دعوا بر سر سپاه پاسداران در جناح غالب حاکمیت

به رغم آنکه برخی از تحلیل‌گران انتظار می‌کشیدند که یکدستی و انقباض در درون حکومت ایران، باعث وحدت شود اما رویدادهای روزهای اخیر نشان می‌دهد که چگونه تضادهای حاکمیت ولایت فقیه بعد از انقباض و یکدست‌شدن در درون جناح خامنه‌ای فوران کرده است.

اگر چه فلسفه وجودی سپاه پاسداران بر آن بنا شده است که حافظ و نگهبان حکومت ولایت فقیه باشد اما این روزها و در شرایطی که انتظار می‌رفت بعد از انقباض و یکدستی در جناح غالب حاکمیت، حکومت ولایت فقیه تضاد کمتری نداشته باشد، ظواهر امر و اخباری که منتشر می‌شوند حاکی از تشدید تضادها در درون جناح غالب حاکمیت است.

سپاه پاسداران از فرودردین سال ۱۳۹۸ در لیست تحریم‌های آمریکا و لیست سازمان‌های تروریستی خارجی وزارت خارجه آمریکا قرار گرفته است.

دو قطبی حاکمیت و مفر سپاه پاسداران

تا پیش از آنکه ابراهیم رئیسی سکان مجریه حکومت ولایت فقیه را در دست بگیرد، سپاه و جناح خامنه‌ای در تضاد با دولت روحانی، خود را مخالف برجام جا می‌زدند به نحوی که حسن روحانی و شرکاء! از آنان با عناوینی چون «کاسبان تحریم» نام می‌بردند و یا در پی آتش زدن برجام و سیاست بی‌اعتنایی به تحریم‌های آمریکا بودند.

اما ورق برگشت هنگامی که خامنه‌ای مجبور شد در پایان راهی که به نظر می‌رسد آغاز فاز پایانی حکومت ولایت فقیه باشد رئیسی را از خمره انتخابات بیرون کشیده و وی را جایگزین روحانی کرد.

جراحی بزرگ حتی از میان فرماندهان سپاه پاسداران

خامنه‌ای در یک جراحی بزرگ حتی برخی مهره‌های سرسپرده خودش چون علی لاریجانی که از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران است و مدت مدیدی ریاست مجلس حکومت را در دست داشته است را نیز مستثنی نکرد و به تیغ جراحی سپرد.

خامنه‌ای بر این گمان غلط بود که یکدستی در قوای حاکمیتی، می‌تواند کمک‌کار وی در اجرای امور آتی کشور بوده و از تفرقه ناشی از بحران‌های خارجی و داخلی حکومت ولایت فقیه بکاهد.

اما خامنه‌ای فکر یک مجهول دیگر در معادله چندمجهولی انقباض و یکدستی حکومت را نکرده بود.

انقباض و تشدید تضاد در جناح خامنه‌ای

آن اینکه در صورت یکدستی قوای حاکمیتی، تضادهایی که در حال حاضر در سپهر سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و… ایران وجود دارد،‌ از تقسیم در دو جناح حاکمیت، به حالت تمرکز در جناح غالب حاکمیت تبدیل می‌شود و دعواهای جناحی در جناح خامنه‌ای بالا می‌گیرد.

در چند ماه اخیر تضادها و تنش‌های بین مجلس حکومت ایران و دولت رئیسی، همچنان بین دولت رئیسی و ارگان‌های قدرت و ثروت در حکومت ولایت فقیه که همگی مهره‌های خامنه‌ای هستند؛ بالا گرفته است.

به موازات و در چند ماهه اخیر همواره سعی شده است که بر روی این تضادها سرپوش گذاشته شود اما معادله پیچیده‌ای که خامنه‌ای و حکومتش بدان گرفتار هستند ایجات کرده و می‌کند که گاه و بیگاه، موضوعات مختلف، دست‌آویزی برای تفرق و پراکندگی در جناح غالب حکومت باشد.

پیشتر و در دوران روحانی این تضادها از حالت تک‌بعدی امروزی خارج بود و جناح مغلوب حاکمیت همواره آماج حملات جناح غالب قرار می‌گرفت و کاسه و کوزه‌ها بر سر آن شکسته می‌شد.

سپاه پاسداران عامل تفرقه در درون جناح خامنه‌ای

در روزهای اخیر تضاد حذف یا عدم حذف سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی و همچنین لغو تحریم‌های آن، نه تنها موضوع مجادله در میز مذاکرات اتمی در وین و تضاد بین حکومت ایران و کشورهای غربی است بلکه به موازات آن، این تضاد باعث ایجاد تفرقه و چند صدایی در درون جناح غالب حاکمیت ولایت فقیه شده است. [واشینگتن تایمز؛ شایعه خروج سپاه پاسداران از لیست محور فشار سنگین بر بایدن]

صف‌آرایی حسین شریعتمداری که بلندگوی خامنه‌ای در روزنامه کیهان می‌باشد؛ همچنین سعید جلیلی دیگر مهره جناح خامنه‌ای، با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه حکومت ایران بر سر حذف یا ابقاء نام سپاه پاسداران از ذیل تحریم‌ها و لیست سازمان‌های تروریستی، نمونه بارز بالغ‌شدن تضادها و سرریز آن به درون جناح خامنه‌ای یعنی جناح غالب حاکمیت است.

موضوع سپاه پاسداران را در اولویت قرار ندهید

ماجرا از آنجا آغاز شد که حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه حکومت ایران در روز ۶ فروردین ۱۴۰۱ در یک برنامه تلویزیونی حکومت ایران با اشاره به اختلافات باقیمانده بین حکومت ایران و کشورهای غربی در میز مذاکرات وین، از جانب مقامات ارشد سپاه پاسداران اعلام کرد که «موضوع سپاه پاسداران را در اولویت قرار ندهید».

حسین شریعتمداری نماینده خامنه‌ای در روزنامه کیهان در واکنش به این اظهارات امیرعبداللهیان در ۷ فروردین اعلام کرد که اظهارات وی بسیار عجیب و غیرمنتظره بوده و از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران خواست که اظهارات امیرعبداللهیان را «اصلاح» کنند!

در پاسخ به اظهارات شریعتمداری، امیرعبداللهیان نیز اعلام کرد آنچه وی گفته است رویکرد فرماندهان عالی سپاه پاسداران بوده است و این امر نباید نظام را از دستیابی به یک توافق «خوب، قوی و پایدار» محروم سازد!

تهاجمی دیگر از سپاه به سپاه

اما این پایان ماجرا نبود امیرعبداللهیان از سوی یک مهره دیگر جناح خامنه‌ای که وی نیز از فرماندهان سپاه پاسداران است نیز مورد تهدید قرار گرفت؛ سعید جلیلی که زمانی در کسوت دبیر شورای عالی امنیت ملی، مذاکرات اتمی با غرب را پیش می‌برد بنا بر اظهارات سایت «اصلاحات پرس» در پی آن است که مذاکرات وین به نتیجه‌ای نرسد و متعاقب آن امیرعبداللهیان در معرض استیضاح قرار دهد.

دیگر مهره خامنه‌ای و این بار از مجلس حکومت ایران، علی خضریان نیز اظهارات امیرعبداللهیان را «دوگانه‌سازی میان منافع سپاه و مردم» نامیده و در روز ۸ فروردین اعلام کرد که موضوع انتفاع فردی در آن مجموعه مطرح نمی‌باشد و این امر در نهایت بر خلاف «منافع ملی» می‌باشد.

وی همچنین امیرعبداللهیان را متهم کرد که «تکمیل‌کننده‌ی طراحی دشمن برای ایجاد شکاف بین ارکان نظام و مردم» می‌باشد!

با این توصیفات برنامه خامنه‌ای برای یکدست‌سازی و وحدت نه تنها پیش نرفته است بلکه تضادها به جناح خامنه‌ای سرریز شده و نمودها و تجسد این تضادها در جناح خامنه‌ای روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شود.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)