مرغداری ایران در زیر محاق

محمد یوسفی رئیس انجمن پروورش‌دهندگان مرغ گوشتی اخیرا اعلام کرده است که صنعت مرغداری در حال فروپاشی است.

خبرهای مربوط به معدوم ساختن جوجه‌های یک روزه، ماندن نهاده‌های دامی در پشت درهای گمرکات کشور در سالیان اخیر می‌توانست گویای اخبار بدی از صنعت مرغداری کشور باشد.

در ماه ۱۳۰ میلیون جوجه تولید می‌شود

بدیهیات و شواهد نیز همین امر را نشان می‌دهند طوری که به تازگی رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور اعلام کرده است در ماه ۱۳۰ میلیون جوجه تولید و وارد سالن‌های تولیدی می‌شود و در سال حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن مرغ گوشتی تولید می‌شود اما روزانه حجم تولید کمتر می‌شود.

شرایط وخیم تولید مرغ گوشتی در کشور

محمد یوسفی؛ رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور ضمن اشاره به شرایط وخیم تولید مرغ گوشتی در کشور، اعلام کرد: از گوشه کنار شنیده می‌شود که حال تولیدکنندگان خرد مرغ گوشتی مساعد نیست این در حالی است که ادامه روند تولید برای تمام واحدهای تولیدی اعم از خرد و کلان دشوار شده است.

تولیدکنندگان انگیزه‌ای برای ادامه روند تولید ندارند

یوسفی ضمن بیان اینکه نرخ مرغ، تخم‌مرغ و جوجه یک روزه واقعی نیست، اضافه کرد مرغ کیلویی۶۰ هزار تومان به کیلویی ۴۵ هزار تومان، جوجه یک روزه کیلویی ۱۰ هزار تومانی و تخم‌مرغ کیلویی ۴۰ تومان  به کیلویی ۳۰ تومان عرضه می‌شود؛ پس وقتی این اقلام زیر قیمت تمام شده در بازار عرضه می‌شوند طبیعی است که تولیدکنندگان انگیزه‌ای برای ادامه روند تولید نداشته باشند.

یوسفی با اشاره به اینکه؛ واردات نهاده با ارز نیمایی صورت می‌گیرد از این‌رو در سامانه بازار نهاده‌ها با این ارز بارگذاری می‌شود اما با این وجود اینکه قیمت مرغ و تخم‌مرغ از سوی ستاد تنظیم بازار تعیین شده است اما این محصولات با نرخ اعلام شده در بازار عرضه نمی‌شوند.

تولیدکنندگان مرغ گوشتی رغبتی برای جوجه‌ریزی ندارند

یوسفی؛ رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی افزود تولیدکنندگان مرغ گوشتی رغبتی برای جوجه‌ریزی ندارند و پیش‌بینی می‌کنم در ۳ ماه آینده تولیدکنندگان واحد تولیدی را تعطیل می‌کنند. [صنعت مرغداری کشور بازیچه‌ی دست «بنیاد شهید» نظام]

وی در پاسخ به این پرسش که وزیر کشاورزی اعلام کرد که روزانه شرکت پشتیبانی امور دام ۸۰۰ تن مرغ مازاد منجمد را از واحدهای تولیدی خریداری می‌کند آیا این اقدام تاثیری در تنظیم بازار مرغ گوشتی گذاشت؟ اعلام کرد اگر این اقدام تاثیرگذار بود نرخ مرغ باید کیلویی ۶۰ هزار تومان می‌شد، در حال حاضر خرید مرغ مازاد از سوی شرکت پشتیبانی نتوانست در تنظیم این بازار موثر باشد.

یوسفی با بیان اینکه کاهش قدرت خرید مردم نرخ مرغ را به کیلویی ۴۰ هزار تومان رسانده است، تصریح کرد: در ماه ۱۳۰ میلیون جوجه تولید و وارد سالن‌های تولیدی می‌شود و در سال حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن مرغ گوشتی تولید می‌شود اما روزانه حجم تولید کمتر می‌شود.

دوات باید برای جبران خسارت‌های وارد شده به تولیدکنندگان ورود کند

یوسفی با اشاره به لزوم افزایش نرخ مرغ گوشتی، افزود: دولت می‌داند که قدرت خرید مصرف‌کنندگان تقلیل پیدا کرده است از این‌رو باید برای جبران خسارت‌های وارد شده به تولیدکنندگان ورود کند.

رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه وزیر کشاورزی به تولیدکنندگان اولتیماتوم داده است که اگر واحد تولیدی اقدام به تعطیلی واحدش کند باید جرایم سنگینی بپردازد، خاطر نشان کرد: این هشدارها از سوی مقامات دولتی منطقی نیستند اگر دولت می‌خواهد روند تولید ادامه داشته باشد مرغ را از تولیدکنندگان کیلویی ۶۰ هزار تومان خریداری کند و به مردم کیلویی ۲۰ هزار تومان بفروشد اما آیا این اقدام را انجام می‌دهد؟

 به گفته یوسفی؛ صنعت مرغداری کشور در حال فروپاشی است. اگر دولت برای تنظیم بازار برنامه واردات دارد، در این واردات زیان ببیند بهتر از این است که تولیدکنندگان داخلی حمایت کنند.

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)