سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۷ دی ۱۴۰۱: حکم یک زندانی بلوچ به‌نام اکبر شه‌بخش که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بود، به صورت مخفیانه در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد.
 اکبر شه‌بخش (داروزهی)

بنا به گزارش حال وش، صبح روز شنبه ۲۴ دی ماه، حکم اعدام یک مرد بلوچ در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. این زندانی که هویتش اکبر شه‌بخش (داروزهی)، ۲۸ ساله اعلام شده، با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بود.

یک منبع مطلع درخصوص اعدام این زندانی گفت: « اکبر در اواخر سال ۹۷ به اتهام مواد مخدر در زاهدان بازداشت و در سال ۹۹ در دادگاه انقلاب زاهدان به ریاست قاضی ماهگلی به اعدام محکوم شده است.»

اعدام این زندانی بلوچ بدون اطلاع خانواده و بدون انجام ملاقات آخر صورت پذیرفت. این نوع اعدام زندانیان، اعدام مخفیانه به حساب میاید.

اعدام اکبر شه‌بخش تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

طی شش ماه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی، ۲۵۱ نفر از جمله ۶ زن و ۶۷ شهروند بلوچ در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند. این تعداد اعدام ثبت شده، رشد شدیدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. در شش ماه نخست سال گذشته میلادی، ۱۱۷ نفر اعدام شده بودند. بدین ترتیب، حکومت ایران در سال جاری میلادی بیش از دو برابر سال گذشته، شهروندان را اعدام کرده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)