حسن روحانی رئیس جمهور به منظور شرکت در اجلاس شصت و هشتم مجمع عمومی سازمان ملل وارد نیویورک شد. رییس جمهور گفته که براى نشان دادن چهره اصلى و صلح جوى ایرانیان و جبران روند گذشته عازم این سفر شده است.

 گفت‌وگو با مقامات کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی و دیدار با ایرانیان مقیم آمریکا از جمله برنامه های رئیس جمهور در این سفر ۵ روزه است و محمدعلی نجفی معاون رئیس ‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین سیامک مره‌صدق نماینده کلیمیان و احمدرضا دستغیب نماینده شیراز در مجلس وی را در این سفر همراهی می‌کنند. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز در حال حاضر در نیویورک به سر می برند. ناظران، تعداد محدود همراهان رییس جمهور را با درخواست محمود احمدى نژاد براى صدور ١۶٠ ویزا در سال گذشته و نیز حضور خانواده هاى اعضاى دولت در سفر به نیویورک مقایسه مى کنند.

به گزارش جرس، کاستن از تنش‌ها با جامعه جهانی در حال حاضر الگوی عمل سیاست خارجی دولت روحانی است. تنشی که حاصل بی‌نتیجه ماندن مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی بوده است و به تحریم‌های فلج کننده علیه ایران منجر شده است. روحانی وعده داده است در گفتگوهای آتی به بحران هسته‌ای خاتمه دهد و زمینه رفع تحریم‌ها را فراهم کند. موضوع در حال حاضر مساله اعتماد طرفین به یکدیگر است. غرب می‌گوید به ایران بابت ادعایش مبنی بر عدم تصمیم به ساخت سلاح هسته‌ای اعتماد ندارد و ایران هم در عوض می‌گوید که به حسن نیت غرب برای گفتگو بی‌اعتماد است و حاضر نیست از حق خود برای برخورداری از دانش و تکنولوژی هسته‌ای به دلیل نگرانی غربی‌ها عقب نشینی کند. این موضوعی بوده که در سالهای اخیر باعث شکست مذاکرات شده است.

این گزارش مى افزاید: تحریم‌ها یکی از عوامل عمده در میان تصمیم گیران ایران است و در طرف غربی هم پیشرفت برنامه هسته‌ای علیرغم تحریم‌های اعمال شده عاملی است که زمینه گفتگو را فراهم می‌کند. دو طرف در نقطه‌ای قرار گرفته‌اند که می‌دانند ادامه وضع موجود به نفعشان نیست. ایران در صورت ادامه سیاست کنونی با تحریم‌های فلج کننده تری روبرو خواهد شد و غرب نیز با استمرار بی‌وقفه تحریم‌ها به ایران فرصتی برای پیش بردن برنامه هسته ای‌اش می‌دهد بدون اینکه نتیجه رضایت بخشی بگیرد. بنابراین در نقطه فعلی دو طرف مستعد مذاکره به قصد حل مساله هستند. البته که نمی‌توان از هم اکنون نتیجه چنین مذاکراتی را پیش بینی کردند. اتخاذ سیاستی یکدست از طرف ایران برای پیشبرد گفتگو‌ها حیاتی است. ایده آقای خامنه‌ای مبنی بر نرمش در برابر غرب مسلما به دولت برای گفتگوهای آتی کمک خواهد کرد. نابسامانی اوضاع منطقه‌ای هم از طرف دیگر اراده غرب را برای حل بحران اتمی ایران افزایش داده است. گفتگوهای آینده میان ایران و گروه ۱+۵ (اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه آلمان) نشان دهنده سطح تمایل به حل مناقشه است اما تا قبل از آن باید به اقدام‌های سمبلیک و موثر در نیویورک متمرکز شد و دید که رهبران ایران و آمریکا تا چه میزان برای آغاز فصلی تازه در مراوداتشان آمادگی دارند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)