دکتر شاهین دادخواه دیپلمات ارشد هسته ای و مشاور پیشین آقای روحانی در شورای امنیت ملی که سومین سال حبس خود در زندان اوین می گذراند، طی نامه ای از زندان اوین سابقه واژه “باند نیویورکی” را از سال ۱۳۸۰ و اصطلاحی موهوم خواند که توسط نیروهای تندرو به سرکردگی حسین شریعتمداری، با هدف مقابله با سیاستهای هسته ای آقایان روحانی و خاتمی، در آن زمان بوده است.

دکتر دادخواه ارسال پرونده ایران به شورای امنیت، در دولت احمدی نژاد  را نتیجه تبلیغات داخلی همین باند تند رو و موافقت جلیلی، لاریجانی و رضایی و خیلی های دیگر خواند.

دکتر دادخواه در این نامه با تاکید بر به تکاپو افتادن مجدد این باند تندرو، میگوید :” اکنون که دکتر ظریف مذاکرات هسته ای را بر عهده گرفته بار دیگر باند افراطی با شعار “باند نیویورک” به صحنه بازگشته است و در اولین گام روحانی را وادار کرده اند از هیچ یک از اعضای تیم هسته ای قبلی خود، در تیم هسته ای جدید استفاده نکند.”

متن کامل نامه دکتر شاهین دادخواه، دیپلمات پیشین هسته ای از زندان اوین که توسط “کمپین صلح فعالان در تبعید” منتشر میشود، به شرح زیر است:

مذاکرات هسته ای و توهم وجود “باند نیویورک”

روزنامه کیهان که ارتباط تنگاتنگی با نیروهای تندرو در دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی دارد و در واقع نقش تریبون غیر رسمی آنها عمل می کند، در اوایل دهه ۱۳۸۰ شمسی در راستای مقابله با سیاستهای هسته ای آقایان روحانی و خاتمی، بحثی را با عنوان باند نیویورک و نفوذ آن در وزارت خارجه آغاز کرد تا با تکیه بر شگردهای اطلاعاتی و پرونده سازی، رقبای خود را از صحنه خارج کند.

بر اساس این سناریوی اطلاعاتی، باند نیویورک که متشکل از مجموعه ای از دیپلماتهای مستقر در دفتر نمایندگی ایران در نیویورک در دوره های مختلف میباشد، با آمریکاییها روابط نزدیکی داشته و می کوشند دستورالعمل آنها را در مذاکرات هسته ای اجرا کند و این دستورالعمل عبارت است از تعلیق فعالیتهای غنی سازی و سایر فعالیتهای هسته ای در ایران به منظور کند کردن سرعت پیشرفتهای هسته ای ایران و به تاخیر انداختن زمان رسیدن به نقطه بازگشت ناپذیر هسته ای.

امروز بعد از گذشت قریب به ده سال از کلید زدن این سناریو می توان ابعاد دیگری از آن را شکافت.

در حال حاضر یکی از ماموران وزارت اطلاعات با نام مستعار (حسن.د) که از پرونده سازان باند نیویورک بود، خود به اتهام همکاری با سرویسهای اطلاعاتی امریکا (سیا) در زندان اوین به سر می برد.

و این در حالیست که پیشتر وزارت اطلاعات اژه ای و مصلحی برخورد با چند نفر از اعضای این باند موهومی نظیر حسین موسویان، محمد حسین عادلی، باقر اسدی را آغاز کرده بود.

سناریوی باند نیویورک، برای باور پذیرتر جلوه کردن، نیاز به استفاده کردن از اساتید دانشگاه مساله دار داشت و اینگونه بود که کیهان و عقبه آن سراغ دکتر ابومحمد عسکرخانی در دانشگاه تهران رفته و طی مصاحبه مفصلی با او و آب و تاب دادن به آن حرفهای خود را از دهان او بیان کردند. در حالیکه در آن زمان هم دستگاه دیپلماسی و شورای امنیت ملی بسیج شده بودند که بگویند ایران دنبال ساخت بمب اتم نیست.

عسکر خانی به پشتوانه همان باند افراطی همه جا از لزوم ساخت بمب اتم توسط ایران و نیل به بازدارندگی نامتعارف سخن می گفت، بی آنکه مورد بازجویی یا پیگرد قرار گیرد.

عسکر خانی کسی بود که این ایده را به نیابت از محافل افراطی همسوی کیهان بیان می کرد.

چه آگاهانه و چه ناآگاهانه، محافلی که در جلسات خصوصی خود و نیز جلسات توجیه ایدئولوژیک نیروی بسیجی و غیره می گفتند: فاصله زیادی تا ساخت بمب نداریم و اگر موفق به این کار شویم، بقای نظام برای همیشه تضمین شده است و امریکا و غرب مجبور به کرنش در برابر ایران خواهند شد.

آنها می گفتند خاتمی و روحانی به واسطه خدعه باند نیویورک، در مقابل این کار مانعی ایجاد کرده بودند و با آمدن احمدی نژاد این مانع برطرف شده است.

موافقت جلیلی، لاریجانی و رضایی و خیلی های دیگر با ارسال پرونده ایران به شورای امنیت در همین راستا بود.

آنها می کفتند با رفتن پرونده به شورای امنیت و اعال تحریم ها ایران دلیل خوبی برای خروج از پیمان منع اشعه (NPT) وبه دنبال آن ساخت بمب اتم خواهد داشت.

حسین شریعتمداری به عنوان بلندگوی این جریان افراطی پیوسته در سر مقاله های روزنامه کیهان از لزوم خروج ایران از پیمان (NPT) سخن می گفت.

اما تیم هسته ای قبلی که اینک تعدادی از اعضای موثر آن از جمله حسین موسویان و روحانی و زمانی نیا در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام مستقر شده بودند، با این سیاست به شدت مخالف بوده و آن را به ضرر کشور و نظام می دانستند.

آنها برای بیان نظرات خود از نخبگان دانشگاهی نظیر دکتر قهرمان پور و دیگران هم کمک گرفته و با تالیف گزارشهای مختلف و ارسال آن به مقامات و مسوولین در صدد مقابله با این سیاست برآمدند.

در کانون این فعالیتها سید حسین موسویان قرار داشت و باند افراطی به این جمع بندی رسید که با حذف وی ضربه ای کاری به تیم تحقیقاتی خلع سلاح مرکز تحقیقات استراتژیک وارد خواهد کرد.

پرونده سازی برای موسویان به اتهام ساختگی جاسوسی آغاز این حرکت بود اما نفوذ موسویان و ارتباط شخصی وی مانع از زندانی شدن طولانی مدت وی گردید و او برای حفظ جان خود راهی نیویورک شد.

نفر دیگر این تیم دکتر رحمان قهرمان پور از نخبگان برجسته علوم سیاسی بود که در نبود موسویان گزارشهای قبلی را ادامه داد.

جالب توجه است که این باند افراطی برای دستگیری وی از ابومحمد عسکرخانی استفاده کرد.

او که مدیر دفتر مطالعات عالی بین الملل بود با برگزاری یک سمینار پوششی به دستور وزارت اطلاعات، زمینه دستگیری دکتر قهرمان پور را در خرداد سال ۹۰ شمسی فراهم کرد.

او هم با اتهام مشابه موسویان دستگیر شد ولی تاکنون این اتهام اثبات نشده است.

اینجانب نیز از افرادی بودم که به واسطه همکاری نزدیک با موسویان و روحانی در شورای عالی امنیت ملی دستگیر و به ۷ سال زندان محکوم شدم. باقر اسدی آخرین قربانی توهم باند نیویورک بود.

اکنون که دکتر ظریف مذاکرات هسته ای را بر عهده گرفته بار دیگر باند افراطی با شعار “باند نیویورک” به صحنه بازگشته است.

آنها در اولین گام روحانی را وادار کرده اند از هیچ یک از اعضای تیم هسته ای قبلی خود، در تیم هسته ای جدید استفاده نکند.

موسویان را تهدید کرده اند در صورت بازگشت، دستگیر خواهد شد. امیر حسین زمانی نیا هم در تیم هسته ای حضور رسمی ندارد و رضا البرزی و سیروس ناصری سکوت پیشه کرده اند.

افراطیون لانه کرده در نهادهای اطلاعاتی-امنیتی که منافع اقتصادی خود را در خطر می بینند از سر ناچاری پذیرفته اند که ظریف و روحانی برای کاهش تحریم ها مذاکرات را آغاز کنند اما از همین الان خط و نشان میکشند که آنها نباید از خط قرمز تعیین شده از سوی افراطیون عبور کنند.

کیهان و نمازگزاران اجاره ای و مداحان و ساده اندیشان دانشگاه امام صادق و اساتید دانشگاهی چون عسکر خانی بار دیگر فعال شده اند تا با توهم “باند نیویورک” فشار بر روحانی را مضاعف کنند.

همه اینها در حالی است که دستگیری و زندانی کردن و پرونده سازی برای همکاران روحانی مانع پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری نسد.

دکتر شاهین دادخواه

بند ۳۵۰ اوین

اخبار مرتبط:

دکتر شاهین دادخواه از اوین: آقای روحانی؛ موتلفه، سپاه و باندهای مافیایی اطرافتان را پر کرده اند!

دکتر شاهین دادخواه خطاب به روحانی: “دیپلماسی علمی” در سال نو دانشگاهی را با آزادی اساتید در حبس آغاز کنید

دکتر شاهین دادخواه خطاب به مهدی طائب: جاسوسان دیروز برگزیدگان خداوندان امروز؟! 

دکتر شاهین دادخواه از اوین: نقشه افراطیون جدید به سرکردگی قرارگاه عمار برای روحانی و لزوم حمایت نیروهای جامعه مدنی

دکتر شاهین دادخواه در خصوص آزادی های اخیر: خوش بینی بازگشت به عقلانیت، جای خود را به دورنمایی تیره و مه آلود میدهد

دکتر شاهین دادخواه خطاب به خامنه ای: اسناد لو رفته با نام “ام ۲″، توسط من از خارج کشور جمع آوری و بازگردانده شد

دفاعیه شاهین دادخواه از اوین:موضوع ملاقات من با رئیس سیا یا وزیرصنایع اسرائیل نیست؛قاضی صلواتی گفته بود با جلیلی در نیفتید

گفتگو با شاهین دادخواه در اوین؛ از ماجرای میکونوس تا حضور مصلحی در رای گیری شورای نگهبان

رمزگشایی مناظره های انتخاباتی توسط شاهین دادخواه از اوین: حسن روحانی چه اسرارهسته ای در سینه خود پنهان کرده است؟

وضعیت وخیم مشاور پیشین حسن روحانی در اوین؛ ممانعت مسوولان زندان از اعزام شاهین دادخواه به بیمارستان

شاهین دادخواه: بنگاه باجگیری رضوی، تدین،مرتضوی و مصلحی؛ بازار رشوه گیری بازجویان را هم سکه کرده بود

شاهین دادخواه از اوین: مثلث مصلحی، رضوی، تدین چگونه اعتبار وزارت اطلاعات را بر باد داد؟

!شاهین دادخواه از اوین: اکنون مصلحی باید از روحانی بترسد؛ ورود مصلحی به مرکز جاسوسی ممنوع

نامه شاهین دادخواه از اوین ؛ معمای فشارهای وارده بر روحانی در چیدن کابینه

شاهین دادخواه از اوین: در پس خنده های ظاهری مسولان قوه قضاییه و نمایش همکاری با روحانی، اختلافات عمیقی نهفته است!

شاهین دادخواه از اوین: شرح چگونگی پرونده سازی برای حسن روحانی و همکاران وی توسط قرارگاه “ع “

شاهین دادخواه از اوین: آیا پرونده سازی های صورت گرفته ابزاری است برای ترساندن روحانی و هاشمی؟

شاهین دادخواه از اوین : ماشین سرکوب احمدی نژاد چه می کند؟ معاون پیشین وزیر دفاع کجاست؟

محاکمه مشاورحسن روحانی با نام مستعار ؛ دلیل محرومیت از ملاقات وی در اوین اعلام می شود

شاهین دادخواه از اوین : ۳۳ سال زندان تیم مذاکره کننده هسته ای ؛ گروگانگیری انتخاباتی بوده است

توصیه های هسته ای دکتر شاهین دادخواه از اوین + عکس

نامه دوم مشاور پیشین امنیت ملی ایران از اوین : عملکرد دستگاههای امنیتی موجب تمسخر در منطقه و جهان است

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)