علی صدارت در مصاحبه با آقای حسین جوادزاده از رادیوعصرجدید– تبعیض‌ها و ضوابط دوگانه که با تجاوز روسیه به اوکراین نمایان‌تر شده‌اند

تاریخ تولید و انتشار: ۵ فروردین ۱۴۰۱ برابر با ۲۵ مارس ۲۰۲۲ جمعه

مطلب را به شکل صوتی، در این‌جا بشنوید:

پادکست انکر:

https://anchor.fm/sedarat/episodes/–e1g9u5a

واتساپ:

در واتساپ با شناسه:

علی صدارت-نظر، خبر، تحلیل

با آدرس:

https://chat.whatsapp.com/IT11IqMZ44v9L62gPRghhu

تلگرام :

https://t.me/sedaratMD/1375

مطلب را به صورت تصویری در این‌جا ببینید:

اینستاگرام :

https://www.instagram.com/tv/Cbijdy9g6C4/

یوتیوب:

https://www.youtube.com/watch?v=IxK_5r-ffKI

آدرس لینک مطلب در سایت:

https://alisedarat.com/1401/01/06/8592/

یادی بکنیم از زنده‌یاد محمود نریمان

۵ فروردین ۱۳۴۰بمناسبت سالروز درگذشت زنده‌یاد محمود نریمان

محمد علی کشاورز صدر از یاران مصدق – بمناسبت روز چهلم درگذشت نریمان در باره اش گفت:

“نریمان مستغنی از تعریف وتوصیف است؛ زیرا بیش از چهل سال عمرعزیز خود را بی دریغ وبا تحمل مشقات درراه خدمت به مردم وکشورصرف کرد.نریمان دلیر، زندگانی وهستی خود را برای خدمت به مردم و برفرازی ایران می خواست. او درمقام وزارت و وکالت و سایرمقامات مانند وزیران و وکیلان کنونی، دلبستگی به مقام و کرسی نداشت و بهمین جهت زبان وقلمش مانند تیغ دو دم، درهر جهتی که قرارداشت، ازبیخ و بن قطع می کرد. نریمان سرسخت و آهنین اراده برای اجرای حق و عدالت چشم خود را می بست و مشکلات و موانع را پشت سر می نهاد، به همین جهت روش شرافتمندانۀ وی، با طبع پست هیئت حاکمۀ فاسد سازگار نبود.

قدرت خارجی وفشار داخلی نمی توانست، نریمان را در راه راست خود، که درجهت منافع مردم و مملکت برگزیده بود منحرف سازد. نریمان پرهیزکار، خود را ازتمام نعمت های مشروع زندگی محروم کرده بود! تا بتواند برای خفظ حقوق وآزادی های مردم و صیانت بیت المال خلق، در برابر فاسدان و زورگویان چون  سدی سدید بایستد.”

ایرج افشار، محمود نریمان را اینگونه شرح می دهد: در مهرماه سال ۱۲۷۲ شمسی تولد یاقت. در انگلستان و سوئیس تحصیلات عالیه خود را به پایان رسانید و از دانشگاه ژنو در رشتۀ تجارت، تصدیق نامۀ اجتهادی گرفت.

پس از اینکه به ایران بازگشت، از بهمن ماه سال ۱۲۹۸ در وزارت فواید عامه و سپس در وزارت مالیه به خدمت اشتغال داشت و مدارج اداری را از مقام مترجمی کابینه ( دفتر) آغاز کرد و در مناصب اداری مانند خزانه داری کل و دیگر مقامات مهم وزارت دارائی برجستگی و شخصیت و آراستگی و پاکدامنی و شهامت خود را نشان داد تا آنکه به زندگانی سیاسی قدم گذاشت و چند بار وزارت یافت ( وزارت دارائی در ۱۳۲۳، وزارت راه در ۱۳۲۳، وزارت پست و تلگراف در۱۳۲۴ و وزارت دارائی در ۱۳۳۰) و مدتی شهردار تهران بود و دو دوره نمایندگی مردم تهران را در مجلس شورای ملی داشت و از بانیان ملی شدن صنعت نفت بود.

شیوۀ زندگانی سیاسی و اجتماعی نریمان، او را از نوادر این عصر ساخت و به حق افسانۀ تقوا و قناعت و وطن پرستی و دلیری شد. چهار صفت مذکور در آن مرحوم به نحو بارزی جلوه گر بود. نریمان زندگانی مادی خود را فدای حیات معنوی کرد و در حفظ شخصیت بارز خویش، سر را پیش هیچ کس و هیچ چیز خم نکرد تا سربلند بماند و از خویشتن خویش خجل نگردد. روزی در بهار، بمن می گفت که بهای زندگی به گمان من در آن است که بکوشیم تا انسان بمانیم و انسان بودن جز این نیست که از ظلم و بیداد بپرهیزیم. حق را پایمال امیال حیوانی و شهوانی شیطانی نکنیم. می گفت بهمین ملاحظه است که هیچ مقام و کاری را در این ایام اخیر نتوانسته ام بپذیرم. درهمه امور نشان فریب و دروغ و خیانت می بینم.

مرگ نریمان درد خیزهم بود. زیرا درین سالهای آخر، زندگی را به سختی و تنگدستی گذراند. اگرچه ظاهرش حکایت از تنگدستی نداشت و خوش لباس و منظم و آراسته بود اما دوستان و معاشرانش می دانستند که چرا در خانه ای کوچک و با وسائل محقر و معیشت ناچیز منزوی شده است. تا چندی پیش نریمان قوی بنیاد و ورزش دیده سالم بود. اما در این سالهای اخیر بیماری بدو روی آورد و آن پیکر پهلوانی بیمارگونه تراشیده شد”.

به نقل از

    کتاب محمود نریمان از نوادر تاریخ ایران از یاران دکترمصدق

https://alisedarat.com/1399/01/04/4672/

کاری از آقای جمال صفری

❊❊❊❊❊

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)