سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۷ آبان ۱۴۰۱: حکم سه زندانی بلوچ که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» و یا «قتل عمد» به اعدام و یا قصاص نفس محکوم شده بودند در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. اعدام‌های این هفته در این زندان به ۵ نفر رسید.
اعدام
بنا به گزارش حال وش، صبح روز یک‌شنبه ۱۵ آبان ماه، حکم اعدام یک مرد بلوچ در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. این زندانی که هویتش عزیز نارویی، اهل زاهدان احراز شده، از سال ۱۳۹۹ با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

پیشتر خبر اعدام دو زندانی دیگر در این روز در زندان مرکزی زاهدان منتشر شده بود. 

همچنین، صبح روز جاری، سه‌شنبه ۱۷ آبان ماه، حکم اعدام دو مرد بلوچ دیگر در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد و با این حساب، شمار اعدام‌های این زندان طی هفته جاری به ۵ نفر افزایش یافت.

این دو زندانی که هویتشان شعیب آسکانی (با نام شناسنامه‌ای راشد بلوچ) و اسحاق اسکانی، هر دو اهل شرق بلوچستان احراز شده، با اتهام «قتل چند نظامی» به اعدام محکوم شده بودند.

اعدام هیچ یک از این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

طی شش ماه نخست سال جاری میلادی، ۲۵۱ نفر از جمله ۶ زن و ۶۷ شهروند بلوچ در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند. این تعداد اعدام ثبت شده، رشد شدیدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. در شش ماه نخست سال گذشته میلادی، ۱۱۷ نفر اعدام شده بودند. بدین ترتیب، حکومت ایران در سال جاری میلادی بیش از دو برابر سال گذشته، شهروندان را اعدام کرده است.


نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)