کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام ۱۰ فروردین ۱۴۰۱، بیش از ۱۱ماه است که زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد از بیماری کبد رنج میبرد، اما بدستور وزارت اطلاعات، به وی مجوز مراجعه به پزشک خارج از زندان داده نمی‌شود.

همچنین بدلیل وضعیت و مشکلات جسمی این زندانی سیاسی، پزشک زندان غذای خاص بیماران کبدی را برای او تجویز کرده است، اما از ۱۱ماه پیش تاکنون، به درخواستهای وی برای تهیه غذای مناسب و مراجعه به پزشک متخصص پاسخ مثبت داده نشده است.

زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد بدلیل عدم دسترسی به غذای مناسب، بیشتر وعده‌های غذایی از نان و پنیر استفاده می‌کند و تقاضاهای مکرر وی برای اینکه بتواند از فروشگاه زندان مواد مورد نیازش را با پول خود تهیه نماید بجایی نرسیده است؛ به همین دلیل در این مدت وضعیت کبد وی بیش از حد دچار مشکل شده و با دردهای جانبی بیشتری درگیر شده است.

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، نسبت به وضعیت جسمی زندانی سیاسی مریم اکبری در سیزدهمین سال حبس بدون مرخصی هشدار داده و مسئولان زندان سمنان و سازمان زندانها را مسئول وضعیت سلامتی این زندانی سیاسی می‌داند.

مریم اکبری منفرد مبتلا به بیماری کبد چرب و محروم از حداقل امکانات در زندان سمنان

ب

شایان ذکر است، با وجود پیگیری های فراوان خانواده این زندانی سیاسی، به این خانواده هیچ پاسخی برای انتقال مریم اکبری منفرد به زندان اوین داده نشده است. قوه قضاییه به پیگیری ها پاسخ نداده و هیچ یک از ارگانهای قضایی مسئولیت تبعید این زندانی سیاسی و علت تبعید را نمی پذیرند و پاسخگو نیستند.

مریم اکبری در سیزدهمین سال حبس بدون یک روز مرخصی بسر می‌برد. به موجب قوانین قوه قضاییه وی می بایست پس از گذراندن ۱۳ سال زندان آزاد می‌شد. اما نه تنها او را آزاد نکردند، بلکه وی را بدون دلیل و بدون اعلام علت مشخص و پاسخگویی به زندان سمنان تبعید کردند.

مریم اکبری در تبعیدگاه خود در زندان سمنان، با زندانیان جرائم عادی و خشن هم بند است و این برخلاف اصل تفکیک جرائم است.

این زن زندانی سیاسی را پس از ۱۲ سال زندان در اسفندماه ۹۹ به طور ناگهانی به زندان سمنان تبعید کردند.

مریم اکبری منفرد در تاریخ ۱۰ دیماه ۱۳۸۸ (پس از قیام عاشورای سال۸۸) در تهران بازداشت شد و در خردادماه سال بعد توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم گردید.

دو برادر مریم اکبری منفرد در سال‌های ۶۰ و ۶۳ به اتهام ارتباط و عضویت در سازمان مجاهدین خلق ایران، اعدام شدند. برادر کوچکتر و یک خواهرش نیز در تابستان سال ۶۷ در قتل عام زندانیان سیاسی اعدام شدند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)