تقاطع: حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی از نیروی انتظامی خواست تا «به دور از افراط و تفریط» با موضوع «بدحجابی» در جامعه برخورد کند. او پیش‌تر در جریان مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود که در صورت رسیدن به مقام ریاست جمهوری از ایجاد مزاحمت برای زنان درباره نوع پوشش‌شان در خیابان جلوگیری خواهد کرد.

به گزارش “پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری اسلامی”، در جلسه روز چهارشنبه (۲۷ شهریور-۱۸ سپتامبر) هیأت دولت، حسن روحانی با تاکید بر «اهمیت رعایت عفاف و حجاب در جامعه اسلامی» و «لزوم اهتمام» به آن، «از همه مردم اخلاق‌مدار و به ویژه جوانان رشید و فهیم کشور خواست با رعایت این دستور دینی، هنجارهای مورد قبول اکثریت جامعه را محترم بشمارند».

آقای روحانی از نیروی انتظامی هم خواست که اجرای قانون در خصوص «عفاف و حجاب» را با «رویکرد اخلاقی»، «رعایت کرامت انسانی» و «به دور از هرگونه افراط و تفریط» پیگیری کند. وی هم‌چنین دستور داد که وزیر کشور، این موضوع را در «شورای اجتماعی کشور» که فرمانده نیروی انتظامی، فرمانده بسیج و معاون قوه قضاییه نیز از جمله اعضای آن هستند، مطرح نماید.

به نوشته “پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری”، رییس دولت یازدهم، در این جلسه هم‌چنین به کمیسیون فرهنگی هیات دولت نیز دستور داد که «موضوع اخلاقی، اجتماعی عفاف و حجاب را بررسی و نتیجه را به هیأت وزیران و شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه نماید».

حسن روحانی روز ۱۸ خردادماه، یک هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری که به پیروزی او انجامید، در یکی از صریح‌ترین اظهارنظرهای خود در خصوص جمع‌آوری گشت‌های ارشاد، در جمع هواداران خود در ورزشگاه شیرودی تهران با بیان این‌که «دختران خود حافظ حجاب و عفاف هستند» گفته بود: «من به کمک پلیس کاری خواهم کرد که امنیت واقعی باشد و دختران ما در خیابان احساس امنیت کنند و نخواهم گذاشت مأموری بی‌نام و نشان از کسی سوال کند.»

او هم‌چنین در گفتگویی با هفته‌نامه “چلچراغ” که پیش از انتخابات صورت گرفت و در تیرماه منتشر شد، با انتقاد از فعالیت‌های گشت ارشاد گفته بود: «من قطعا با این برخورد‌ها مخالفم. این‌ها حاصل‌‌‌ همان قرائت و برداشت خاص از اسلام و قانون اساسی است.»

با این وجود از زمان روی کار آمدن حسن روحانی، دامنه فعالیت‌های «گشت ارشاد» و «پلیس امنیت اخلاقی» به طور محسوسی افزایش یافته و برخورد با دختران و زنان به بهانه‌ی بدحجابی در میدان‌ها، مراکز خرید، تفرج‌گاه‌ها و سالن‌های برگزاری‌ کنسرت‌های موسیقی تشدید شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com