سفر حسن روحانی و گفتگوی تلفنی او با باراک اوباما و هم چنین ملاقات ظریف،وزیر خارجه ایران با جان کری با واکنش هایی در ایران مواجه شد . از جمله مواردی که پس از این سفر مورد بحث قرار گرفته است حذف و یا ادامه شعار مرگ بر آمریکا در ایران و به مناسبت های گوناگون است. اخیرا هاشمی رفسنجانی که از قول آقای خمینی نقل کرده بود که ” امام با حذف شعار مرگ بر آمریکا موافق بود” ،از سوی برخی محافظه کاران از جمله تعدادی از امامان جمعه مورد انتقاد و حمله واقع شد. روحانی اما، پس از بازگشت به ایران دستور یک نظر سنجی را صادر کرد که موضوع آن بر قراری رابطه با آمریکا بود که این عمل او نیز با مخالفتهایی مواجه شد . اینک سایت نامه نیوز به مصطفی پور محمدی ،وزیر دادگستری حسن روحانی که به اصولگرایان نزدیک است گرایش دارد خبر از نتایج این نظر سنجی داده که به موجب آن ۸۰ تا ۹۰ درصد سئوال شوندگان با بر قراری رابطه  موافقند نکته دیگر موافقت در صد قابل توجهی از ۱۰ تا ۲۰ درصد مخالفان با حذف شعار مرگ بر آمریکا است . نامه نیوز نوشت :

«حسن روحانی رئیس جمهور ایران بعد از بازگشت از سازمان ملل در واکنش به اعتراض‌ها نسبت به گفتگوی تلفنی وی با باراک اوباما گفت دولت درباره رابطه با آمریکا نظرسنجی خواهد کرد.

رئیس جمهور در این مورد گفت:«از دو دستگاه مهم نظرسنجی خواسته‌ام نظر مردم را بگیرند که با حرکت دولت در سفر به آمریکا و مذاکره موافق هستند یا نه؟ و مخالفین چند درصد هستند؟»

در همین ارتباط وپس از سخنان رئیس جمهور، نوبخت سخنگوی دولت از آغاز این نظر سنجی با دستور روحانی خبر داد.

بر اساس شنیده‌های خبرنگار نامه، نتایج اولیه این نظرسنجی نشان می‌دهد که اکثر مردم خواهان تغییر  در  نوع روابط این و آمریکا هستند.

 در نتایج اولیه این نظرسنجی ۸۰ تا ۹۰ درصد مردم، خواهان تغییر در  نوع روابط این دو کشور هستند  و  ۱۰ تا ۲۰ درصد ار مخاطبان این نظر سنجی مخالف تغییر در رابطه ایران و آمریکا هستند، در عین حال در صد قابل توجهی از همین گروه ۱۰ -۲۰ در صدی مخالف بهبود روابط ،موافقت خود را با حدف شعار مرگ بر آمریکا از نماز جمعه و مجامع  عمومی اعلام کرده‌اند. »

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)