عدم پیشرفت در مذاکرات وین بر سر موارد  مورد اختلاف

با توجه به اخباری که از وین می‌رسد و آنچه از اظهارات رسانه‌های حکومت ایران برمی‌آید مذاکرات وین به ایستگاه پایانی خود نزدیک شده ایستگاهی که کماکان پایان آن مشخص نیست.

مذاکرات وین در روزهای اخیر با تب و تاب‌های فراوانی همراه بوده است؛ عده‌ای بر این باورند که به زودی توافقی در وین بین حکومت ایران و قدرت‌های جهانی حاصل خواهد شد، عده‌ای دیگر نیز باقی‌ماندن اختلافات بین طرفین که گفته می‌شود برای حکومت ولایت فقیه مرزسرخ محسوب می‌شوند را دلیل آن می‌دانند که به این زودی‌ها توافق ملموسی حاصل نخواهد شد.

با این همه نگرانی از تبعات عدم حصول و یا حتی حصول توافق در طرف ایرانی در رسانه‌‌های این کشور بازتاب‌های گسترده‌ای داشته است.

ایستگاه پایانی یا دوراهی مرگبار؟

روزنامه رسمی دولت ابراهیم رئیسی؛ ایرنا در روز پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ در مطلبی تحت عنوان «ایستگاه پایانی» از تاب و تب موجود پیرامون مذاکرات هسته‌ای خبر داد و اظهار نگرانی کرد که نتیجه نهایی مذاکرات با وجود آنکه صحبت از ایستگاه پایانی و دقیقه پایانی آنچنان که اولیانوف، نماینده روسیه در این مذاکرات اعلام داشته است هنوز مشخص نیست.

اظهارات رسانه‌های رسمی حکومت ایران از آن جهت حائز اهمیت است که روشن‌نبودن نتیجه مذاکرات وین و در ابهام قرار گرفتن آن بر این نگرانی‌های حکومت ایران دامن زده که ماحصل مذاکرات برایش مشخص نیست.

ایرنا در این باره می‌نویسد تردیدی وجود ندارد که عدم توجه کافی برای پرانتزهای خالی باقی‌مانده (موارد مورد اختلاف) سبب شده است که بار دیگر درب برجام بر پاشنه قبلی بچرخد.

اگر چه نتیجه‌ای برابر با برجام ۲۰۱۵ برای حکومت ایران تابلویی ایده‌ال محسوب می‌شود اما نباید این واقیعت را از نظر دور انگاشت که در چنین صورتی تضادهای داخلی در درون جناح خامنه‌ای که مخالفان دیرینه برجام پیشین بوده‌اند بیشتر و بیشتر خواهد شد.

افزون بر این دست برداشتن از پیشرفت‌هایی که حکومت ایران تا کنون در زمینه هسته‌‌ای به دست آورده است ضربه شصتی به حکومت ایران و بدنه نیروهای لرزان و ریزشی‌اش محسوب می‌شود.

اگر این هفته توافق نشود مذاکرات برای همیشه از بین خواهد رفت

رویترز به نقل از یک مقام ارشد حکومت ایران در روز ۹ اسفند نوشت اگر در مذاکرات وین در این هفته توافقی حاصل نشود مذاکرات برای همیشه از بین خواهد رفت!

یک روزنامه وابسته به سپاه پاسداران که از نظر جناح‌بندی به دولت رئیسی نیز نزدیک است نیز در روز ۱۲ اسفند اعلام داشت که غرب و به خصوص آمریکا به هیچ کدام از مطالبات «قانونی» حکومت ایران پاسخ مثبت نداده و به هیچ وجه حاضر به انعطافی در این زمینه نیستند.

جهان صنعت یک رسانه دیگر حکومت ایران در همین روز در مطلبی اشاره کرد که چنین به نظر می‌آید که مسئله مذاکرات وین در حال پیچیده‌ترشدن است و برای حکومت ایران خیلی سخت و سنگین تمام می‌شود اگر که مذاکرات با شکست مواجه شود.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی حکومت ایران نیز که اخیرا جلسه‌ای توجیهی با تیم مذاکره‌کننده‌ی ایرانی در تهران داشته است ابراز نگرانی کرد که تجربیات «بدعهدی‌های آمریکا و بی‌عملی اروپا» تامین الزامات توافقی قابل اتکاء را اجتناب‌ناپذیر کرده است.

مذاکرات وین توافق بر سر همه چیز با هیچ چیز!

رویترز نیز در روز ۱۲ اسفند به نقل از سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران اعلام کرد تا زمانی که همه مسائل در مذاکرات وین حل و فصل نشوند هیچ کسی نمی‌تواند بگوید که توافق انجام شده است. [مذاکرات وین؛ توافق بر سر همه چیز یا هیچ چیز!]

این ابراز  نگرانی‌ها در جناحین حکومت ایران این سوال را برمی‌انگیزد که علت نگرانی‌ها و چشم دوختن حکومت ایران به میز وین چه می‌‌تواند باشد؟

برخی تحلیل‌گران بر این عقیده هستند که برای پاسخ به این سوال ۲ تابلو مفروض است.

اول آنکه خامنه‌ای و حکومتش در نظر دارند که تا حد ممکن امتیازات بیشتری از طرف‌های غربی بگیرند از این رو سعی می‌کنند که فضای مذاکرات را ابهام‌آلود نشان دهند در حالی که هم زمان به دنبال گران‌کردن نرخ هستند.

تابلو مفروض دوم نیز آن است که خامنه‌ای و حکومت ایران تصمیم خود را برای رو کردن کارت پایانی در میز وین گرفته است اما با وجود مخالفت‌هایی که پیش از این جناح وابسته به خامنه‌ای با مذاکرات می‌کردند در حال حاضر از بروز عواقب و پیامدهای اعلام این تصمیم نگران و بیمناکند.

بدین منظور خامنه‌ای و حکومتش در پی آنند که با سیاست تکراری تایید و تکذیب، فضای افکار عمومی را سنجیده و درباره واکنش‌های احتمالی چاره‌جویی کنند.

هر کدام از این دوراهی را که محتمل‌تر در نظر بگیریم روزهای آینده از این حیث برای خامنه‌ای و حکومتش روزهای دشواری خواهند بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)