دو درویش گنابادی ساکن شیراز در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، با برشمردن انواع فشار‌ها بر پیروان این آیین هم‌چون «صدور احکام زندان»، «نفی بلد مادام‌العمر»، «ربودن و مجبور کردن قطب دروایش گنابادی به ترک زادگاهش» و«به آتش کشیدن حسینیه‌های این آیین در شهرهای مختلف» از وی خواستند که به ظلم‌های رفته بر دراویش رسیدگی کند.

 صالح مرادی سروستانی و بهزاد نوری در نامه‌ای خطاب به صادق لاریجانی که روز چهارشنبه (۸ آبان-۳۰ اکتبر) در پایگاه خبری دراویش گنابادی، “مجذوبان نور” منتشر شد، تاکید کردند که به دلیل «تهمت»، «افترا» و «هتاکی» در مجامع عمومی و «تحریک افکار عمومی» علیه دراویش سلسله گنابادی توسط «دو نفر ملبس به لباس روحانیت» به نام‌های «محمدرضا شهبازی» و «علی قائمی»، علیه آن‌ها «طرح دعوی» کرده‌اند اما این دو روحانی به «احضاریه‌های دادگاه ویژه روحانیت شیراز» توجهی نکرده‌اند.

این دو درویش از روحانیان به عنوان «بانیان برخی آشوب‌ها» هم‌چون ماجراهای «قم»، «بروجرد» و «کوار» نام برده و تاکید کرده‌اند که «مراجع مسوول هم در رسیدگی به این امور مسامحه می‌نمایند».

آقایان مرادی و نوری ضمن اشاره بر اهمیت «مکتب صلح» در «مکتب درویشی» و انتقال مشکلات پیروان این آیین به صورت شفاهی و کتبی به مسوولان افزوده‌اند: «اما دیده شده و می‌شود که جایگاه شاکی و متشاکی، قانون‌مند و قانون‌گریز عوض شده و عاملان آشوب آزادند و به عناد خویش ادامه می‌دهند و دراویش بی‌گناه که در مقام دفاع از عقیده، حقوق، ناموس، خانه و خانواده برآمده‌اند، در حبس و زندان و تبعید به سر می‌برند.»

تهیه‌کنندگان این نامه در پایان از رییس قوه قضائیه خواسته‌اند که «به ظلم‌های رفته بر دراویشی که محکوم به حبس و تبعید شده‌اند»، رسیدگی کند و «موجبات رهایی‌شان» را فراهم کند.

گفتنی است صالح مرادی سروستانی، ۱۶ شهریورماه سال۱۳۹۰ با حمله ماموران امنیتی به منزلش در شیراز بازداشت و روز ۱۳ خرداد امسال، پس از ۱۹ ماه حبس، آزاد شد. وی توسط دادگاه عمومی و انقلاب شیراز جمعا به ۴ سال حبس تعزیری، ۴سال تبعید به استان هرمزگان و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

بهزاد نوری نیز روز ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۰ با یورش ماموران امنیتی و لباس شخصی به محل کارش بازداشت و دو هفته بعد، روز ۱۰ مهر ماه آزاد شد. وی به حکم دادگاه انقلاب شیراز به دو سال زندان و سه سال تبعید به بوشهر محکوم شده است.

این دو در جریان بازداشت ده‌ها تن از دراویش پس از آشوب در شهرستان کوار بازداشت شده بودند. به دنبال پخش اعلامیه و سی دی‌های توهین آمیز علیه دراویش گنابادی در شهریور ماه سال ۹۰ در کوار، ناآرامی‌هایی در این شهرستان رخ داد که در جریان آن یکی از دراویش به نام وحید بنایی به ضرب گلوله کشته شد و ده‌ها تن دیگر نیز مجروح و بازداشت شدند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)