تغییر رئیس مرکز ملی فضای مجازی حکومت ایران چرا؟

محمد امین آقامیری به عنوان «دبیر شورای عالی» رئیس «مرکز ملی فضای مجازی» به جای فیروزآبادی از سوی ابراهیم رئیسی منصوب شد این عزل و نصب حاوی چه پیامی می‌تواند باشد؟

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور خامنه‌ای طی حکمی محمد امین آقامیری را به عنوان «دبیر شورای عالی» و «رئیس مرکز ملی فضای مجازی» به جای فیروزآبادی برگزید.

محمد امین آقامیری پیش از این به عنوان رئیس «سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی»، «معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات»، «رئیس کمیسیون تخصصی صنایع، معادن و فناوری اطلاعات و ارتباطات شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری»، «رئیس کمیته توسعه زیرساخت‌ها و بومی‌سازی کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال» و «دبیر انجمن علمی نخبگان دانشگاه صنعتی شریف» فعالیت می‌کرده است.

وی در واپسین جلسه «شورای عالی فضای مجازی کشور» با رای اکثریت اعضای این شورا، به عنوان «دبیر شورای عالی» و «رئیس مرکز ملی فضای مجازی» حکومت ولایت فقیه انتخاب شده و پس از تایید خامنه‌ای، به این سمت منصوب شده است.

جایگزین بدتر به جای بد!

شایان ذکر است پیش از این، خبرگزاری تسنیم ارگان وابسته به سپاه پاسداران خبر داده بود که فیروزآبادی از سمت «دبیر شورای عالی فضای مجازی» استعفا داده است. [فیروز آبادی هم از کشتی خامنه ای پایین پرید!]

به اعتقاد برخی کارشناسان این نوع استعفاها و برکناری‌های پی در پی در مقامات عالی و تاثیرگذار حکومت ولایت فقیه ناشی از بریدگی و ریزش در بدنه حکومت به واسطه قیام و اعتراضات مردم ایران می‌‌باشد.

شایان ذکر است فیروزآبادی از سال ۱۳۹۴ به این سمت منصوب شده بود و تا پیش از این مقامات حکومتی درباره دلایل استعفای وی اظهار نظری نکرده‌اند اما پیشتر گزارش‌هایی از اختلاف بر سر چگونگی تصویب بخش‌هایی از «طرح صیانت» بین اعضاء مجلس حکومت و ارجاع آن به «شورای عالی فضای مجازی» منتشر شده بود.

هر چند از بیوگرافی آقامیری به جز مناصبی که فوقا ذکر شد، مطالب چندانی رسانه‌یی نشده است اما در حکمی که از سوی ابراهیم رئیسی مبنی بر انتصاب آقامیری به عنوان «رئیس مرکز ملی فضای مجازی» منتشر شده از جمله آمده است «بر تحقق دولت هوشمند… حکمرانی فناورانه… به منظور بسط عدالت و شفافیت… تسهیل زندگی مردم از طریق توسعه خدمات هوشمند دیجیتال… تکمیل و توسعه شبکه ملی اطلاعات… امنیت سایبری… رشد کارآفرینی… نوآوری در بخش خصوصی… مواجهه هوشمندانه با تهدیدهای مجازی… با رویکرد بسط فرهنگ «ایرانی – اسلامی»… تلاش برای تحقق کامل سند راهبردی حکومت ایران در فضای مجازی» تاکید شده است.

این در حالی است که حکومت ایران از شروع قیام و اعتراضات اخیر به میزان قابل توجهی اقدام به قطع و یا کندی اینترنت کرده است که این امر مشکلات بسیاری را برای شهروندان ایرانی و از جمله برای کسب و کارهای اینترنتی ایجاد کرده است!

ترس در این انتصاب موج می‌زند؛ فیروزآبادی دیگر کارایی لازم را ندارد

جدا از اصطلاحات مضحک و بیهوده‌یی که در این حکم آمده است آنچه از متن حکم رئیسی در انتصاب آقامیری به عنوان «رئیس مرکز ملی فضای مجازی» برجسته و خود را نمایان می‌سازد ترس آشکار حکومت ولایت فقیه از فضای مجازی است که نه در این روزها، بلکه از سالیان پیش مورد تاکید خامنه‌ای و دیگر سردمداران حکومت ایران بوده است، امری که کماکان ادامه دارد و با توجه به اعتراضات سال ۱۴۰۱، ضریب بیشتری می‌خورد.

حال در این بین رئیسی با تایید خامنه‌ای، آقامیری را که نسبت به فیروزآبادی فرد ناشناخته‌تری به شمار می‌آید را به منصب «رئیس مرکز ملی فضای مجازی» گمارده است.

خود این انتصاب نشان از آن دارد که در ادامه سیاست‌های انقباض خامنه‌ای و اعمال سیاست سانسور و سرکوب در فضای واقعی و همچنین در فضای مجازی، گویا استعداد! آقامیری از فیروزآبادی در این زمینه بیشتر تشخیص داده شده و از این رو، وی برای این منصب گماشته شده تا مطامع خامنه‌ای ـ رئیسی را در زمینه سرکوب و سانسور فضای مجازی با توجه به ادامه قیام و اعتراضات جاری پیش ببرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)