پهباد مرگبار تی‌بی۲ (بیرقدار) قاتل ستون‌های زرهی روسیه در اوکراین – ویدئو

اخیرا پهبادهای جنگنده بیرقدار تی‌بی۲ ترکیه‌ای بخاطر نقششان در برخی جنگ‌ها برای خودشان شهرتی به هم زده اند. از جمله در درگیری‌های داخلی عراق نقش جدی در درگیری‌ها داشته اند. بسیاری از کارشناسان کارآیی بیرقدار بر علیه یک نیروی نظامی بزرگ را زیر سؤال می‌بردند. به نظر می‌رسد که تهاجم روسیه به اوکراین فرصت را برای آزمایش این نظریه فراهم کرده است.

اما اواخر هفته گذشته ارتش اوکراین ویدئویی منتشر کرد که در آن نبرد بیرقدارها بر علیه نیروهای روسی در کرسن نمایش داده می شد. این ویدئو درهم کوبیده شدن ستون‌های نظامی روسی توسط پهبادهای بیرقدار را نمایش می‌دهد. بیرقدارها سابقه موفقی در پیروزی بر علیه مخالفان در درگیری های لیبی، سوریه و نوگورنو قره باغ دارند.

با این حال آنها هرگز با یک ارتش که با تجهیزات جنگ الکترونیک و تجهیزات پیشرفته مجهز باشد مواجه نشده اند. کارشناسان ترکیه معتقدند که این پهبادها بر علیه ارتش روسیه موفق خواهند بود.

موفقیت این پهباد ها در سوریه، لیبی و نوگورنو قره باغ و بخصوص سیستم دفاعی پانزر روسیه که بخاطر ناتوانی در سرنگون کردن پهبادهای ترکیه به مایه تمسخر تبدیل شده است.

موتورهای پهبادهای بیرقدار در اوکراین ساخته می‌شوند. ترکیه طی دو سال گذشته بیش از ۲۰ پهباد بیرقدار به این کشور فروخته است. امکان دارد تعداد بیشتری پهباد بیرقدار در انبارهای تسلیحات اوکراین وجود داشته باشد.

«جاولین مقدس» تبدیل به سمبل مقاومت اوکـراین در برابر روسیه می‌شود

موشکهای جاولین می‌توانند یک سلاح حیاتی بالقوه بر علیه کاروان ۶۵ کیلومتری تانک و زرهی در نزدیکی کیف باشند. متخصصان می گویند موشکهای جاولین نقش مهمی در مقاومت اوکـراین بر علیه نیروهای ارتش روسیه داشته اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)