دهم مهرماه سال 88 خبر اهدای مدال طلای مسابقه­ های کشتی فرنگی قهرمانی جهان در دانمارک از سوی «حمید سوریان» به محمود احمدی نژاد، واکنش­ های بسیاری را برانگیخت. سوریان، فرنگی کار وزن ۵۵ کیلوگرم است که تاکنون یک مدال طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن، پنج مدال طلای جهانی و دو مدال طلای آسیا را کسب کرده است.

در آن روزها، مراسم اهدای مدال سوریان به احمدی نژاد در حالی از تلویزیون دولتی ایران پخش شد که دو روز پیش از آن، سوریان اعلام کرده بود مدال طلای خود را به خانواده شهدا تقدیم کرده است. برای بسیاری از معترضان ایرانی که حمید سوریان از جمله چهره­ های محبوب­ شان به شمار م ی­رفت، چنین کاری غیرمنتظره بود و به انتقاد گسترده از آن پرداختند. دامنه انتقادها به بحث در فضای مجازی محدود نماند و سوریان در برخی مراسم ورزشی از سوی تماشاگران هو شد. رسانه­ های اصول­گرا گزارش دادند برخی به وی پیامک داده­اند که خانه­ اش را آتش م ی­زنند و تهدید به مرگش کرده­ اند. چنین خبرهایی از سوی سوریان تایید نشد ولی انتقادها تا سه سال بعد که سوریان مدال طلای المپیک خود را به مادرش تقدیم کرد، ادامه یافت.

مدتی بعد برخی رسانه­ ها گزارش دادند سوریان ناخواسته و در یک فضای کاملا طراحی شده و اجباری، پس از ورود به ایران به دیدار احمدی نژاد برده شده و متنی را روخوانی کرده که شامل تمجید از رییس دولت دهم و اهدای مدال به وی بوده است. با این حال، نشانه­ هایی چون حضور حمید سوریان به همراه «حمید استیلی» در مراسم انتخاباتی حمایت از احمدی­نژاد در مصلی تهران (خرداد 92)، نشان داد که حضور وی چندان هم اجباری نبوده است. افزون بر این دو، «حسین رضازاده»، عضو کنونی شورای شهر تهران نیز ورزشکار مشهوری بود که در این مراسم حضور یافت و پس از آن موفق به کسب پاداش­ های متعددی شد. اما دو هفته پس از اهدال مدال طلای سوریان به احمدی نژاد، شایعه­ هایی شنیده شد که وی در قبال این کار، 100 میلیون تومان پاداش گرفته است. حدود چهار سال بعد، خبرهای تازه­ حاکی از آن بود که پاداش سوریان صدها برابر این مبلغ بوده است.

26 شهریور 92، دوباره نام حمید سوریان سر زبان­ ها افتاد. این بار نه به خاطر اهدای مدال به شخص خاصی، بلکه به دلیل دریافت مجوز از شخصی خاص. یک فِراری به قیمت هشت و نیم میلیارد تومان در بازار خودروی ایران به فروش رسید و چشم­ های جست­وجوگر برای یافتن مالک این خودرو، حمید سوریان را نشانه رفت. اندکی بعد، او در گفت­ وگو با روزنامه ورزشی تماشا تایید کرد که یک مجوز واردات خودرو داشته، به فردی فروخته و خریدار اقدام به وارد کردن این فراری قرمز کرده است.

سایت خبرآنلاین گزارش داد که بر اساس اسناد گمرک، این خودرو 27 مهرماه 90 با نام حمید سوریان وارد ایران شده ولی دو سال بعد به فروش رسیده است. مالک خودرو در آن زمان برای خرید و وارد کردن این فراری حدود 348 میلیون تومان هزینه کرده و احتمالا باید به این مبلغ، حداکثر 152 میلیون تومان دیگر اضافه کرد تا به عدد 500 میلیون تومان رسید. مقایسه این عدد با قیمت فروش، سودی معادل هشت میلیارد تومان را نشان می­ دهد.

خبرهای تازه اما حکایت از آن دارند که برخلاف گفته قبلی حمید سوریان، وی مجوز واردات سه دستگاه خودروی لوکس را در جلسه 16 اسفند 88 با مصوبه هیات وزیران دریافت کرده است. این مصوبه با امضای «محمدرضا رحیمی»، معاون اول دولت دهم به سوریان و دستگاه­ های متولی واردات ابلاغ شده است. محمدرضا رحیمی از جمله مدیران جنجالی دولت دهم بود و پس از پایان کار این دولت، خبرهای زیادی درباره بازجویی و بازداشت وی به دلیل فساد مالی گسترده منتشر شده است.

حمید سوریان دو سال بعد، یعنی 14 مرداد 92 دومین خودروی فراری خود را وارد کرد که احتمالا ترخیص آن دو سال طول می­ کشد. سومین مجوز ورود خودرو مربوط به یک BMW سری 6 است که سوریان حدود 250 میلیون تومان خریداری و 214 میلیون تومان هم حق گمرک پرداخت کرده است. فروش این خودرو در بازار ایران می­ تواند صدها میلیون تومان سود برای سوریان داشته باشد.

حمید سوریان اردیبهشت امسال اعلام کرد که قصد دارد کاندیدای انتخابات شورای شهر تهران شود. او برای حضور در انتخابات ثبت­ نام هم کرد. رسانه­ ها گزارش دادند که دولت قصد دارد در تهران با سامان­دهی لیستی از ورزشکاران و هنرمندان، برنامه خویش را پیش ببرد. به طور طبیعی، در صورت تنظیم این لیست نام سوریان هم در آن قرار می­ گرفت. با این حال، چند روز پس از ثبت­ نام، سوریان گفت دوستان و کارشناسان توصیه کرده­ اند بی­ خیال سیاست شود و کشتی را بچسبد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)