به طور اختصاصی در اختیار این شبکه قرار گرفته، مستندی را با عنوان «جنگ پنهان ایران در سوریه» پخش کرده که تا لحظه‌ی تیرخوردن هادی باغبانی را شامل می‌شود. لحظه‌ای که دوربین همراه او ناگهان سیاه می‌شود.

باغبانی و حیدری، در شهریورماه امسال با تشریفات نظامی در ایران به خاک سپرده شدند.

این مستند را می‌توانید در زیر ببینید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)