مذاکرات برجام و زیاده‌خواهی حکومت ایران

نمایندگی آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که  درخواست‌های حکومت ایران برای لغو تحریم‌ها از جمله لغو تحریم‌های سپاه پاسداران عامل شکست احیای برجام است.

دولت آمریکا در روز سه‌شنبه ۱۷ خرداد حکومت ایران را مسئول ناکامی دو طرف برای دستیابی به توافق به منظور احیای برجام دانست و گفت که درخواست‌های حداکثری تهران برای لغو تحریم‌ها مانع پیشرفت مذاکرات برجام شده است.

نمایندگی ایالات متحده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای خطاب به شورای حکام اعلام کرد آنچه ما نیاز داریم یک شریک مشتاق در تهران است. به ویژه حکومت ایران باید درخواست‌های خود را برای لغو تحریم‌هایی که بوضوح فراتر از برجام بوده و اکنون مانع دستیابی به یک توافق است، کنار بگذارد.

آن گونه که از سخنان نمایندگی آمریکا برمی‌آید اشاره نمایندگی آمریکا در آژانس به درخواست حکومت ایران برای حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده و دادن تضمین مبنی بر عدم خروج واشینگتن از این توافق است.

پیش از این رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در روز ۴ خرداد اعلام کرده بود که احتمال توافق اتمی با حکومت ایران در بهترین حالت ضعیف است و واشینگتن آماده تشدید تحریم‌ها علیه تهران می‌باشد.

دولت جو بایدن از زمان آغاز به کار خود اعلام کرده است که به شرط اجرای تمامی تعهدات توسط حکومت ایران در چارچوب برجام حاضر است به این توافق بازگردد.

به رغم پیشرفت‌های سریع در ماه‌های اول سال میلادی جاری، مذاکرات مربوط به احیای برجام در وین از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ متوقف شده است.

در همین زمینه ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در فروردین سال جاری اعلام کرده بود که اگر حکومت ایران خواستار لغو تحریم‌هایی هستند که فراتر از مذاکرات برجام است باید به نگرانی‌ها و موضوعاتی که ورای مذاکرات برجام است، پاسخ دهند.

در روز سوم خرداد ۱۴۰۰ گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر این‌که جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، تصمیم نهایی خود را گرفته است که نام سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی ابقاء کند

جو بایدن این تصمیم را در تماس تلفنی روز ۲۴ آوریل به اطلاع نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، رسانده و اضافه کرده است که این تصمیمی کاملا نهایی بوده و در این زمینه امتیازی به ایران داده نخواهد شد [بی‌ برجام و با برجام اجازه دستیابی ایران به سلاح اتمی را نمی‌دهیم]

بیانیه نمایندگی آمریکا دقیقا در روزی صادر شد که سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا پیش‌نویس قطعنامه‌ای انتقادی از حکومت ایران را به دلیل بی‌جواب گذاشتن پرسش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام این آژانس ارائه کردند.

قطعنامه به صراحت درباره عدم پاسخگویی تهران به سوالات آژانس در مورد ۳ مکان اعلام‌نشده توسط حکومت ایران ابراز نگرانی شده و علت این نگرانی را نیز خودداری حکومت ایران از همکاری کافی با آژانس درباره این سه سایت هسته‌ای عنوان کرده است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در روز دوشنبه در آستانه نشست شورای حکام در یک نشست خبری اعلام کرده بود که تردیدهای مهمی در ارتباط با برنامه هسته‌ای جاه‌طلبانه حکومت ایران وجود دارد اما راهی جز این نیست که همکاری طرف‌ها با تهران در مورد این برنامه ادامه یابد.

رافائل گرووسی افزوده بود: حکومت ایران توضیحاتی ارائه نکرده است که از نظر فنی در رابطه با یافته‌های آژانس در سه مکان اعلام نشده باورپذیر باشد.

همچنین حکومت ایران مکان یا مکان‌های فعلی مواد هسته‌ای یا تجهیزات آلوده به مواد هسته‌ای را که در سال ۲۰۱۸ از تورقوزآباد منتقل شده، به اطلاع آژانس نرسانده است.

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)