تواناتک: سالها است كه گوگل تلاش مي كند براي كمك به كاربراني كه در نظام هاي سركوبگر زندگي مي كنند، راه هايي پيدا كند تا از سركوب آنلاين آنها كم كند. حالا امروز گوگل اعلام كرده است كه سه راه جديد براي اين موضوع اضافه كرده است.

از روز دوشنبه كاربراني كه در كشور هايي مانند ايران، سوريه، چين و سوريه زندگي مي كنند،مي توانند هويتشان را در اينترنت پنهان كنند و اين كار را با كمك يك نفر در كشورهاي آزاد انجام مي دهند. گروه هاي حقوق بشري تلاش مي كنند تا جلوي دولت هايشان را براي از كار انداختن وبسايت هايشان بگيرند و جهان مراقب است تا ببيند بيشترين حملات اينترنتي از كدام كشورها ناشي مي شوند.

اولين ابزار، افزونه اي است به نام” uProxy” كه توسط آن يك ارتباط كاملا رمزگذاري شده و امن  بين دو نفر كه  همديگر را ميشناسند و به هم اعتماد دارند، ايجاد مي شود؛  يك طرف كاربري كه مي خواهد هويتش را پنهان كند و طرف ديگر كاربري كه هويتش را در اختيار طرف ديگر قرار مي دهد؛ به عنوان مثال حالا يك فعال ايراني مي تواند از مرورگر كاربری ديگر در آمريكا استفاده كند. در واقع اين يك شبكه اجتماعي براي فعالان اجتماعي سياسي است.

ياسمين گرين (Yasmin Green) مسئول اصلي پروژه در گوگل مي گويد: «شما از كشوري كه در آن هستيد و سركوب مي شويد با استفاده از “uProxy” خارج مي شويد و به كشوري كه به آن اعتماد داريد وارد مي شويد؛ اين ارتباط كاملا أمن و محرمانه است. اين ابزار براي كشوري مانند ايران به شدت مورد نياز است، جايي كه شما نمي توانيد از اينترنت استفاده كنيد مگر آنكه حس كنيد كه پاييده و رديابي مي شويد.»

گوگل پيوسته در تلاش است تا براي اينترنت آزاد مبارزه كند و در عين حال در مطالبي كه قرار است از آنها محافظت كند، فضولي نكند. در حال حاضر تمركز روي كشورهايي است كه آسيب پذير هستند و مسئولانشان در سركوب اينترنت شديد رفتار مي كنند.

برخلاف پروكسي هايي كه در حال حاضر استفاده مي شوند، “uProxy” هويت كاربر را به طور كامل مخفي نمي كند، بلكه كاربر ايراني هويت و “IP” كاربر خارج از كشور را استفاده مي كند و در طرف ديگر نيز كاربر خارجي مي تواند از “اينترنت حلال” استفاده كند اگر مي خواهد از چند و چون آن باخبر شود.

همچنين گوگل در حال توسعه برنامه اي است كه بر طبق آن وبسايت هاي گروه هاي مدافع آزادي بيان در برابر حملات “DDOS” محافظت  شوند. حمله “DDOS” اين گونه است كه سرورهاي وبسايت مورد حمله، فقط در صورت غيرفعال شدن و محو شدن آزاد مي شوند. اما گوگل اين سرورها را زير چتر حفاظتي خود مي آورد و اين سرورها تماما در برابر اين حملات مصون مي شوند، حتي شديدترين حملات. گوگل نام اين پروژه را “Project Shield” ناميده است.

طي يك سال گذشته اين پروژه در مورد چند وبسايت مورد اطمينان تست شده است، از جمله سايت بالاترين، “Aymta” در سوريه و سرويس نظاره انتخابات كنيا كه براي اولين بار در طول دوره انتخابات دچار مشكل نشد.حالا گوگل تمام وبسايت هايي كه در زمينه اخبار آزاد، حقوق بشر و اينترنت آزاد فعاليت مي كنند را به اين پروژه دعوت مي كند.

در نهايت گوگل براي شفاف كردن موضوع حملات اينترنتي، برنامه اي ارائه داده است به نام نقشه ديجيتالي حملات (Digital Attacks Map)كه طبق آن مناطقي كه بيشترين حملات اينترنتي در آنها اتفاق مي افتد را معرفي مي كند و اين اطلاعات را در اختيار كاربران قرار مي دهد تا بتوانند آن ها را با واقعيت هاي بيرون از اينترنت مقايسه كنند.

كوهن(Cohen) از مسئولان پروژه مي گويد:« ما به كاربران نشان مي دهيم كه حملات اينترنتي از كجا اتفاق مي افتند، كجا را هدف قرار مي دهند و چه خبرهايي در اين زمينه وجود دارد. ما تمركزمان را روي كشورهايي مانند ايران، كره شمالي، كوبا و.غیره قرار مي دهيم، جاهايي كه بيشترين سانسور اتفاق مي افتد. اگر به عنوان يك شركت آزادي بيان براي ما يك ارزش است بايد آن را در عمل نشان دهيم»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)