تردیدها درباره برنامه هسته‌ای ایران همچنان پابرجاست

مدیرکل آژانس بین‌‍‌المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی، در آستانه نشست شورای حکام آژانس، در نشست مطبوعاتی روز دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ اعلام که همچنان تردیدهای مهمی در ارتباط با برنامه هسته‌ای جاه‌طلبانه حکومت ایران وجود دارد.

نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از روز دوشنبه ۱۶ خرداد شروع به کار کرده و تا روز جمعه ادامه پیدا خواهد کرد.

آن طور میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌ المللی اعلام کرده است قطعنامه احتمالی درباره حکومت ایران احتمالا در روز چهارشنبه ۱۸ خرداد در شورای حکام بررسی خواهد شود.

آن طور که رسانه‌های معتبر بین المللی اعلام می‌دارند قطعنامه پیشنهادی آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان از شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته است که حکومت ایران را به دلیل پاسخ ندادن به سوالات این نهاد در مورد منشاء ذرات اورانیوم یافت شده با منشاء انسانی در سایت‌های اعلام‌نشده مورد مواخذه قرار دهد.

در همین حال رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که تردیدها درباره برنامه اتمی ایران همچنان پابرجاست و همکاری با حکومت ایران برای رسیدن به یک توافق باید همچنان ادامه پیدا کند.

گروسی همچنین تاکید کرد که این همکاری نباید بی‌پایان باشد.

نیاز به همکاری بیشتر در مورد برنامه هسته‌‌ای ایران

رافائل گروسی تاکید کرد که قطعنامه احتمالی پیش روی شورای حکام آژانس نیز باید به حکومت ایران یادآوری کند که نیاز به همکاری بیشتر است.

مدیر کل آژانس در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که حکومت ایران به‌طور مداوم به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهد و دستیابی آن به منابع قابل توجهی که از خط قرمز عبور کند بسیار نزدیک است و چند هفته بیشتر نیست.

مدیر کل آژانس که در روز دوشنبه ۱۶ خرداد در یک نشست خبری سخن می‌گفت، افزود: برخی اعلام می‌دارند که حکومت ایران همین الان هم در برنامه هسته‌ای خود به مقدار قابل توجهی اورانیوم غنی‌شده‌ که مرز سرخ را رد می‌کند، دست یافته است.

گروسی اعلام کرد اگر تمام اورانیوم‌ غنی‌سازی‌شده که اکنون در دست حکومت ایران است یک‌جا جمع شود به آن میزان قابل توجه خواهد رسید.

حکومت ایران آماده غنی‌سازی ۹۰ درصدی است

قدرت‌های غربی و برخی کشورهای منطقه‌ای نگران‌ آن هستند که حکومت ایران از میزان قابل توجه اورانیوم غنی‌شده خود برای ساخت بمب اتم استفاده کند. اما حکومت ایران داشتن برنامه نظامی هسته‌ای را انکار می‌کند در حالی که اعلام آمادگی کرده است که حاضر است به غنی‌سازی ۹۰درصدی دست بزند که کاربردی جز برای ساخت سلاح هسته‌‌ای ندارد.

این امری است که محمد اسلامی در روز ۱۶ خرداد بار دیگر بر آن تاکید کرد که غنی‌سازی ۹۰ درصدی وابسته به تصمیم مقامات مربوطه دارد.

در این میان رافائل گروسی همچنین اعلام کرده است که حکومت ایران توضیحاتی ارائه نکرده است که از نظر فنی در رابطه با یافته‌های آژانس در سه مکان اعلام نشده باور پذیر باشد.

وی افزوده است حکومت ایران همچنین مکان یا مکان‌‌های فعلی مواد هسته‌ای یا تجهیزات آلوده به مواد هسته‌آی را که در سال ۲۰۱۸ از محل تورقوزآباد منتقل شده است را به اطلاع آژانس نرسانده است.

گروسی: در مورد برنامه هسته‌‌ای ایران همه باید دست به کار شویم

گروسی درباره قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده و تروئیکای اروپایی درباره محکومیت حکومت ایران اعلام کرد این قطعنامه یادآوری برای حکومت ایران و ما و همه خواهد بود که ما واقعاً باید دست به کار شویم و این مسائل را که برای مدت طولانی مطرح بوده است تعیین‌تکلیف کنیم.

مدیر کل آژانس درباره گزارش‌های آژانس درباره حکومت ایران و عملکرد حکومت ایران اعلام کرد ما باید اذعان کنیم که نتوانسته‌ایم به نتایجی که انتظار داشتیم برسیم و فکر می‌کنم گزارش‌های من کاملاً واضح است.

در همین حال و پس از پایان دیدار گروسی از اسرائیل بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد نفتالی بنت در دیدار روز ۱۴ خرداد خود با گروسی اطلاعاتی که در مورد حکومت ایران داشت را به مدیر کل آژانس ارائه کرده است.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)