ندای سبز آزادی:پس از گذشت ۱۵ سال از قتل های زنجیره ای که روشن شده برخی از روحانیون سرشناس در دادن فتوای این قتلها مشارکت داشته اند اینک شاگردان مصباح یزدی برای برخورد با دولت فتوای شرعی می دهند.گویا این بار آیت الله مصباح یزدی پس از شکست سنگین در انتخابات ریاست جمهوری ترجیح داده شاگردانش به روانه میدان کند.

پایگاه مردمی مصباح یزدی حتی مورد طعنه چهره هایی چون علی اکبر جوانفکر قرار گرفته و آنان به طعنه می گویند که اگر”اگر مصباح یزدی وزن سیاسی داشت، جلیلی رئیس جمهور بود”.شاگردان مصباح یزدی در قالب جبهه پایداری اما از اقدامات خود علیه دولت فروگذار نکرده و سعی دارند با دادن فتوای شرعی راه را برکار دولت ببندند.شاگردان مصباح یزدی گویا خود را در درجه ای از اعتبار حوزوی یافته اند که تصمیم دارند برای دیگر نمایندگان مجلس تعیین تکلیف شرعی کنند.این اقدام در حالی است که بسیاری از مراجع تقلید حامی دولت روحانی هستند و سعید جلیلی در شهر قم نیز از روحانی شکست فاحشی خورده است.

فتوا دهندگان چه کسانی بودند

یکی از ویژگیهای مشترک دو فتوا دهنده علیه دولت ارتباط آنان با امام زمان سازی از احمدی نژاد است البته ارتباط یکی به صورت مستقیم بوده و ارتباط دیگری به صورت غیر مستقیم.مرتضی آقا تهرانی استاد اخلاق دولت احمدی نژاد بود و محمدرضا آشتیانی،نماینده قم فردی است که پسرش به واسطه مشارکت در تهیه CD  “ظهور نزدیک است “دستگیر شده بود.

محسن آشتیانی فرزند محمدرضا آشتیانی نماینده قم در مجلس و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه، پس از جنجالهایی که این CDبه پار کرد دستگیر شد.

وی که رییس دانشگاه پیام نور کهک بود  نقش اساسی در تهیه و توزیع مستند ظهور داشت  و مشخصا در برخی ادارات و نهادها اقدام به توزیع سی دی کرده بود. براساس گزارشهایی که رسانه های اصولگرا منتشر کردند وی همچنین در انتشار آثار فردی به نام  بروجردی نقش داشته که این فرد مشهور به رمالی و فال‌گیری بوده و پیش از این نیز دستگیر شده بود.بروجردی در متنی که در یکی از کتاب‌های خود منتشر کرده است اجازه انتشار آثار خود را به آقای آشتیانی واگذار کرده بود.

محسن آشتیانی علاوه بر نقشی که در تهیه و توزیع این سی دی داشته بدنبال اعتراض علما و مراجع نسبت به مطالب آن، در مقالاتی که در وبلاگ خود و سایت مستند ظهور نوشت از مطالب آن دفاع کرد.

پسر محمدرضا آشتیانی،نماینده قم با وجود اینکه سمت چندانی نداشته از خود او مشهور تر است چرا که آشتیانی  از جمله نمایندگان مجلس محسوب می شود که حضور یا عدم حضورش هیچگاه محسوس نیست.با وجود دوره طولانی نمایندگان تعداد نطق ها و مصاحبه های او انگشت شمار است.

 شاگرد مصباح و گرین کارت آمریکا

مرتضی آقا تهرانی ،شاگرد مصباح یزدی در ابتدای کار دولت احمدی نژاد استاد اخلاق دولت بود و پس از آن نماینده مجلس شد.او همچنین از افراد نزدیک به اسفندیار رحیم مشایی بود و به همین دلیل برخی از رسانه ها از او نیز به عنوان طراحان اندیشه های عجیب و غریب دولت احمدی نژاد درباره امام زمان می دانستند.

وی نزدیک به ده سال را در آمریکا و کانادا اقامت داشته و گرین کارت آمریکا دارد.او پیش از این در مصاحبه ای با رادیو گفت و گو گفته بود «در آمریکا با هیچ چیز مشکلی ندارم و هرکس می‌تواند انتخاب خود را داشته باشد برای همین من راحت [در لس آنجلس] درس اخلاق می‌گذاشتم و با همین لباس طلبگی هم می‌رفتم و هیچ مشکلی هم نبود و استقبال هم می‌کردند.».

وی از طلاب مدرسه حقانی بوده اما در سال چهارم طلبگی، به دلیل درگیریهایی که او در این مدرسه با طلاب دیگر داشته از این مدرسه اخراج می شود و با حدود بیست و پنج نفر از دوستانش  در ساختمانی زندگی   کرد که تحت نظارت مصباح بود.

او سایتی نیز به نام خود راه اندازی کرده و قتواهای خود را نیز در این سایت منتشر می کند.در یکی از این مطالب آقا تهرانی درباره فردوسی گفته است”در هر حال، بنده به مسلمانی خویش می بالم، نه چون اویم که به زبان تازی بتازد، و نه از پارسی زبانانی که ناسپاس به نعمت ها و ارزش ها باشد.”

آقا تهرانی در این سایت زندگینامه خود را نیز منتشر کرده بود اما مدتی است که بخش زندگینامه از سایت وی در دسترس کاربران نیست و حذف شده است.در بخشی از این زندگینامه وی به داستان ازدواجش اشاره کرده و نوشته بود” شیخ مرتضی در سال آخری که در مدرسه حقانی بود تصمیم به ازدواج گرفت. در طی سفری که به مشهد مقدس داشت، در حرم مطهر از آقا خواست مقدمات ازدواج او با دختری با هفت ویژگی را؛ برایش فراهم کنند و هرکدام از ویژگی ها هم که غلط است خودشان اصلاح کنند. بیش از دو دقیقه طول نکشید که با پیرمردی برخورد کرد که بعدها پدرخانمش شد. جالب آنکه پیرمرد هم درست در همان لحظات از امام هشتم داماد شایسته ای طلب کرده بود و آقا حاجت هر دو زائرشان را همزمان روا کردند.”

محتوای فتوا

مرتضی آقاتهرانی و محمدرضا آشتیانی نمایندگان مردم تهران و قم در مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای نوشته بودند

همکاران محترم مجلس معزز

چند نفر از همکاران در خصوص یک اصل فقهی اظهارنظری کردند که توضیح درباره آن را ضروری می‌بینیم.

طی چند روز گذشته گفته شده که در خصوص وزرای پیشنهادی باید حکم قرائت را اجرا کرد و تحقیق لازم نیست در حالی که واقعیت غیر از این است و بر اصل فقاهتی و اجتهادی مبتنی بر عقل و روایات معصومین است در مثال این موارد باید به احتیاط عمل کرد.

قاعده این است در سپردن امانت به دیگری بسته بر قدر امانت باید احراز صلاحیت شود و چه چیزی از نظام اسلامی که خون پاکی برای حفظ آن ریخته شده است و سپس برای رأی دادن به وزرای محترم پیشنهادی احراز صلاحیت آنها در جایگاه پیشنهادی لازم است؟

نامه‌ای که تذکر رئیس را به همراه داشت

علاوه بر آشتیانی دیگر نماینده قم نیز گویا نقش فعالی در حمله علیه دولت داشته.همچنین در جلسه علنی روز پنج شنبه ۲۴ مرداد مجلس شورای اسلامی، نامه ای با امضای امیرآبادی فراهانی در میان نمایندگان در صحن علنی توزیع شد که تذکر علی لاریجانی را به دنبال داشت.

رئیس مجلس گفت: توزیع هر گونه نامه‌ای در صحن علنی و میان نمایندگان باید با اطلاع هیئت رییسه مجلس و هماهنگی ضرغام صادقی باشد.

آنچه مورد تذکر لاریجانی قرار گرفت، توزیع نامه ای بود که احمد امیرآبادی فراهانی علیه محمدعلی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش تنظیم کرده بود.

این نماینده قم در نامه خود مطالبی را درباره  اظهارات نجفی در دفاعیه اش درباره  مخالفت با تغییر نام میدان آیت الله حق شناس به ۹دی عنوان کرده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)