امیرحسین مصلی روزنامه‌نگار در یادداشتی که در اختیار سایت مدارا قرار داد نوشت:  با فرارسیدن ایام سوگواری محرم که یکی از مهم‌ترین پیام‌هایش حفظ کرامت انسانی بود با خروج امام حسین به دعوت مردم علیه حکومت موروثی یزید؛ شاهد تحقیرهای تکرار شونده‌ای توسط بخش‌های از حاکمیت هستیم که کرامت گروهی از مخالفان حجاب اجباری را هدف قرار داده است.

بازگشت گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها در آستانه سالگرد مرگ مهسا امینی در بازداشت پلیس، ولو بدون آرم اما با همان کارکرد، یکی از این مصادیق تحقیر است؛ به‌ویژه یک‌سال پس از آنکه در اعتراضات زن، زندگی، آزادی مردم، کشور و حتی حاکمیت هزینه گزاف مادی و معنوی را پرداختند تا لااقل در ظاهر این ون‌های گشت از خیابان‌ها جمع شوند و زنان ایرانی بخاطر بیرون بودن موهایشان راهی بازداشتگاه نشوند که مبادا احتمال راهی قبرستان شدنشان مهیا شود!

اما گویا بخش‌هایی از هسته سخت قدرت با چشم پوشی از تمام این هزینه‌ها که خون بسیاری از جوانان در آن نهفته، می‌خواهند با دهان کجی به خواست قشرهای گوناگون مردم که بدل به مطالبه عمومی و ملی شده است در راستای حمایت از تعطیلی گشت‌های ارشاد و مخالفت با اجبار در پوشش؛ بار دیگر کرامت انسانی را نادیده بگیرند که احتمالا بگویند با اشکال متفاوت اعتراض و نافرمانی مدنی هم هیچ غلطی نتوانستید بکنید و سرآخر همان شد که ما می‌خواستیم!

با این همه ماجرا به بازگشت گشت‌های ارشاد خلاصه نمی‌شود؛ صدور احکام تحقیر آمیز مانند مراجعه به روان شناس جهت گرفتن تاییدیه گواهی سلامت روانی آن‌هم هر دو هفته یک‌بار و همچنین شستن میت در غسالخانه به مدت یک‌ماه برای برخی از زنان که مخالف حجاب اجباری بودند، روی دیگر پایمال شدن کرامت انسان‌ها است که حتی با ارزش‌های حاکمیت و دین اسلام نیز مغایر است!

مگر مسئولان خاصه رهبری از تریبون‌های رسمی همچون صداوسیما در ماه‌های اخیر از پذیرش زنان ضعیف الحجاب یا به اصطلاح شل حجاب‌ها سخن نگفته بودند؟ پس چرا برای ‎لیلا بلوکات، هنرپیشه‌ای که به عنوان مصداق یک ضعیف الحجاب، فقط کلاه بر سر گذاشته بود و حتی کشف هم حجاب نکرده بود، حکم حبس تعزیری در شهرستان صادر می‌شود؟ آیا این حرف‌ها صرفا جنبه تبلیغاتی داشت در برهه‌ای خاص برای آرام کردن فضا یا آنکه بلوک‌هایی در قدرت هستند که توان اعمال سلیقه خاص خودشان را دارند برخلاف تمام این صحبت‌ها؟

جالب آنکه طبق روایات و احادیث اسلامی از پیامبر و ائمه، شستن مرده ثواب دارد؛ حالا یکی از مجازاتی که برای مخالفان ‎حجاب اجباری در نظر گرفته‌اند، شستن مرده است؛ احتمالا برای تحقیر ‎زنان و ایجاد رعب و وحشت!

به راستی چه کسی جز مسئولان می‌تواند با مجازات دانستن امر ثواب، به باورها توهین کند و ‎مردم را دین گریز؟

فیلم ‏ضرب و شتم گروهی معترضی در نازی آباد را به خاطر دارید توسط ماموران که موتوری هم از روی صورتش رد می‌شود؟ وقتی از نظر مسئولان چنین رفتارهایی ضد اجتماعی نیست و خبری رسمی از صدور احکام برایشان به گوش نمی‌رسد اما کلاه بر سرگذاشتن ‎آزاده صمدی و افسانه بایگان را در احکام قضایی مصداق مشکلات روانی می‌دانند که باید درمان شود، چه معنایی دارد جز تحقیر ‎زنان با سواستفاده از بحث سلامت روان؟!

البته جامعه عادت دارد به این دهان‌کجی‌های مسئولان به خواست ‎مردم؛ حتی آن زمان که پای صندوق رای دادند تا مثلث جیم دیگر در مجلس خبرگان نباشد اما بلافاصله جناب جنتی به عنوان نفر آخر تهران به عنوان رئیس این مجلس انتخاب شد! امروز هم در سن ۹۷ سالگی مجددا به عنوان دبیر شورای نگهبان انتخاب می‌شود با وجود تمام انتقادات طی سی سال گذشته به عملکردش در راس این نهاد که برآیندش با دفاع از نظارت استصوابی، مشارکت نکردن اکثریت مردم در چند انتخابات اخیر بود؛ اما همین که اعتراض جامعه به این شکل از حکمرانی، از شرکت در انتخابات رسیده است به جنبش‌های خیابانی؛ یعنی این دهان‌کجی‌ها تاثیر معکوس دارد و محاسبات حاکمیت در قبال خشم جامعه دچار ایراد است. در نتیجه شاهد زوال حکمرانی خواهیم بود؛ چنانکه میرحسین موسوی، نخست وزیر دوران جنگ، پیش از حصر شدنش هشدار داده بود:
«مردم از خود می‌پرسند قیام آنان به عنوان شهروندان، برای برپایی جامعه‌ای که در آن کرامت انسانی پاس داشته شود … به کجا رسید؟»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)