عدم داشتن شناسنامه، بهانه سپاه برای شکنجه شهروندان بلوچ

سپاه پاسداران و حکومت ایران بسیاری از معترضان دستگیر شدن در استان سیستان و بلوچستان را به دلیل نداشتن شناسنامه، آنان را «اتباع بیگانه غیر مجاز» معرفی و از این امر به عنوان ابزاری برای شکنجه‌ی آنان استفاده می‌کند.

موضوع شناسنامه نداشتن بسیاری از شهروندان استان سیستان و بلوچستان دیرگاهی است که به عنوان معضلی در این استان معرفی شده و خبرهای بسیاری در این مورد رسانه‌یی شده است.

اما حالا و پس از وارد شدن اعتراضات اخیر در پنجمین ماه خود، خبرها از سیستان و بلوچستان حاکی از آن است که سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات، برخی از شهروندان دستگیرشده بلوچ را با این عنوان که شناسنامه ندارند به عنوان اتباع کشورهای بیگانه معرفی کرده و از این موضوع به عنوان اهرم و ابزاری برای شکنجه علیه شهروندان بلوچ استفاده می‌کند!

این در حالی است که شهروندان استان سیستان و بلوچستان در ۴ ماهه اخیر اعتراضات سراسری مردم ایران متحمل بیشترین کشتارها و شکنجه‌ها بوده و در بسیاری موارد به دلایل مختلف از جمله دسترسی دشوار به اینترنت، تهدید ارگان‌های امنیتی و… اخبار مربوط به قتل، دستگیری و شکنجه بسیاری از شهروندان بلوچ حتی رسانه‌یی نمی‌شود.

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در گزارشی در این زمینه عنوان داشته است که سیستان و بلوچستان بعد از استان‌‌های تهران، کرمانشاه و آذربایجان غربی، بیشترین میزان دستگیری و بازداشت‌ها را از ابتدای اعتراضات داشته است.

۳ کودک بی‌شناسنامه در میان بازداشت شدگان بلوچ

این کمیته اظهار داشته است که تا کنون هویت ۲۷۸ نفر از دستگیرشدگان استان سیستان و بلوچستان محرز شده که از این بین ۲۰۷ شهروند، ۴۷ کودک زیر ۱۸ سال، ۲۰ دانشجو، و ۴ فعال مدنی بوده‌اند.

این کمیته در گزارش خود همچنین اشاره کرده است که از ۴۷ کودک بازداشت شده ۳ نفر از آنها شناسنامه ندارند! [بلوچستان سرزمین کودکان بی شناسنامه، غریب در وطن خویش! + فیلم]

گزارش مذکور می‌افزاید که به دلیل تعداد بالای افراد بدون شناسنامه در استان سیستان و بلوچستان، می‌توان گفت که تعداد کسانی که فاقد شناسنامه هستند و بازداشت شده‌‌اند، بالاست.

همین امر یعنی نداشتن شناسنامه، پیگیری وضعیت این بازداشت شدگان را بسیار دشوار کرده است… و خانواده‌های این افراد تنها در نهایت می‌توانند با پا در میانی ریش‌سفیدان قبایل از وضعیت این بازداشت شدگان باخبر شوند.

در این شرایط و فقدان شناسنامه برخی معترضان ارگان‌‌های نظامی، امنیتی و قضایی حکومت ایران دست بازتری در سرکوب و شکنجه داشته و این امر در مورد این افراد تبدیل به رویه‌یی عادی شده است.

اخراج شهروندان بلوچ فاقد اسناد هویت از ایران

گزارش کمیته پیگیری وضعیت بازداشت شدگان می‌افزاید از طرف دیگر افراد بدون شناسنامه در زمان بازداشت به بهانه غیر ایرانی بودن، در معرض تهدید اخراج از کشور قرار می‌گیرند، به عنوان نمونه یک کودک بلوچ به نام خالد بارانزهی در ماه آذر توسط اطلاعات منطقه شیرآباد بازداشت شد، که فاقد شناسنامه بود و به همراه برخی از دوستانش در خیابان دستگیر شده بود، اما پس از مدتی همه دوستان وی آزاد شدند اما اطلاعات شیرآباد اعلام کرد که خالد به زودی از طریق مرز به افغانستان فرستاده می‌شود!

این گزارش همچنین می‌افزاید در این استان و طی چند ماه اخیر، افراد با شناسنامه‌یی که در حاشیه شهرهای این استان بازداشت شده‌اند نیز تهدید شده‌اند که از خدمات عمومی و اجتماعی منع خواهند شد، این بدان معناست که شناسنامه این افراد ضبط شده و بدین ترتیب امکان بهره‌مند شدن از خدمات اجتماعی و شهروندی را نخواهند داشت.

به بیان دیگر ارگان‌های نظامی و اطلاعاتی و امنیتی حکومت ولایت فقیه از نداشتن شناسنامه به عنوان ابزاری برای سرکوب شهروندان بلوچ سوء استفاده می‌کنند، جنایتی دیگر، که به نظر می‌رسد نمونه‌ی آن در هیچ کجای دیگر دنیا یافت شود.

در ارتباط با همین موضوع، اطلاعات استان سیستان و بلوچستان در نیمه دی ماه سال جاری اعلام نمود که ۱۰۰ نفر را در زاهدان که آنها را «اراذل و اوباش، سارقان مسلح، اتباع بیگانه غیر مجاز» می‌نامید با همکاری سپاه پاسداران و نیروی انتظامی بازداشت شده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)