چگونه می توان از دخالت مذهب در زندگی سیاسی و اجتماعی مردم جلوگیری نمود؟

چرا ترکیه علیرغم اسلامی بودن، زنان را در پوشش شان ازاد گذاشته است؟

چرا الیگارشی ولایی قادر به انجام ان نیست؟

تحقیقات میدانی نشان می دهد که هر ایرانی به طور متوسط برای یک گردشگری در ترکیه حدود دوهزار دلار هزینه می کند.

تخمین های اماری تایید نشده حاکی از حدود سه میلیون ایرانی در ترکیه است که حدود یک میلیون وهشتصد هزار نفر دارای اقامت هستند.

بنا به آمار وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، در ماه مه سال ۲۰۲۲ حدود ۱۸۴ هزار گردشگر ایرانی وارد این کشور شدند که نسبت به ماه مشابه در سال گذشته چهار برابر شده است.

طی پنج ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۲، در مجموع ۸۴۰ هزار گردشگر ایرانی به ترکیه رفته‌اند که نسبت به دور مشابه پارسال(۲۳۹ هزار) ۳.۵ برابر شده است.

ایرانی‌ها در این دوره سه هزار و ۸۹۷ واحد مسکن در ترکیه خریداری کرده‌اند که نسبت به دور مشابه پارسال ۶۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گفتۀ بیشتر محققان، انقلاب ایران از فردای انقلاب بهمن ماه، مبدّل به یک اسلام سیاسی جدید شد که وارد همه پهنه های زندگی انسان ها گردید. این مداخله منحصر به سیاست نبوده و دربرگیرنده همه عادات زندگی روزمره جامعه ایرانی است. درزمانی که آرمان های انقلابی و میهنی درپی فروپاشی دیوار برلین درجهان فروکش می کرد و بخشی از جهان با پس راندن ارزش-های مذهبی از حوزه اجتماعی به وادی خصوصی به سکولاریزم دست می یافت، ایرانیان ممنوعیّت های بیشماری را تجربه می کردند که از آن میان به تقسیم بندی چهارگانه زیر اشاره می کنیم:

۱.ممنوعیّت اختلاط دختر و پسر در مدارس و دبیرستان ها و در بسیاری ازعرصه های دیگر، همچون جایگاه جداگانه زن و مرد در اتوبوس ها، متروها و …
۲.ممنوعیّت و محدودیت های پوشش: پیراهن آستین کوتاه برای مردان، اجبار بر رعایت حجاب اسلامی برای زنان و نیز معیارهای حجب و حیا در وجه عام فرهنگی برای زنان به طور کلی.
۳. ممنوعیّت حضور زنان در ورزشگاه ها و همچنین آواز زنان در اجراهای عمومی: زنان هنرمند نمی توانند در کنسرت ها به تنهایی آواز بخوانند.
۴.ممنوعیّت تفریحات (سانسور فیلم¬ها و برنامه¬های تلویزیونی، بستن کلوپ ها، تفکیک جنسیتی باشگاه¬های ورزشی) و غیره.

این ممنوعیّت¬ها و درگیری¬های روزمره جوانان و نیروهای انتظامی، همچنان ازجمله معضلاتی است که درجامعه ایران نمود دارد و حاکمیّت، جوانان را به بهانۀ مبارزه با «تهاجم فرهنگی غرب» تحت فشار قرار می دهد. تحقیقات میدانی ما در اروپا نشان می دهد که علت اصلی مهاجرت و این نوع گردشگری جوانان ایرانی به کشور ترکیه در فشار مذهبی نیروهای انتظامی در خیابان ها نهفته است. تنها راه حل، بازگشت مذهب به وادی خصوصی و خلع ید از حاکمان فعلی حاکم برایران است. این حاکمان به این قرن تعلق ندارند و بد شانسی ما این بود که برعکس ترکیه گرفتار بنجل ترین روایت از اسلام شدیم که دغدغه یک حاکمان، بجای معیشت مردم بخش های ظاهری پوشش انسان هاست.

منبع :
https://www.radiofarda.com/a/iran-tourists-turkey-rise-four-times/31906846.html

نادر وهابی، پاریس، سه شنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۱( ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲)

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)