امیرعبداللهیان و بورل، قطعنامه شورای حکام و پایان یک راه

پس از آن که حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه حکومت ایران در مورد احتمال صدر قطعنامه شورای حکام هشدار دارد جوزف بورل اعلام کرد که احتمال بازگشت به برجام و رسیدن به توافق با ایران به شدت کاهش یافته است.

پس از آنکه آمریکا و سه کشور اروپایی عضو برجام اعلام کردند که تصمیم دارند پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه دهند حکومت ایران به واکنش برخاست.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران در واکنش مستعجلانه اعلام کرد که این کار اقدام در خوری را از سوی حکومت ایران در پی خواهد داشت.

توزیع قطعنامه شورای حکام در بین اعضاء

اما با این وجود خبرگزاری های معتبر بین المللی اعلام کردند که آمریکا به علاوه سه کشور اروپایی عضو برجام پیش نویس این قطعنامه را بین ۳۵ کشور عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توزیع کرده‌‌اند.

آمریکا و سه قدرت اروپایی عضو برجام شامل فرانسه آلمان و بریتانیا در حال فشار آوردن به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند تا با صدور قطعنامه‌ای حکومت ایران را به دلیل پاسخ ندادن به سوالات آژانس در مورد منشاء ذرات اورانیوم یافت شده در سایت ها اعلام نشده ایران با منشاء انسانی توبیخ کنند. [تصویب قطعنامه در شورای حکام چه سرنوشتی را برای پروژه اتمی ایران رقم می‌زند؟]

حکومت ایران در آستانه دریافت قطعنامه شورای حکام

پیش‌نویس ارسالی طبق پیش نویس ارسالی از سوی آمریکا فرانسه آلمان و بریتانیا به ۳۵ کشور عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه یاد شده از حکومت ایران مصرانه می‌خواهد که فوراً به اجرای تعهدات قانونی خود عمل کند و پیشنهاد رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر تعامل بیشتر با هدف شفاف‌سازی و حل و فصل کلیه مسائل پادمانی باقیمانده را بی‌درنگ بپذیرد.

طبق اعلام خبرگزاری‌های معتبر بین المللی در نشست قبلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کشورهای عضو با این بهانه که صدور قطعنامه ممکن است به مذاکرات وین آسیب وارد کند از به تصویب رساندن آن خودداری کردند.

تماس تلفنی امیر عبداللهیان با بورل

بعد از این اقدام آمریکا و سه کشور اروپایی، وزیر خارجه حکومت ایران حسین امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک اقدام هشدارآمیز اعلام کرد اقدام آمریکا و سه کشور اروپایی در تهیه پیش نویس قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه حکومت ایران با واکنش متناسب موثر و فوری تهران مواجه خواهد شد.

امیرعبداللهیان که داعیه هایی چون عزم و اراده ملی حکومت ایران را پیش می‌کشید در ادامه اعلام کرد ارائه پیش نویس قطعنامه در شورای حکام رفتاری بر خلاف رویه دیپلماسی، شتابزده و غیر سازنده است که موجب سخت‌تر و پیچیده‌تر شدن روند مذاکرات خواهد شد

پاسخ بورل به امیر عبداللهیان

اما پاسخ جوزف بورل به حسین امیرعبداللهیان چیزی نبود که انتظار آن را داشت.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از تماس تلفنی حسین امیرعبداللهیان اعلام کرد که احتمال بازگشت به برجام برای رسیدن به توافق با حکومت ایران به شدت کاهش یافته است.

بورل در یک پیام توییتری در روز شنبه ۱۴ خرداد اعلام کرد بازگشت به برجام و رسیدن به توافق با حکومت ایران کاهش یافته است وی با اشاره به گفتگوی تلفنی خود با وزیر خارجه حکومت ایران گفت احتمال بازگشت به برجام و رسیدن به توافق کاهش یافته است.

وی افزود بار دیگر با امیرعبداللهیان صحبت کردم احتمال رسیدن به توافق و بازگشت به برجام در حال کاهش است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)