خیریه مولی الموحدین صاحب هواپیمایی ماهان

خیریه مولی الموحدین که در سال ۱۳۶۶ توسط حسین مرعشی پسر عموی عفت مرعشی همسر هاشمی رفسنجانی تاسیس شده است و اکنون یکی از امپراطوری‌های مالی حکومت ولایت فقیه است. از خیریه مولی الموحدین چه می‌دانیم؟

خیریه مولی الموحدین در سال ۱۳۶۶ توسط حسین مرعشی از مهره‌های موسوم به اصلاح‌طلب حکومت ایران و از اقوام اکبر هاشمی رفسنجانی تاسیس شده است.

اما ارتباط آن با هواپیمایی ماهان که نام آن با نیروی قدس سپاه پاسداران گره خورده است این خیریه را بیشتر برجسته می‌کند.

مالکیت هواپیمایی ماهان

از جمله شرکت‌های تابعه خیریه مولی الموحدین می‌توان به ۱۰۰ درصد سهام هواپیمایی ماهان، ۵۰ درصد سهام کرمان خودرو اشاره کرد.

خیریه مولی الموحدین آن طور که شرح آن رفت در سال ۶۶ در اداره ثبت کرمان به منظور آنچه «تحقق اهداف جمهوری اسلامی و رسیدگی به امور محرومان از طریق ایجاد اشتغال و رفع مناطق محروم» استدلال می‌شد تاسیس شد.

حسین مرعشی که در حال حاضر سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی به شمار می‌رود مرد شماره یک خیریه مولی الموحدین می‌باشد.

می‌شود گفت در حال حاضر خیریه مولی الموحدین بزرگترین کارتل مالی جریان موسوم به اصلاح‌طلبان می‌باشد که دایره فعالیت‌های آن بسیار گسترده می‌باشد.

موسسات تحت کنترل این خیریه!

خیریه مولی الموحدین  در زیرمجموعه خود همچنین آرمان موتور ارگ، عمران ارگ، نگین بم، خدمات و تجارت بم‌ خودرو آرمان الکتریک، خودروسازی کارمانیا، سازمان مناطق گردشگری جهان، سازمان عمران کرمان، شرکت آریان ماهتاب گستر، عمران کار سیرجانن و قطارهای مسافرتی جوپار را در اختیار خود دارد و یکی از کارتل‌های بزرگ اقتصادی حکومت ولایت فقیه به شمار می‌رود.

در میان اعضای هیئت امنای خیریه مولی الموحدین نام قاسم سلیمانی فرمانده معدوم نیروی قدس سپاه پاسداران نیز دیده می‌شود.

خیریه مولی الموحدین با وجود فعالیت‌های گسترده‌ای که دارد و گردش مالی چند هزار میلیارد تومانی کارتلی است که هیچ گزارش شفافی از فعالیت‌های اقتصادی آن وجود ندارد.

فرار از پاسخگویی و شفافیت!

حسین مرعشی بنیان‌گذار خیریه مولی الموحدین در سوالی پیرامون شفافیت مالی این خیریه صراحتا اعلام کرده بود که قانون گفته است که باید به چه کسی باید گزارش بدهیم؟!

در مورد موسسه مالی خیریه مولی الموحدین پرونده‌های فساد زیادی برملا شده است اما هیچ کدام از آنها به پشت‌گرمی به ارگان‌های قدرت و ثروت در حکومت ولایت فقیه به نتیجه نرسیده است.

اما اصلی‌ترین پرونده‌ای که درباره این خیریه خبرساز شده است هواپیمایی ماهان است که استفاده نیروی قدس سپاه پاسداران برای جابجایی نیرو و تجهیزات برای عملیات نظامی و تروریستی این نیرو در سال‌های اخیر خبرساز شده است.

خیریه مولی الموحدین به واسطه شرکت هواپیمایی ماهان با بابک زنجانی مراودات اقتصادی کلانی داشته است از جمله این فعالیت‌‌ها حمید عرب‌نژاد خانوکی از ماهان عضو هیئت مدیره شرکت هواپیمایی فراز قشم که بعدها به قشم ایرلاین تغییر نام دارد از جمله شرکت‌های اقماری بابک زنجانی بود که به اختلاس‌های کلان در حکومت فاسدان معروف و معرف حضور است.

ارتباط با شهرام جزایری

همچنین خیریه مولی الموحدین با شهرام جزایری دیگر مفسد اقتصادی حکومت ولایت فقیه ارتباطات تجاری و اقتصادی داشته است از جمله در پرونده زمین خواری هفت باغ کرمان پای وی به میان کشیده شد اما به دلیل حمایت ارگان‌های قدرت هیچ‌گاه مورد حسابرسی قرار نگرفت.

با وجود اینکه همگان اعضای وابسته به خیریه مولی الموحدین را از اصلاح‌طلبان می‌شناسند اما بسیاری از اعضای ارشد سپاه پاسداران در این خیریه! سهامدار یا عضو هیئت امنای آن هستند.

علاوه بر قاسم سلیمانی معدوم، غلامعلی ابوحمزه فرمانده وقت سپاه ثارالله استان کرمان و نام شماری دیگر از فرماندهان ارشد سپاه در این به اصطلاح خیریه دیده می‌شود.

خیریه مولی الموحدین که یک کارتل اقتصادی با شرکت دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرایان نظامی است تا بدانجا نفوذ دارد که یک بار که مقرر گشت که پرونده فساد و عدم شفافیت مالی آن در مجلس حکومت ولایت فقیه مطرح و بررسی شود اما افراد ذی‌نفوذ از این روند جلوگیری به عمل آوردند.

دریافت ارز دولتی برای؟

همچنین گزارش شده است که خیریه مولی الموحدین حداقل به میزان ۴۰۰ میلیون یورو ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی از دولت روحانی دریافت کرده است اما در مورد محل صرف آن مانند دیگر حوزه‌‌های فعالیت آن هیچ گونه خبری منتشر نشده است.

این خیریه در ابتدا با بودجه بیت‌المال ایجاد شده و سپس در اقدامی که از کم و کیف آن چیزی به رسانه‌ها درز نکرده است به یک موسسه خصوصی تبدیل شده است که به هیچ ارگانی پاسخگو نیست!

در هزار توی خیریه مولی الموحدین تنها یکی از اعضای هیئت امنای آن در ۲۳ شرکت با سمت‌های مختلف حضور و فعالیت دارد و می‌توان گفت نام خیریه برای این کارتل اقتصادی تنها برای فرار از حسابرسی و پرداخت مالیات و شفافیت آن بوده است.

تغییر اساسنامه خیریه و موروثی‌ کردن آن!

در سال ۱۳۸۴ حسین مرعشی با گرفتن امضای محمدرضا باهنر و قاسم سلیمانی برای پیوستن به هیئت امناء اساسنامه این خیریه را تغییر داد اما استاندار و نماینده کرمان به مرعشی اخطار داده و اعلام می‌دارند که این تغییر اساسنامه را نمی‌پذیرند اما مرعشی با تکیه بر قدرت سلیمانی به اعتراض آنها وقعی نمی‌گذارد.

بنا بر ماده ۱۳ این اساسنامه هیئت امناء باید برای خود جانشین تعیین کرده و این خیریه را در عمل موروثی می‌کنند.

دختر قاسم سلیمانی زینت ۲ میلیون دلار به اعتبار ریالی مبلغ ۵۰ میلیارد تومان را برای ازدواج دختران لبنانی اهدا کرد که به نظر می‌رسد این مبلغ از محل جانشینی زینب سلیمانی به جای پدرش در این خیریه این میزان را در اختیار گرفته است.

خیریه مولی‌الموحدین علاوه بر این فعالیت‌ها یک بانک نیز تاسیس کرده است؛ بانک رسالت با بیش از ۳۰ شعبه در اختیار این موسسه و برخی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در هیئت مدیره این بانک شراکت دارند.

در این بین هواپیمایی ماهان که در اختیار نیروی قدس سپاه پاسداران است به دلیل انتقال تجهیزات و نیرو برای نیروی تروریستی قدس در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است و به تبع آن خیریه مولی الموحدین نیز به دلیل مالکیت ماهان ذیل تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

 

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)