بیش از سه هفته از  قتل ژینا (مهسا امینی) و سرکوب مردم خشمگین معترض توسط حکومت اسلامی ایران می‌گذرد. خیزش مردم به سمت یک تغییر بنیادین در ایران ادامه دارد و این قیام با حضور خیابانی و اجتماعی میلیون‌ها ایرانی در داخل و خارج از ایران همراه شده است.

در این مدت، افرادی بسیاری کشته شده و طبق خبرها چند هزار نفر تا کنون دستگیر شده‌اند بدون اینکه نام‌های آنان به طور رسمی اعلام شده باشد. می‌دانیم که این پنهان‌کاری جنایت، بار نخست نیست و رویه معمول حکومت اسلامی ایران است. عوامل جنایت، از بازداشت پرخشونت، ضرب و جرح، ربودن و شکنجه بازداشتیان ابایی ندارند و از آن برای ایجاد هراس در مردم استفاده می‌کنند.

 پزشکی قانونی ایران، پس از قتل ژینا و آغاز سرکوب مردم مثل همه سرکوب‌های سیاسی پیشین، با عاملان حکومت همدستی و همکاری کرده، به مردم دروغ گفته و بر واقعیت خاک پاشانده است.  پزشکی قانونی ایران در برابر قتل زندانیانی که در بازداشت نیروهای انتظامی و امنیتی بوده‌اند در جنایت مشارکت داشته است.

اما این‌بار نسل جوان ایرانی، دانش‌آموزان و دانشجویان جسور و پیشرو و همه جوانانی که با جان، رویاهایشان را از زیر چکمه استبداد دینی بیرون می‌کشند، نشان داده‌اند که برای رهایی از این دیکتاتوری چندش‌آور حاضر به عقب‌نشستن نیستند.

ما جمعی از فعالان حقوق جنسیتی در این روزهای تلخ  تلاش کرده‌ایم با پیگیری وضعیت زندانیان و بازداشت‌شدگان توجه رسانه‌ها و مردم را به وضعیت آنها جلب کنیم.  ما درک می‌کنیم که نیروهای امنیتی با انواع شیوه‌های ارعاب‌انگیز خانواده‌ها را از اعلام نام عزیزان زندانی‌شان باز داشته اند.

اما ما با حکومتی طرفیم که نیکا شا‌کرمی را ۲۹ شهریور در خیابان ربود، بیش از یک هفته به خانواده‌اش هیچ پاسخی نداد، و بعد پیکر زخم‌خورده بی‌جانش را هم در راه خاکسپاری ربود و دور از چشم مادرش به خاک سپرد.

حکومتی که پس از ارتکاب جنایت، زخم روی زخم خانواده‌های داغدار خشمگین می‌گذارد و آنها را مقابل دوربین‌های اعتراف اجباری می‌نشاند.

با چنین دژخیمی شما نمی‌توانید از در اعتماد و گفتگو وارد شوید!

به آنها اعتماد نکنید!

سکوت شما و اعلام نکردن نام افراد بازداشت شده‌ کمکی به وضعیتشان نمی‌کند. چون متاسفانه با این واقعیت روبه‌رویم که جان این مردم برای حکومت ابزار  سوءاستفاده و کنترل خشم مردم است. متاسفانه با این واقعیت روبه‌روییم که سرنوشت ژینا امینی و نیکا شا‌کرمی یک احتمال غیرممکن برای دیگران نیست.

 اجازه دهید مردم نام عزیزان شجاع شما را اعلام کنند.

اجازه دهید پزشکی قانونی ایران شرمسار از همدستی با جنایت‌های حکومت پاسخگوی نهادهای قانونی دنیا باشد.

اجازه دهید هر ماموری معذور از شریک شدن در جنایت نباشد.

به همراه این پیام تصویری، متنی است که نام وکلای شریفی که داوطلبانه خواهان دفاع از بازداشتیان شده‌اند نوشته شده. حتی در فاسدترین دستگاه قضایی هم، بودن یک وکیل کنارتان، راهنماست.

ما از سایر وکلای شریفی که این روزها دلشان برای مردم ایران و آزادی میهن می‌تپد، درخواست می‌کنیم به این نهضت پشتیبانی داوطلبانه بپیوندند و در پی‌گیری وضعیت افراد بازداشت‌شده یا کشته شده در کنار خانواده‌های آنان برای مشاوره یا پیگیری حقوقی باشند.

ما از مردمی که این روزها جز پشت‌گرمی هم امید به جایی و کسی ندارند خواهش می‌کنیم، درپیگیری و تجمع‌ خانواده‌های زندانیان در مقابل دادگاه‌ها و زندان‌ها، آنها را تنها نگذارند. حضور آشنایان و حتی غیر آشنایان در دنبال کردن وضعیت بازداشت شدگان، تحقق شعار «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم» است.

ما از رسانه‌ها و انجمن‌های صنفی می‌خواهیم در پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان موثرتر و مسوولانه‌تر عمل کنند.

ما از پزشکانی که به سوگند حرفه‌ای خود وفادارند می‌خواهیم که در برابر فشارهای امنیتی حکومت به ویژه پزشکی قانونی مقاومت کرده و راهشان را از آنها جدا کنند.  از آنها می‌خواهیم که در صورت مشاهده تخلف یا فشار امنیتی برای قلب واقعیت، به هر صورتی افشاگری کنند و اجازه ندهند دروغ، بر شغلی که بر پایه اعتماد بیمار و خانواده‌اش به کادر درمان بنا شده، خاک بپاشد.

ما از کادر درمان بیمارستان کسرا و کادر درمانی که به پرونده پزشکی نیکا شاکرمی دسترسی دارند درباره حقیقت مرگ او پرسش داریم. انتظار داریم واقعیت برای مردم بازگو شود. 

آیا ژینا امینی دچار خونریزی داخلی بود و طحالش با جراحی خارج شد؟ آیا ریه‌های او آسیب دیده بود؟ آیا نیکا بر اثر ضرب و جرح کشته شده؟ این را شما باید «اعلام کنید» که دسترسی به واقعیت دارید!

انتشار این اطلاعات به مستندسازی نقض حقوق زندانیان در ایران کمک می‌کند و سکوت شما چشم‌پوشیدن بر جنایت است.

مردم مهربان، این روزها همه به تغییر امید داریم. هرچند می‌دانیم راهی سخت در پیش است.

اجازه دهید در مقابل کشتار بیشتر حکومت اسلامی ایران، که چیزی از جمهوریت در آن نیست، کنار هم بایستیم.

 

زن زندگی آزادی

 

پیوست:

بیانیه وکلای داوطلب کمک حقوقی به مردم:

 باید از حقوق قانونی مردم صرفنظر از اینکه چه گرایشی دارند، دفاع کنیم؛ از این‌رو، ما وکلای مستقل‌ دادگستری ضمن همدردی با هموطنان معززمان و محکومیت نقض قانون من‌باب انجام رسالت اجتماعی و انسانی خویش، آمادگی خود جهت دفاع بدون لکنت از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر و کسانیکه در این بین آسیب جسمی، روحی و مادی دیده‌اند را اعلان می‌نمائیم.

 

استان اردبیل

شهروز رستمی اجیرلو

۰۹۱۴۴۵۶۹۶۵۴

 

استان اصفهان

مهشید آهی

۰۹۱۲۳۲۷۸۹۷۷

 

علی‌مراد اکبری

۰۹۱۳۲۸۴۲۹۶۳

استان بوشهر

 

عادل مقدس

۰۹۱۲۲۰۳۸۴۵۷

 

سمیه اسدی

۰۹۱۷۷۳۶۴۴۵۶

 

استان تهران

فاطمه کیا

۰۹۱۲۸۱۳۳۷۸۵

 

احسان یادگاری

۰۹۱۲۴۶۴۱۳۷۵

 

امین فروزان

۰۹۱۲۳۳۸۵۶۰۰

 

مهرداد سلیمی

۰۹۱۲۲۸۸۲۴۶۷

 

فاطمه تقوایی

۰۹۱۲۱۱۶۶۴۷۲

 

فاطمه حیدری

۰۹۱۲۳۶۴۳۰۸۱

 

اعظم کنعانی

۰۹۱۲۹۱۷۰۷۹۹

 

زهرا ذوالفقاری

۰۹۱۲۶۵۰۲۳۶۸

عقیل سلطانی

۰۹۱۲۷۳۰۶۵۷۱

 

مهشید خلیلی

۰۹۱۲۹۵۸۷۱۸۶

 

لیلی احسن

٠٩١٢٢١٢۴١٧٣

 

بیتا ارجمند

۰۹۱۲۴۴۹۱۲۲۸

 

استان سمنان

مجتبی اعرابی

۰۹۱۲۲۳۱۸۳۶۳

 

استان فارس

هادی شریف‌زاده

۰۹۱۷۷۰۶۵۰۹۰

 

محمدهادی جعفرپور

۰۹۱۷۱۰۵۲۳۲۹

 

حامد شهریاری

۰۹۱۷۷۳۸۳۷۴۳

 

بیتا افراسیابی

۰۹۱۷۷۳۹۲۲۷۶

 

مرجان اسلامی

۰۹۱۷۱۰۰۳۲۴۱

 

ساره ناصری

۰۹۱۷۷۹۰۲۹۳۸

 

روح‌الله جاویدی

۰۹۱۷۷۰۶۳۲۶۴

 

زیبا شیبانی

۰۹۱۷۳۸۴۳۱۶۹

 

زهرا مهبودی

۰۹۹۲۴۹۲۸۷۵۶

 

مهناز حسینی

۰۹۱۷۸۰۹۴۵۴۲

 

حسین آزموده

۰۹۱۷۹۲۶۲۵۴۹

 

مریم پورحسینی

۰۹۱۷۷۰۸۷۰۵۵

 

الهام زراعت‌پیشه

۰۹۱۷۷۲۹۶۶۱۸

 

مهناز پورحسینی

۰۹۱۷۶۰۲۱۳۵۶

 

علیرضا محمدی (کارآموز)

۰۹۱۷۱۰۰۳۱۳۳

 

طاهره سبحانی

۰۹۱۷۹۰۹۴۰۶۳

 

شامراد مرادی دهداری

۰۹۱۷۷۳۴۷۰۳۴

 

مهسا پرتون

۰۹۱۷۷۱۰۸۶۳۵

 

مهدی یزدانی

۰۹۱۷۳۰۰۰۷۳۴

 

مژگان شیردل

۰۹۱۷۴۱۱۱۱۸۵

 

قدرت‌اله رحیمی

۰۹۱۷۷۰۷۰۴۴۱

 

نصراله عزیزپور

۰۹۱۷۸۱۶۱۶۳۶

 

استان لرستان

علی امیدی

۰۹۱۲۹۵۱۲۱۳۱

 

استان مرکزی

محمد آرمان

۰۹۱۲۲۲۱۰۵۴۸

 

استان یزد

مرضیه اوتادی

۰۹۱۲۷۱۵۰۴۳۸

 

وکلایی که قصد پیوستن به این پویش ملی را دارند در واتساپ به ۰۹۱۷۷۰۶۵۰۹۰ پیام دهند.

 

(خطاب به وکلا) : برای حمایت از این پویش ملی، در راستای اجرای اصل ۳۵، با ذکر نام، نام خانوادگی، شماره پروانه، شماره موبایل و شهرهای امکان اعطای خدمات افتخاری و رایگان، در پست ذیل، یک کامنت درج کنید:

 

https://www.instagram.com/p/CjGa4UQOQCD/?igshid=YmMyMTA2M2Y

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)