تقاطع: مریم شفیع‌پور، فعال دانشجویی محروم از تحصیل و عضو پیشین ستاد انتخاباتی مهدی کروبی که از روز پنجم مرداد ماه امسال در بازداشت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به سر می‌برد، در روزهای اخیر بدون اطلاع خانواده‌اش به بیمارستان منتقل شده است. پدر خانم شفیع‌پور می‌گوید که هیچ اطلاعی از وضعیت کنونی فرزندش، دلیل انتقال او به بیمارستان و محل نگهداری وی ندارد.

محمود شفیع‌پور، در گفتگویی که سه‌شنبه‌شب (۲۶ شهریور-۱۷ سپتامبر) با کمپین بین‌المللی حقوق بشر انجام داده، در پاسخ به این سوال که چه زمان از انتقال دخترش به بیمارستان آگاه شده، گفته است: «به ما اجازه داده بودند که دوشنبه این هفته برای ملاقات کابینی مریم به زندان اوین برویم اما وقتی به زندان رفتیم ماموران به ما اطلاع دادند که او به بیمارستان فرستاده شده و گفتند که فردا صبح برویم که با مریم ملاقات کنیم. امروز صبح تا ظهر جلوی در زندان ایستادیم اما نه به ما اجازه ملاقات دادند و نه حتی تماس تلفنی. ماموران هیچ پاسخی به ما ندادند که مریم به چه علت و به کدام بیمارستان منتقل شده و آیا هنوز در بیمارستان است و یا به زندان برگردانده شده. ما هیچ نمی‌دانیم.»

به گفته‌ی آقای شفیع‌پور، فرزندش بیش از ۵۰ روز گذشته را در انفرادی سپری کرده و در این مدت فقط دو بار با خانه تماس گرفته و دو ملاقات نیز در حضور بازپرس پرونده و بازجویش داشته که یکی از آن‌ها کابینی و دیگری حضوری بوده است.

پدر مریم شفیع‌پور افزوده که در ملاقات دوم که به صورت کابینی انجام گرفته، «مریم از درد دست راستش گفت که بی‌حس است و از درد دندان‌هایش… او فوق‌العاده ضعیف شده بود. بالاخره دختر ۲۵ ساله است و تحمل این چیز‌ها را ندارد. متاسفانه به جای اینکه در دانشگاه تحصیل کند گوشه زندان افتاده است».

وی با بیان این‌که اتهام واردشده به دخترش «تبانی و اجتماع علیه امنیت ملی» عنوان شده، می‌گوید: «آخر با چه کسی بر علیه امنیت ملی تبانی کرده است. اصلا چه کرده که تبانی علیه امنیت ملی به حساب می‌آید. الان چون در انفرادی هم هست اجازه گرفتن وکیل ندارد. هر بار هم که از مسوولان درباره اتهامش پرسیده‌ام جواب درستی به من نداده‌اند.»

محمود شفیع‌پور در پایان با شکایت از رفتاری که در این مدت با او و دخترش شده از دولت حسن روحانی که به گفته‌ی وی «قول داده به داد مردم برسد»، می‌خواهد که به «درد» خانواده‌اش که «یکی از دردهاست رسیدگی کند».

او که سابقه‌ی ۵ سال حضور در جبهه‌ی جنگ با عراق را در سال‌های دهه‌ی ۶۰ دارد، می‌افزاید: «من بیشتر از ۶۰ سال سن دارم و در تمام این سال‌ها کار کردم و زحمت کشیدم و هیچ‌وقت چنین رفتاری در کشورم با من نشده بود. الان ماموران زندان و مسوولان قضایی حتی به سوال‌های ابتدایی من هم جواب نمی‌دهند. به تمام مسوولان مملکتم نامه نوشتم که به مشکل دخترم رسیدگی کنند و تقاضا کردم اگر جرمی مرتکب شده زود‌تر پرونده‌اش را به دادگاه بفرستند وگرنه برای چه او را در حبس انفرادی نگه داشته‌اند. من از دولت جدید کمک می‌خواهم. من یک پدرم و نگران سلامتی فرزندم هستم.»

جزییات بیشتر از پرونده مریم شفیع‌پور به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده‌اش

در همین حال، یک منبع نزدیک به خانواده‌ی مریم شفیع‌پور که نخواست نامش فاش شود، به تقاطع گفت که در مراجعه‌ی روز سه‌شنبه این خانواده به دادسرای اوین، خورشیدی، بازپرس پرونده به آن‌ها گفته که برای پیگیری وضعیت مریم به دادگاه مراجعه کنند چرا که پرونده‌ی او به دادگاه انقلاب فرستاده شده است. او تاکید کرده از این به بعد به این دانشجوی محروم از تحصیل زندانی، نه اجازه‌ی ملاقات خواهد داد نه تماس تلفنی.

از سوی دیگر، بازجوی مریم شفیع‌پور که خود را “بهاری” معرفی می‌کند، به پدر مریم گفته که دخترش تا زمان تشکیل دادگاه آزاد نخواهد شد و «بهتر است که از فرزندشان بخواهند تا با بازجوها هم‌کاری کند».

در این میان، مادر بیمار مریم شفیع‌پور نیز از آزار و اذیت ماموران اطلاعات در امان نبوده و در یکی از روزهایی که در خانه تنها بوده، با ورود غیرقانونی آن‌ها به منزل روبه‌رو شده و مورد تهدید قرار گرفته است. خانم شفیع‌پور که دبیر بازنشسته است، از بیماری قلبی رنج می‌برد.

گفتنی است مریم شفیع‌پور، دانشجوی سابق رشته‌ی مهندسی کشاورزی گرایش آب دانشگاه بین‌المللی قزوین است که پس از دو ترم تعلیق از تحصیل به دلیل فعالیت دانشجویی، در حالی که در ترم هشتم بود، از دانشگاه اخراج شد. او در سال ۸۹ نیز از سوی دادگاه انقلاب قزوین به خاطر فعالیت‌های دانشجویی و وبلاگ‌نویسی به یک سال حبس تعلیقی به مدت ۵ سال محکوم شد.

مریم شفیع‌پور اواسط تیرماه امسال از سوی دادسرای امنیت احضار شد و روز پنجم مرداد پس از حضور در دادسرای شماره دو “شهید مقدس” در زندان اوین، به دستور بازپرس بازداشت گردید.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)