مهدی حمیدی شفیق فعال مدنی آذربایجانی که در اعتراضات شهریور ماه سال ۹۰ در تبریز بازداشت شده بود از زندان مرکزی این شهر آزاد شد.

وی که از ۱۸ آذرماه سال گذشته در زندان مرکزی تبریز به سر می برد، پنجشنبه ۱۸ مهرماه آزاد شد. هفته گذشته شعبه ۱۵ دیوان عالی کشور حکم محکومیت این فعال مدنی را به همراه وحید شیخ بیلگو نقض کرده بود. مهدی حمیدی شفیق از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حملبر به اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرایم علیه امنیت ملی به تحمل ۲۷ ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شده بود.

وحید شیخ بیگلو نیز که به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت به ۱ سال حبس تعزیری و ۱ سال حبس تعلیقی محکوم شده، هنوز در زندان مرکزی تبریز به سر می برد.

این دو فعال مدنی روز دوم شهریور ماه سال ۹۰ به همراه ۲۷ تن دیگر در جلسه هم اندیشی پیرامون نجات دریاچه اورمیه در تبریز توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند.

پیشتر نیز حکم محکومیت محمود فضلی و مهدی نوری از دیگر متهمین این پرونده در دیوان عالی نقض و در شعبه ۴ تجدید نظر استان آذربایجان شرقی تبدیل به حکم برائت شده بود.

گفتنی است مهدی حمیدی شفیق پس از بیش از پنج ماه بازداشت، در بهمن ماه سال ۹۰ به قید وثیقه‌ی ۱۰۰ میلیونی و به طور موقت آزاد شده بود.وی که در دوران ۱۵ ماهه حبس خود بارها از سوی ماموران زندان تبریز مورد ضرب و شتم قرار گرفت و دست به اعتصاب غذا زد. این فعال مدنی که دانشجوی رشته‌ی جامعه‌شناسی دانشگاه تبریز بود در سال ۹۱ از سوی سازمان سنجش ستاره دار اعلام شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)