دولت انگلستان سپاه پاسداران را در تمامیت‌اش تحریم کرد

جمیز کلورلی وزیر خارجه انگلستان در روز سه‌شنبه ۶ دی ۱۴۰۱ اعلام کرد سپاه پاسداران در تمامیت‌اش توسط انگلستان تحریم شده است و ما مستبدین در ایران را در مورد حسابرسی قرار خواهیم داد.

در هفته‌های اخیر شمار بسیاری از پارلمان آلمان، بوندستاگ خواهان لیست‌گذاری شدند. پارلمان هلند نیز در اقدامی مشابه در هفته اخیر خواستار قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی شد. [پارلمان آلمان خواهان افزودن سپاه پاسداران به لیست تروریستی شد]

کمی پیشتر نیز پس از آنکه دولت کانادا ۱۰ هزار نفر از فرماندهان ارشد و اعضای سپاه را تحریم کرده بود، یک دادگاه کانادا،‌ حکم به تروریستی بودن سپاه پاسداران داد.

سپاه پاسداران در لیست تروریستی آمریکا

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا نیز، از فروردین سال ۱۳۹۸ رسما سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده بود که اکنون نیز این نامگذاری و تحریم‌ها علیه سپاه ادامه دارد.

در طول‌ سال‌های اخیر نیز زمزمه‌های بسیاری در مورد نامگذاری تروریستی و تحریم سپاه از سوی کشورهای دیگر غربی به کرات شنیده شده و در بسیاری موارد تحریم‌هایی علیه این ارگان سرکوب اعمال شده است.

اما در سال ۱۴۰۱ و پس از آن که اعتراضات گسترده‌ی مردمی که از پایان شهریور ماه سال جاری، به صورت گسترده توسط سپاه پاسداران مورد سرکوب قرار گرفته، احتمالات درباره نامگذاری سپاه و اعمال تحریم‌های بیشتر فزونی یافت.

افزون بر موارد ذکر شده‌ی فوق علیه سپاه، وزیر خارجه‌ی انگلستان، جیمز کلورلی در روز سه شنبه ۶ دی ۱۴۰۱ در پاسخ به سوالی در مورد اقدامات دولت این کشور علیه حکومت ولایت فقیه و تشریح این اقدامات اعلام کرد که سپاه پاسداران در تمامیت‌اش توسط انگلستان تحریم شده و ما مستبدین در ایران را مورد حسابرسی قرار خواهیم داد.

سپاه را در تمامیت‌اش تحریم کرده‌ایم

کلورلی همچنین در پاسخ به این سوال که «دولت انگلستان در رابطه با حکومت ایران چه کارهایی انجام می‌دهد؟» اعلام کرد به‌ دلیل اقدامات بین‌المللی و داخلی آنها، ما هنوز باید کارهای زیادی انجام دهیم، در رابطه با برجام، برای تلاش و جلوگیری از این ‌که آنها به تسلیحات اتمی دست پیدا نکنند. ما «گشت ارشاد» را تحریم کرده‌ایم. ما قضاتی را که معترضان در ایران را محاکمه می‌کنند، تحریم کرده‌ایم. ما سپاه پاسداران را در تمامیت‌اش تحریم کرده‌ایم و ما همچنین افراد و شرکت‌هایی را که پهپادهای مسلح برای روسیه فراهم کرده‌اند، تحریم کرده‌ایم. پهپادهایی که برای اقدامات وحشیانه علیه مردم اوکراین مورد استفاده قرار گرفته است. بنابراین ما این کارها را انجام داده‌ایم.

در راستای همین اقدام، انگلستان بیش از ۳۰۰ نفر و برخی ارگان‌های حکومت ایران را به دلیل نقش آنها در گسترش تسلیحات، نقض حقوق بشر مردم ایران، تروریسم را تحریم کرده است، افزون بر این که سپاه را به طور کامل تحریم کرده است.

کلورلی در ادامه افزوده است که اتحادیه اروپا سپاه را در سال ۲۰۱۰ تحریم کرده و این تحریم‌ها تا پایان دوره انتقالی برگزیت، یعنی پایان سال ۲۰۲۰ در انگلستان اعمال می‌شده است.

کلورلی افزود از آن زمان تا کنون، انگلستان مستقلا تحریم‌های را علیه سپاه، این ارگان سرکوبگر حکومت ایران اعمال کرده است.

درخواست برای اعمال تحریم‌های علیه حکومت ایران از جانب پارلمان انگلستان

تحریم سپاه از سوی دولت انگلستان در حالی از سوی وزیر خارجه این کشور رسانه‌یی شد که دو روز پیش از آن، رئیس روابط خارجی پارلمان انگلستان خواهان تحریم روزانه‌ی حکومت ایران و مقامات ارشد آن شده بود.

افزون بر اقدامات تحریمی دولت انگلستان در مورد سپاه، دیوید لامی، وزیر خارجه‌ی دولت سایه انگلستان نیز از دولت این کشور درخواست کرد که این کشور، تحریم‌هایی را علیه اشخاصی که در سرکوب مردم ایران در جریان اعتراضات اخیر دست داشته‌اند اعمال کند.

این درخواست پس از صورت گرفت که حکومت ایران پیش از آن، اعلام کرده بود که چندین شهروند و تبعه این کشور و همچنین برخی وابستگان انگلستان از جمله شهروندان دو تابعیتی را بازداشت کرده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)