کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام به نقل از سایت پارسینه، روز ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ حکم اعدام یک زندانی بنام گل محمد با اتهام قتل در زندان مرکزی کرج اجرا شد.

بر اساس گزارش پارسینه رسیدگی به این پرونده از اردیبهشت سال ۹۲ آغاز شده است. اما از آنجا که خانواده مقتول شناسایی نشدند، رسیدگی به پرونده بلاتکلیف مانده است تا اینکه با درخواست معاون قوه قضائیه، پرونده پس از ۶ سال به جریان افتاده و متهم در شعبه یکم دادگاه کیفری البرز محاکمه شد.

در این گزارش همچنین ذکر شده است که پس از محاکمه با توجه به درخواست قصاص از سوی معاون اول قوه قضائیه، متهم به اعدام (قصاص) محکوم شده و سرانجام پس از ۹ سال صبح روز گذشته در زندان مرکزی کرج اعدام شد.

اعدام دو زندانی در زندان اصفهان

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۴۰۰، حکم اعدام دو زندانی بنامهای حمید رستگار و غلامرضا پاکی با اتهام مواد مخدر در زندان دستگرد اصفهان اجرا شده است.

حمید رستگار، ۳۴ ساله و غلامرضا پاکی، ۴۵ ساله و اهل کاشان بوده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «حمید رستگار از چهار سال پیش در زندان به‌سر میبرد. غلامرضا پاکی نیز از پنج سال پیش به اتهام حمل ۱۰۰ کیلو شیشه بازداشت و توسط دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بود. او متاهل و دارای یک فرزند ۹ ساله بود. غلامرضا یک هم پرونده هم داشت که او نیز ابتدا به اعدام محکوم شده بود، اما بعدا حکمش به ۲۰ سال زندان کاهش پیدا کرد».

با احتساب اعدام یک زندانی در کرج، از ابتدای سال جاری ۱۴۰۱ تا کنون دستکم ۵ زندانی اعدام شده اند.

با شروع سال ۱۴۰۱ دور جدیدی از اعدامها آغاز شده است. این در حالی است که بر اساس گزارش سالانه عفو بین الملل بیش از دو سوم کشورهای جهان (۱۴۴ کشور) اکنون مجازات اعدام را در قانون لغو یا در عمل متوقف کرده‌اند. اما ماشین اعدام در ایران هر روز سرعت بیشتری می گیرد، بطور خاص با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی «قصاب مردم ایران» و محسنی اژه ای این روند شتاب سریع تری گرفته است.

شایان ذکر است بر اساس مرکز آمار کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام در سال ۱۴۰۰ دستکم ۳۶۶ زندانی در زندانهای ایران اعدام شدند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)