چکیده :این عنصر امنیتی که نسبت به همه چیز اعلام موضع می کند اینک به سخنان وزیر اطلاعات انتقاد کرده و می گوید: بهتر است وزرا و به ویژه وزیر اطلاعات از ورود به مباحثی که شائبه عدم تخصص در آن وجود دارد خودداری کنند. عضو قرارگاه عمار ادعا کرد چنین مواضعی تعریف ماموریت‌های بی‌خاصیت و بدون الزام است. …

در حالی که وزیر اطلاعات از مهاجران ایرانی که بعد از سال ۸۸ از کشور خارج شده اند دعوت کرد که به کشور بازگردند، مهدی طائب از سیدمحمود علوی خواست که به مباحث غیر تخصصی ورود نکند.

وی که در طول چند سال گذشته بیشترین موضع گیری ها را نسبت به معترضان انتخابات داشته است، ادعا کرد:کسانی که در فتنه ۸۸ جرمی مرتکب نشده و به خارج ازکشور سفر کرده‌اند، چه زمانی برای ورودشان به کشور منعی وجود داشته که وزیر اینگونه موضع می‌گیرد.

این عنصر امنیتی که نسبت به همه چیز اعلام موضع می کند اینک به سخنان وزیر اطلاعات انتقاد کرده و می گوید: بهتر است وزرا و به ویژه وزیر اطلاعات از ورود به مباحثی که شائبه عدم تخصص در آن وجود دارد خودداری کنند.

این ادعا در حالی مطرح می شود که چندی پیش با موضع گیری در قبال تحولات سوریه ادعا کرد: «اگر دشمن به ما هجوم کند و بخواهد سوریه یا خوزستان را بگیرد اولویت با این است که ما سوریه را نگه داریم چون اگر سوریه را نگه داریم می‌توانیم خوزستان را هم پس بگیریم اما اگر سوریه را از دست بدهیم تهران را هم نمی‌توانیم نگه داریم.» ادعایی که انتقادات زیادی را به همراه داشت.

مهدی طائب برادر حسین طائب است که وی در سرکوب معترضان در سال ۸۸ نیز نقش بسیار عمده ای بر عهده داشت. مهدی طائب رییس قرارگاه عمار نزدیک به مصباح یزدی است. علیرضا پناهیان، سعید قاسمی، مهدی کوچک زاده، حمید رسایی، حسن عباسی، سعید حدادیان، حسین الله کرم و روانبخش از اعضای هیأت رئیسه آن هستند.

مهدی طائب رئیس قرارگاه عمار ایرانیانی که از کشور خارج شده اند را ” فراری” خواند و اظهار نظر کرد: سه نکته در این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد؛ نکته اول این است که دعوت و خواهش برای بازگشت به کشور از افراد مجهولی که جرمی انجام نداده‌اند کار عبثی است و این موضع از جایگاه دولت به عنوان جایی که مظهر رای و حیثیت مردم است بعید به نظر می‌رسد.

طائب با طرح این پرسش که چنین موضعی چه ارتباطی با تدبیر و اعتدال دارد،‌ مهم‌ترین وظیفه وزارت اطلاعات را کمک به امنیت کشور دانست و ادامه داد: آیا در رابطه با کسانی که در فتنه ۸۸ جرمی مرتکب نشده بودند منع ورود یا ناامنی وجود داشت که وزیر اطلاعات اینگونه موضع می‌گیرد؟ آنها باید مصداق بیاورند که کسی در عین حال که مجرم نبوده اما به خاطر ترس از کشور فرار کرده است و ما حالا می‌خواهیم به او ضمانت دهیم که به کشور بازگردد.

عضو قرارگاه عمار با این ادعا که چنین مواضعی تعریف ماموریت‌های بی‌خاصیت و بدون الزام است، مدعی شد: وزارت اطلاعات امروز باید به تهدید‌هایی که در سراسر کشور وجود دارد توجه کند نه موضوعاتی که نه تنها تهدید نبوده بلکه آسیب هم محسوب نمی‌شود.

وی بی اشاره به نقش برجسته ماموران امنیتی و نهادهای نظامی در بازداشت و صدور احکام برای زندانیان سیاسی ادامه داد: ما اگر استقلال قوا را قبول داریم باید بدانیم که دولت حق ورود به بحث مجرمان را ندارد و برخورد با جرم و جنایت به صورت انحصاری مربوط به قوه قضائیه است.

این مقام امنیتی شناسایی مجرمان و معرفی آنها به قوه قضائیه را وظیفه دولت عنوان کرد و افزود: اگر جرم کسی معلوم و احراز شود برخورد با آن هیچ ربطی به قوه مجریه ندارد از این رو سخنان اخیر وزیر اطلاعات نیز جنبه اجرایی ندارد.

وی مدعی شد: کسانی که در فتنه ۸۸ جرمی مرتکب نشده و به خارج از کشور سفر کرده‌اند چه زمانی برای ورودشان به کشور منع و ناامنی وجود داشته که حالا شخص وزیر اطلاعات اینگونه موضع می‌گیرد تا رسانه‌های بیگانه نیز مواضع نادرست خود مبنی بر وجود اختناق و هراس در ایران را القا کنند.

طائب در پایان ادعا کرد: وزرا باید در موضعگیری‌های خود دقت کنند چرا که دولت تدبیر و امید به مردم قول داده مشکلات موجود را برطرف کند نه مشکلاتی که وجود خارجی نداشته و پرداختن به آنها باعث تضییع وقت، سرمایه و دوری از تدبیر و اعتدال می‌شود.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)