میزان مصرف دخانیات در ایران و مافیای دخانیات

بنا بر اعلام رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی بهشتی سن شروع مصرف دخانیات در ایران در مردان به کمتر از ۱۵ سال و در زنان به ۱۷ سال رسیده است!

غلامرضا حیدری، رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی بهشتی با اشاره به اینکه میزان آمار سیگاری‌ها از زمان شروع کرونا افزایش داشته اعلام کرد که در حال فعلی حدود ۳۰ درصد مردان و ۱۰ درصد زنان سیگار مصرف می‌‌کنند و درباره قلیان این عدد در حدود ۳۰ درصد هم برای مردان و هم برای زنان است.

کاهش سن استعمال دخانیات

وی همچنین افزود که سن شروع مصرف دخانیات در ایران در مردان به کمتر از ۱۵ سال و در زنان به ۱۷ سال رسیده است.

حیدری همچنین اعلام کرد که پیش از شیوع و همه گیری بحران کرونا در ایران حدود ۱۵ درصد افراد بالای ۱۵ سال در جامعه شهروندی ایران مصرف دخانیات داشتند که این آمار در مردان حدود ۲۵ درصد و در زنان حدود ۵ درصد بوده است.

حیدری درباره مصرف قلیان در پیش از همه‌گیری کرونا اعلام کرد که در آن زمان ۲۰ درصد زنان و مردان مصرف قلیان داشتند و برخی از آنان سیگار را ترک کرده بودند اما بعد از دوران کرونا و به دلیل شرایطی که حکم فرما شد بسیاری از آنان مجدد شروع به استعمال سیگار کردند.

مصرف دخانیات عامل بسیاری از بیماری‌ها

این در حالی است که کاهش سن مصرف دخانیات در میان مصرف‌کنند‌گان آن در کشورهای مختلف پارامتری منفی می‌باشد و بنا به گفته حیدری تمامی ارگان‌های بدن دراثر مصرف دخانیات دچار بیماری‌زایی می‌شوند.

حیدری با اشاره به بیماری‌‌های ناشی از مصرف دخانیات اعلام کرد حدود ۷۵ درصد از بیماری‌های ریوی و همچنین ۶۰ درصد بیماری‌های قلبی و بیش از ۵۰ درصد سرطان‌های همه اندام‌های بدن در رابطه با مصرف دخانیات درگیر هستند.

حیدری همچنین در مورد هزینه‌های پنهان مصرف دخانیات به اقتصاد کشور اعلام داشت که در هر جامعه‌ای هزینه‌های پنهانی مصرف دخانیات ۴ تا ۱۰ برابر هزینه‌های خرید و مصرف دخانیات می‌باشد.

حیدری یکی دیگر از علل شیوع مصرف دخانیات در کشور را کم بودن مالیات بر دخانیات اعلام کرد و افزود همین امر موجب افزایش مصرف سیگار در جامعه می‌شود.

مافیای دخانیات

اظهارات حیدری در حالی است که خبرگزاری ایسنا پیش از این در خرداد سال ۱۴۰۰ اعلام کرده بود که  پشت پرده کاهش سن مصرف دخانیات در ایران مافیا خوابیده است و ارزانی سیگار در کشور عمدی می‌باشد. [مافیای دخانیات در پس پرده سیستم غبار آلود حاکم]

این نشریه افزوده بود که مافیای دخانیات در ۳ مورد ایفای نقش می‌کند اول اینکه مافیا تولید و تجارت سیگار که از سیگاری شدن مردم سود می‌برند، دوم اینکه گسترش عمدی تعداد سیگاری‌ها در مجلس که باعث شده است مجلس به شدت در مقابل افزایش قیمت سیگار مقاومت کند و سوم اینکه لابی مافیای تجارت سیگار مانع از افزایش قیمت سیگار و یا کاهش مصرف آن هستند.

به بیان دیگر دست‌هایی پنهان در درون حکومت ایران در پشت موضوعاتی چون در دسترس قرار گرفتن راحت و عدم افزایش قیمت آن و… قرار دارند که این امر باعث می‌شود سالانه سن افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند کاهش یابد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)