تامین اجتماعی و روزگار سیاه مستمری‌بگیران در ایران

با بدهی عظیمی که دولت رئیسی به سازمان تامین اجتماعی دارد، وضعیت کارگران و مستمری‌ بگیران در ایران در اسفناک‌ترین حالت ممکن قرار دارد.

در حالی که در شرایط کنونی نزدیک ۵۰ میلیون نفر یعنی بیش از نیمی از جمعیت ایران تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی قرار دارند، رئیس کانون بازنشستگان تهران اخیرا اعلام کرده است که دولت رئیسی ۶۰۰ هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است!

صندوق تامین اجتماعی که از دهه ۳۰ شمسی قرن پیش، قرار بود درمان دردهای روزگاران پیری و کهولت کارگران و بازنشستگان کشور باشد، و در حالی که سرمایه‌ی آن ذره ذره با اندوخته و درصدی از حقوق ماهانه کارگران و کارمندان کشور تامین شده بود، اکنون این صندوق به حیاط خلوت دولت رئیسی تبدیل شده است.

سرمایه‌ها و اندوخته‌های کارگران و کارمندان ایران در طی بیش از ۴ دهه حکومت ولایت فقیه خرد خرد جمع شده و در قالب شرکت‌های سرمایه‌گذاری و برخی دیگر اموال منقول و غیرمنقول دیگر در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی که موسوم به شستا می‌باشد قرار گرفته است.

اما بر خلاف رسالتی که برای سازمان تامین اجتماعی تعیین و تبیین شده بود، این سازمان در حال حاضر تبدیل به قلک و صندوق ذخیره‌ی دولت رئیسی و حکومت ولایت فقیه شده است.

بنا بر گزارشات رسانه‌یی در حکومت ولایت فقیه در حالی که در سال ۱۳۵۴ و در نظام سابق ایران، ضریب پشتیبانی این صندوق ۲۵ به ۱ بود در حال حاضر این درصد به ۴ به ۱ رسیده است.

به عبارت دیگر در سال  ۱۳۵۴ شمسی، ۲۵ کارگر و کارمند حق بیمه به این سازمان پرداخت می‌کردند تا تنها یک نفر از آن مستمری دریافت کند اما در حال حاضر تنها ۴ نفر کار می‌کنند تا ۱ نفر مستمری بگیرد.

دزدی پرداختی‌های بیمه کارگران از تامین اجتماعی با پوشاندن لباس قانونی اصل ۴۴

حکومت ولایت فقیه در سال‌های اخیر اموال این صندوق را که اموالی کاملا شخصی محسوب می‌شود را با ساخت «کلاه شرعی و قانونی» ذیل اصل ۴۴ قانون ولایت فقیه قرار داده و دارایی‌های مالی این صندوق مانند بانک رفاه کارگران را نیز فروخته‌ است!

این امر و فروش بانک رفاه کارگران در حالی صورت پذیرفته است که کارگران سهیم در صندوق از آن بی‌خبر بوده‌اند!

افزون بر این در سال‌های اخیر مجلس حکومت ۲۶ قانون در مورد این صندوق تصویب کرده است که دست دولت‌ها و حکومت ولایت فقیه را به آن دراز کرده است.

شایان ذکر است بدهی دولت رئیسی به این صندوق تنها در سال ۱۴۰۲ که هنوز ۳ ماه از آن نگذشته است برابر با ۲۱۴ هزار میلیارد تومان می‌باشد! [تامین اجتماعی و بحران بودجه در دولت رئیسی]

این در حالی است که دولت‌های منصوب در حکومت ولایت فقیه بنا بر اصل ۲۹ قانون اساسی حکومت ولایت فقیه مکلفند تقریبا تمامی خدمات درمانی، بازنشستگی و از کارافتادگی ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر کارگر ایرانی را پرداخت کند اما از تادیه آن آشکارا سر باز می‌زند.

علی دهقانی‌نیا، رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران در گفتگویی با روزنامه‌ی شرق ضمن اعلام اینکه موجودیت این سازمان در خطر جدی قرار داد عنوان ساخته است که اموالی که طی دهه‌ها در این صندوق تجمیع شده است مربوط به حق بیمه کارگران است و این دارایی‌ها مانند سهام بورس نمی‌باشد که با نوسانات بازار بالا و پایین شود.

وی افزوده است حکومت ولایت فقیه در قالب دولت‌های منصوب، به طور کامل به این صندوق چنگ‌اندازی کرده و مدیریت کامل سازمان تامین اجتماعی را از سال ۱۳۸۳ به بعد در دست گرفته است که قرار بوده با شورای عالی تامین اجتماعی باشد!

با این وضعیت مدیر عاملی که برای این صندوق تعیین می‌شود به هیچ وجه به کارگران و شورای مزبور پاسخگو نیست!

وی با بیان اینکه اندوخته کارگران در حال نابودی است افزود چنین مدیرعاملی نمی‌تواند در برابر دولت رئیسی ایستادگی کند و مدافع حقوق کارگران باشد.

وی در ادامه افزود در حالی که دولت رئیسی و شرکاء می‌بایست حامی این صندوق و سازمان باشند و بدهی خود را به آن بپردازند حال با دستاویز به اصل ۴۴ بر دارایی‌ها و اموال این سازمان خیمه زده‌اند و در حالی که بانک رفاه کارگران ثروت کارگران است، ۶۷ درصد سهام آن را بدون اطلاع این سازمان فروخته‌اند و تامین اجتماعی دیگر در مورد این بانک حق تصمیم‌گیری ندارد!

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)