المنار:اسناد موجود نشانه دست داشتن دو کشور در انفجارهای تروریستی عراق است چون تروریستها را در پادگانهای ویژه آموزش داده و برای اجرای عملیات انتحاری علیه شهروندان بی دفاع، نیروهای ارتش و امنیتی به هدف تجزیه این کشور مهم و دارای نقش در منطقه اعزام می کنند.
برخی منابع آگاه به المنار گفتند: بعضی شخصیت های عراقی مورد حمایت آنکارا و ریاض که مخالف دولت کنونی هستند، در ترورهای اخیر دست دارند از جمله این افراد طارق الهاشمی، معاون سابق رییس جمهور عراق، است که به خارج گریخت و با کشورهایی در تماس است که خواستار امنیت، شکوفایی و ایفای نقش عراق نیستند.
هدف تمام سازمان های تروریستی فعال در عراق و دستگاه های امنیتی منطقه که سازمان های مزبور به آنان وصل هستند، تجزیه عراق و انهدام ارتش آن است همانند آنچه در مصر و سوریه رخ داد.
کارشناسان منطقه می گویند، سیاست رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و حکام عربستان در زمینه حمایت از تروریسم علیه کشورهای همجوار برایشان دردساز خواهد شد چون مرزهای این دو کشور که به تروریست ها اجازه ورود به عراق و سوریه را دادند، از تروریسم در امان نخواهد ماند.
آنان افزودند: ترکیه از یک سو خواستار مداخله نظامی در سوریه به بهانه تهدید امنیتش از سوی تروریستها است و از سوی دیگر می کوشد با چنین مداخله ای، در برابر تلاش های سیاسی به منظور حل بحران سوریه مانع ایجاد نموده و ارتش آزاد را از فروپاشی نجات دهد.
به گفته کارشناسان، مواضع مسئولان ترکیه علیه امت عربی خصمانه است به ویژه پس از آنکه نتوانست طرح آمریکا و رژیم صهیونیستی در دمشق و قاهره را محقق کند، لذا می کوشد به هر وسیله ای شکستش در مصر را جبران کند، اقدام های ترکیه علیه ملت های سوریه و مصر، نشانه کذب ادعاهای اردوغان است که سیاست نظامش را اخلاق مدارانه توصیف نموده است. آنچه نظام ترکیه انجام می دهد، پشتیبانی از تروریسم و کشتار علیه ملتهای عربی به منظور تضعیف نقش امت عربی به نفع نئوعثمانیهاست.
منابع آگاه به المنار گفتند: مخالفان دولت عراق، ریختن خون مردم این کشور را فرصتی برای به قدرت رسیدن می دانند چون در چنین صورتی، عربستان و ترکیه عملیات تروریستی را متوقف می کنند تا گفته شود که مخالفان پس از به قدرت رسیدن توانستند اقدامهای جنایتکارانه و خونین را متوقف نمایند.
آنان افزودند: برخی کشورهای همجوار چشم طمع به منابع غنی سرزمین رافدین دارند و برخی خواستار تجزیه آن به منظور تحقق منافعشان هستند چون معتقدند تجزیه عراق آن را از سقوط نجات می دهد، لذا عربستان و ترکیه اقدام به ارسال سلاح و پول و اعزام مزدور به عراق برای ریختن خون تعداد بیشتری از مردم این کشور نمودند اما بعید نیست همین تروریسم روزی گریبان این کشورها را بگیرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)