مذاکرات وین از اینجا مانده از آنجا رانده

در حالی که ادامه مذاکرات وین در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی هشدار دادند که مذاکرات وین نباید ادامه پیدا کند.

موزیک متن انعکاسات در مورد مذاکرات وین همچنان با تناقضات و برآشفتگی‌هایی به همراه است؛ برخی از به نتیجه رسیدن مذاکرات طی چند روز و یا حتی چند ساعت آینده خبر می‌دهد و برخی اعلام می‌دارند که هنوز چشم‌اندازی برای احیای توافق برجام وجود ندارد!

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه از جمله خوشبینان به حصول توافق اتمی در چند روز گذشته بوده است.

وی در روز ۸ فروردین با ابراز امیدواری در مورد برجام اعلام کرد که توافق اتمی بین حکومت ایران و قدرت‌های جهانی نزدیک است.

ولی لودریان یک اما به سخنان خود افزود که «هر چند، چند موضوع باقی مانده است که باید حل و فصل شوند» با این اما، لودریان کفه ترازو را را به سمت بدبینان احیای برجام سنگین کرد.

اظهارات بدبینانه جوزف بورل پیرامون مذاکرات وین

بدبینی غلیظ‌تر اما از سوی مقامی دیگر، یعنی جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صادر شد. وی هم زمان با لودریان در روز ۸ فروردین اعلام داشت که هنوز پایانی برای گفتگوهای توافق اتمی با حکومت ایران متصور نیست.

بورل افزود مذاکرات بین قدرت‌های جهانی و حکومت ایران درباره احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ به بن‌بست رسیده است و تهران پس از غلبه بر مانع‌تراشی‌ روسیه مانعی را بالا آورده است. [جوزف بورل و دست خامنه‌ای در پوست گردوی روسیه]

بورل همچنین ادامه داد که برجام به پایان نمی‌رسد و این مایه شرمساری است که به نوعی توافق نرسیدیم؛ آن هم وقتی به توافق نزدیک بودیم اما اکنون نمی‌‌توانم تضمین کنم که به توافقی خواهیم رسید.

بورل همچنین اشاره کرد با دادن تضمین‌ برای انجام معاملات روسیه با حکومت ایران اکنون موضوعات دیگری مانند موضوع سپاه پاسداران باقی مانده است که باید در مورد آنها به توافق رسید.

روسیه: تلاش برای احیای برجام به چند روز یا هفته زمان نیاز دارد

در همین حال سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در روز ۱۰ فروردین اعلام داشت که تلاش‌ها برای دست یافتن به سازش قابل قبول طرفین برای احیای برجام شاید به چند روز و یا چند هفته زمان نیاز دارد.

به رغم این خوش‌بینی اما مقامات آمریکایی از جمله رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و سایر مقامات آمریکایی اخیرا اعلام کرده‌اند که دستیابی به توافق با حکومت ایران نه قریب‌الوقوع است و نه قطعی.

مذاکرات وین و پرونده قاسم سلیمانی و سپاه پاسداران

در همین حال یک منبع آگاه به مذاکرات وین اعلام کرد که تعهد حکومت ایران مبنی بر توقف پیگیری عملیاتی پرونده کشته‌شدن قاسم سلیمانی یکی از شروط مطرح شده از سوی آمریکا برای خارج ساختن نام سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی آمریکاست.

آنچنانکه منابع آگاه می‌گویند حکومت ایران در دقایق آخر موضوع خارج‌سازی نام سپاه پاسداران از لیست تروریستی را بر روی میز مذاکرات وین گذاشته است اما جوزف بورل رئیس سیاسیت خارجی اتحادیه اروپا در این باره عنوان ساخته است که این موضوع ربطی به برجام ندارد.

بورل حکومت ایران را متهم کرد که با درخواست‌ تضمین‌ها در مورد  خارج ساختن نام سپاه پاسداران از لیست ترویستی مذاکرات احیای برجام را با مشکل جدی روبرو کرده است.

هم‌زمان با مذاکرات وین، آمریکا تحریم‌های مقامات حکومت ایران را افزایش می‌دهد

ماجرا در آنجا پیچیده می‌شود که در حالی که صحبت از لغو یا تعلیق برخی تحریم‌های حکومت ایران است؛ ایالات متحده برخی از مهره‌های حکومت ایران را به لیست تحریم‌ها افزوده و می‌افزاید.

از جمله این تحریم‌ها می‌توان از تحریم محمدعلی حسینی نام برد که گفته می‌شود وی از شبکه‌ای برای تهیه پیشران موشک‌های بالستیک و تجهیزات مرتبط با آن در حمایت از برنامه موشکی برنامه حکومت ایران استفاده کرده است.

مخالفت‌ها در درون آمریکا علیه توافق اتمی و مذاکرات

در همین حال جبهه‌بندی و مخالفت‌ها در درون آمریکا در مقابل مذاکرات وین کماکان رو به گسترش است.

جمهوری‌خواهان ارشد کنگره آمریکا با ارسال نامه‌ای به تونی بلینکن وزیر  خارجه آمریکا در روز ۱۰ فروردین، ضمن هشدار نسبت به احیای یک توافق اتمی ناقص با حکومت ایران، خواستار برگزاری جلسه توجیهی در سطح کارکنان در مورد پیگیری بایدن برای احیای برجام و استراتژی فعلی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در سریع‌ترین زمان ممکن شدند.

مخالفت سناتورهای آمریکایی با مذاکرات

افزون بر این ۳ سناتور جمهوری‌خواه سنای آمریکا ضمن ابراز نگرانی از تلاش‌های دولت جو بایدن برای احیای برجام از جمله احتمال  حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خواستار توقف مذاکرات وین شدند.

از سوی دیگر هیئت مذاکره‌کننده آمریکایی در مذاکرات وین، همچنین با مخالفت‌هایی در درون خود روبرو است و دن شاپیرو، یکی از اعضای هیئت آمریکایی در مذاکرات، شاید در اعتراض به سیاست‌‌های راب مالی، از هیئت آمریکایی استعفاء و کناره‌گیری کرد.

با تمامی این اخبار و شواهد هنوز نه تنها صحبت از پایان دور هشتم مذاکرات که از ۶ دی ۱۴۰۰ آغاز شده، نمی‌شود بلکه سرنوشت کل مذاکرات نیز در هاله‌ای از  ابهام قرار دارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)