یک کارشناس بازار خودرو با تشریح جزئیات مصوبه دولت در مورد آزادسازی ترخیص خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، از ورود این خودروها طی ۱۰ روز آینده به بازار خبر داد و گفت: با این مصوبه، واردات مازراتی، پورشه و لکسوس آزاد شد.
آفتاب: فربد زاوه با اشاره به مصوبه اخیر دولت برای واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، اظهار داشت: واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی از حدود یک سال پیش متوقف شد که برداشت برخی افراد این بود که این ممنوعیت مقطعی است و با همین استدلال نیز برای واردات اقدام کردند.

وی ادامه داد: طبق شنیده‌ها حدود ۷ هزار دستگاه خودروی با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی در گمرکات کشور رسوب کرده و به دلیل عدم صدور مجوز واردات، ماه‌هاست که در گمرک معطل مانده‌اند.

وی تصریح کرد: ممنوعیت واردات کالاهای مشمول گروه ۱۰ علاوه بر خودروهای بالای ۲۵۰ سی‌سی، کالاهای دیگر مانند انواع روغن و موتور و لنت ترمز را نیز شامل می‌شود که به حدود ۳۰۰ گروه کالایی می‌رسند.

زاوه توضیح داد: با توجه به اینکه ارز لازم برای خرید این نوع خودروها از کشور خارج شده است، دولت تصمیم گرفت مجوز ترخیص آنها را صادر کند.

وی افزود: ترخیص خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی با تعرفه دو برابری آزاد شده است.

* ورود خودروهای ترخیصی از ۱۰ روز دیگر به بازار

زاوه با بیان اینکه ترخیص این خودروها در گمرکات کشور از روز گذشته آغاز شده است، گفت: این خودروها طی ۱۰ روز آینده به بازار وارد می‌شود.

وی در مورد مدل خودروهای وارداتی از این محل نیز گفت: ۸۰ درصد محصولات تویوتا دارای حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی هستند و حجم موتور حدود ۲۰ درصد از محصولات هیوندایی و کیا نیز بالای ۲۵۰۰ سی‌سی است.

وی افزود: ۷۰ درصد محصولات لکسوس، ۱۰۰ درصد محصولات پورشه و مازراتی و ۵۵ تا ۶۰ درصد محصولات بنز و بی‌ام‌و نیز دارای حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی هستند.

* واردات مازراتی، پورشه و لکسوس آزاد شد

وی با بیان اینکه کمتر از ۱۰ درصد محصولات رنو نیز حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی دارند، گفت: با مصوبه اخیر دولت، واردات مازراتی، پورشه و لکسوس آزاد شده است.

این کارشناس بازار خودرو با بیان اینکه ۶۰ درصد محصولات تویوتا در بازار به لند‌کروز و پرادو اختصاص دارد، تصریح کرد: این مصوبه تأثیر زیادی در واردات پرادو، لندکروز و هایلوکس از محصولات تویوتا خواهد داشت.

* افزایش ۴ تا ۵ درصدی قیمت خارجی‌‌ها

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)