با انتخاب فیلم «رنوار» ژیل بوردو از سوی هیات انتخاب فیلم فرانسه به آکادمی علوم سینمایی آمریکا (اسکار)، شانس فیلم «گذشته» برای نمایندگی سینمای ایران در این رقابت بیشتر شد. هیات انتخاب فیلم برای اسکار در فرانسه روز سه‌شنبه به‌طور رسمی اعلام کرد که درام «رنوار» (Renoir) به کارگردانی ژیل بوردو نماینده فرانسه در بخش فیلم خارجی‌زبان جوایز اسکار ۲۰۱۴ است. یک کمیته انتخاب شامل هفت‌نفر از جمله تی‌یری فرمو مدیرعامل جشنواره کن، ایزابل آجانی بازیگر و آلن ترزن، رییس آکادمی فیلم فرانسه این فیلم را انتخاب کردند. نکته قابل‌توجه اینکه با کنار‌رفتن فیلم برنده جایزه نخل‌طلایی کن «یعنی آبی گرم‌ترین رنگ‌ها» از عبدالطیف کشیش، رقابت بین فیلم گذشته اصغر فرهادی و فیلم رنوار جدی شد.
«رنوار» که اوایل امسال فیلم اختتامیه بخش نوعی نگاه جشنواره کن بود، در حالی نماینده فرانسه در اسکار شد که از «گذشته» به کارگردانی اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی به‌عنوان پیشتاز یاد می‌شد.  با این انتخاب بخت ایران برای معرفی این فیلم به‌عنوان نماینده سینمای کشور در اسکار بیشتر شد. این نکته‌ای است که محمد اطبایی، کارشناس بین‌الملل سینما نیز به آن اشاره می‌کند و در گفت‌وگو با «شرق» گفت: «امیدواریم گذشته با انتخاب فیلم رنوار از سوی فرانسوی‌ها این شانس را پیدا کند که از سوی ایران برای شرکت در اسکار انتخاب شود.» براساس گفته اطبایی: «طبق قوانین اسکار این فیلم می‌تواند ایرانی باشد چراکه عوامل خلاق ایرانی در آن حضور دارند. قانون اسکار در بخش زبان می‌گوید که فیلم نباید به زبان انگلیسی باشد. یعنی بیش از ۹۰درصد زبان فیلم باید غیرانگلیسی باشد.
اینکه شما در چه لوکیشن و چه زمانی فیلم را ساخته باشید محدودیتی وجود ندارد. حضور و معرفی گذشته توسط ایران می‌تواند یک شانس برای ما در اسکار باشد. در حال حاضر فیلم‌های بسیار خوبی هستند که من‌حیث‌المجموع خوب هستند. اما با دید منصفانه به نظر می‌رسد که گذشته شرایط بهتری را برای شرکت در اسکار داشته باشد.» میشل بوکه، کریستا تره، توماس دوره و ونسان روتیه در «رنوار» بازی می‌کنند که ماه مارس در ایالات‌متحده اکران شد.   فیلم درباره سال‌های آخر زندگی پی‌یراوگوست رنوار، نقاش امپرسیونیست فرانسوی در شهر کنیه‌سورمر در ۱۹۱۵ در دوران جنگ جهانی اول است، زمانی که با کاترین هسلینگ آخرین مدلش و اولین بازیگر فیلم‌های پسرش ژان رنوار آشنا شد. هرچند پارسال جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان به فیلم فرانسوی‌زبان «عشق» که داستان آن هم در پاریس روی می‌دهد، اعطا شد، اما به خاطر ملیت اتریشی میشائل هانکه، این فیلم به نمایندگی از اتریش در اسکار شرکت کرد.
آخرین‌باری که یک فیلم فرانسوی برنده اسکار فیلم خارجی‌زبان شد، سال ۱۹۹۳ بود که فیلم «هندوچین» با بازی کاترین دونوو این جایزه را گرفت.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)