«کمیتۀ هماهنگی بین‌المللی احزاب و سازمان‌های انقلابی» آفریقا و هماهنگ کنندۀ آفریقا، ۱۸ آوریل ۲۰۲۳، قطعنامۀ ایکورِ آفریقا در مورد سودان

 

سودان از ۱۵ آوریل شاهد تشدید خشونت در خارطوم پایتخت این کشور بوده است؛ جایی که نیروهای مسلح سودانی به رهبری ژنرال «البرهان» و نیروهای شبه نظامیِ پشتیبانیِ سریع به رهبری ژنرال «حِمیدتی» پس از روزها تنش بین دو نیرو درگیر تبادل آتش شدید شدند.

در این درگیری مسلحانه بیش از ۲۰۰ غیرنظامی کشته، ۱۰۰۰ نفر زخمی و هزاران نفر آواره شدند.

این تشدید درگیری مسلحانه پنج سال پس از قیام مردم سودان اتفاق می افتد که موفق به سرنگونی رئیس جمهور دیکتاتور مرتجع این کشور «عمر البشیر» شدند. متأسفانه، قیام در ساختن سودان جدیدی که مردم سودان شایستۀ آن هستند، موفق نبود، چراکه ژنرال های ارتش قدرت را در دست گرفتند و فرآیند انقلابی مردم را ربودند.

«کمیتۀ هماهنگی بین‌المللی احزاب و سازمان‌های انقلابی» (ایکور، ICOR) که یک جبهۀ بین‌المللی از احزاب و سازمان‌های انقلابی چپگرا است، رویدادهای جاری را با نگرانی جدی دنبال می‌کند و بدین وسیله اعلام می‌کند که:

۱- تشدید خشونت و درگیری مسلحانه بین گروه‌های مسلح مختلف را محکوم می‌کند و آن را جنگی بی‌معنا و ارتجاعی بین گروه‌های مسلح مرتجع می‌داند که خدمتی به منافع مردم سودان نمی‌کند،  و خواستار توقف فوری عملیات‌های مسلحانه و کشتار است.

۲- همبستگی و حمایت کامل خود را از مردم سودان و نیروهای انقلابی مدنی آنها تحت رهبری «حزب کمونیست سودان» و ائتلاف سازمان های مدنی که مبارزات انقلابی مستمری را علیه رژیم ارتجاعی و ارتش انجام می دهند مجدداً تصریح می کند، و اطمینان خود را از این امر که پیروزی با کارگران و مردم ستمدیده خواهد بود ابراز می دارد.

۳- این درگیریِ مسلحانه را نتیجۀ مداخلۀ امپریالیستی در سودان تلقی می کند و امپریالیسم و مداخلۀ امپریالیستی را که سودان را تقسیم کرده و مانع پیشرفت آن می شود محکوم می کند.

۴- از نیروهای انقلابی سودان، آفریقا و کل جهان می‌خواهد تا در مبارزه علیه امپریالیسم متحد شوند و جبهه ای علیه امپریالیسم و فاشیسم تشکیل دهند.

 

«کمیتۀ هماهنگی بین‌المللی احزاب و سازمان‌های انقلابی» آفریقا و هماهنگ کنندۀ آفریقا

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)