نشاط اجتماعی از نوع رئیسی!

 ابراهیم رئیسی در اظهارات اخیر خود اعلام داشته است که مسافرت گسترده مردم در ایان نوروزی، نشانه نشاط و امنیت اجتماعی می‌باشد، صرف‌نظر از هزل بودن این سخن، این موضوع واکنش‌های زیادی را برانگیخته است.

۲ سال خاطره پشت سر گذاشته شده‌ی ویروس منحوس کرونا در ایران هر چند تلخ و دردناک است و جان‌هایی که بر اثر این ویروس گرفته شدند دردناکتر از آن، اما با گذشت ۲ سال از همه‌گیری کرونا در سال جدید که همه‌گیری رو به افول گذاشته و شهرهای کشور قرمز نبودند، مردم خسته از خانه‌نشینی، ترجیح دادند که در نوروز سال جدید هوایی عوض کنند و دل به جاده‌ها زدند.

در این بین ابراهیم رئیسی رئیس جمهور حکومت ولایت فقیه طی سخنانی اظهار داشت که «مسافرت گسترده مردم نشانه نشاط و امنیت اجتماعی بوده است»!

این اظهارات رئیسی با واکنش‌های مختلف در میان رسانه‌های حکومت ولایت فقیه همراه شده است.

نشاط اجتماعی دیدی سلام ما را هم برسان

خبرگزاری عصر ایران در مطلبی پیرامون اظهارات رئیسی نوشت «آقای رئیسی! نشاط اجتماعی دیدی سلام ما را هم برسان»!

این خبرگزاری چنین استدلال کرده است که نشاط زمانی به جامعه برمی‌گردد که مردم با یک بورس سبز، یک دلار باثبات و یک بازار متعادل روبرو باشند مردم وقتی بانشاط هستند که برای یک خانه در جنوبی‌ترین نقطه شهر یک میلیارد تومان پول ندهند و مجبور نباشند برای خرید یک پراید نزدیک ۱۸۰ میلیون تومان بپردازند.

این رسانه‌ حکومتی افزوده است این حجم گسترده از سفرها تنها یک نشانه دارد و آن هم خستگی مردم از ۲ سال خانه‌نشینی می‌باشد.

همدستی کرونا و حکومت ولایت فقیه

عصر ایران افزوده است مردم ایران در ۲ نوروز گذشته بنا بر توصیه‌ها در خانه ماندند و سعی کردند به سفر نروند و امسال با توجه به کمترشدن کرونا و… چمدان‌ها را بسته و به دل جاده زدند.

این روزنامه حکومتی استدلال کرده است این سفرها را نمی‌شود نشانه نشاط اجتماعی دانست.

این روزنامه همچنین به اتفاقات اخیر در جاده‌ها و مسافرت‌های سال نو اشاره کرده است که تعداد کشته‌های آن دست کمی از کرونا نداشته است و دلیل آن را نیز خودروهای ناایمن و جاده‌های خراب عنوان ساخته است. [آمار وحشتناک تصادفات رانندگی در کشور؛ جان باختن ۲نفر در هر ساعت]

عصر ایران همچنین چنین استدلال کرده است که نشاط اجتماعی زمانی حاصل می‌شود که مردم با یک ثبات اقتصادی روبرو باشند و هر روز نگران افزایش قیمت‌ها و تورم افسار گسیخته نباشند.

این روزنامه افزوده است نشاط اجتماعی باران بهاری نیست که ناگهان بر سر مردم ببارد تا حال جیب مردم خوب نباشد از نشاط اجتماعی خبری نیست مگر این که بخواهیم خودمان را گول بزنیم…

از نشاط اجتماعی نبود!

روزنامه «مردم سالاری» نیز در مطلبی تحت عنوان «از نشاط اجتماعی نبود» بر این اظهارات رئیسی خرده گرفته است که نشاط اجتماعی در بطن و متن رفاه اجتماعی نرخ می‌نماید… نه در فقر و حرمان عمومی و در حالی که قدرت خرید نوروزی مردم به شدت دچار تنازل شده است و این تنازل در عرصه‌های اقتصادی چهره کریه خود را به وضوح نمایان کرده است.

روزنامه «مردم سالاری» شماری از مشکلات عدیده اقتصادی مردم ایران در زمان نوروز و تحویل سال جدید را بر شمرده و استدلال کرده است که در زمانی که مردم می‌توانستند مایحتاج نوروزی خود را به آسانی و ارزان به دست آورند آنگاه می‌شد که مردم نشاط اجتماعی دارند.

روزنامه «مردم سالاری» نیز مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای و شمار مسمومیت‌ها در تعطیلات نوروزی را نشانه‌های هشدار نسبت به دولت رئیسی پنداشته و اعلام کرده است که این گونه سفرهای نوروزی از روی اضطرار و نداری را نشاط اجتماعی نمی‌نامند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)