رابطه توقیف کشتی پسران شمخانی با دفاع خامنه‌ای از سپاه

یک روز پس از آنکه خامنه‌ای به دفاع از سپاه پاسداران و مجلس حکومتش درباره افشای افشایی فایل صوتی فرماندهان سپاه پیرامون فساد در سپاه و شهرداری  تهران برخاست خبرگزاری‌‌ها خبر از توقیف یک کشتی متعلق به شرکت کشتیرانی پسران علی شمخانی دبیر عالی شورای امنیت ملی حکومت ایران دادند.

شرکت آدمیرال یک شرکت کشتیرانی با حدود ۵۰ کشتی است که مالکیت آن به حسن و حسین شمخانی فرزاندان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی حکومت ایران تعلق دارد.

توقیف کشتی کابل در هند

خبرگزاری حکومتی ایلنا در روز ۲۹ بهمن ۱۴۰۰ به نقل از یک منبع آگاه خبر داد که کشتی کابل متعلق به شرکت آدمیرال با مالکیت حسن و حسین شمخانی فرزندان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی حکومت ایران به دلیل نقنص مدارک به حک یک دادگاه هندی در بندر کاندلا توقیف شده است.

اعلام این خبر از سوی ایلنا بازتاب فراوانی در بین رسانه‌های فارسی‌زبان داشته خاصه آنکه در روزهای اخیر علی خامنه‌ای ولی فقیه حکومت ایران در مقام پشتیبانی تمام قد از سپاه پاسداران و مجلس حکومتش برآمد بعد از آنکه افشای فایل صوتی فرماندهان سابق سپاه پاسداران پرده از فساد در میان فرماندهان ارشد این نیرو برداشت. [هلدینگ یاس بازوی مالی نیروی قدس و قاسم سلیمانی]

سابقه توقیف کشتی‌های حکومت ایران در هند

توقیف کشتی‌های حکومت ایران به دلیل نقض قوانین دریایی و تجارتی پیش از این نیز مسبوق به سابقه است.

اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی در بندر موندرا در ایالت گجرات هند که گفته می‌شود فعال‌ترین پایانه کانتینتری هند است ورود کشتی‌های از مقصد حکومت ایران به دلیل بار غیرمجاز را ممنوع اعلام کرده و افزود که کشتی‌ها و بار از مبدا ایران را نمی‌پذیرد.

حالا نیز بندر دولتی هند اعلام کرده است که مدارک ارائه شده از سوی کشتی کابل و شرت‌های کشتیرانی که حمل محموله‌های آن با کشتی کابل صورت می‌پذیرفته تناقضاتی وجود دارد.

افزون بر این کشتی‌های شرکت آدمیرال و از جمله کشتی کابل به دلیل اینکه برای دورزدن تحریم‌ها با پرچم حکومت ایران حرکت نمی‌کرده‌‌اند حالا سازمان بنادر و دریانوردی حکومت ایران نمی‌تواند در موضوع توقیف کشتی کابل ورود کند.

شایان ذکر است کشتی کابل متعلق به پسران شمخانی از ۱۰ روز پیش حکم توقیف دریافت کرده و محموله آن نیز در بندر کاندلا در حال توقیف می‌باشد.

نقش شرکت کشتیرانی پسران شمخانی در دورزدن تحریم‌ها

چرا که این شرکت کشتیرانی و شرکت‌های دیگر کشتیرانی مسئولیت نقل و انتقال محموله‌های را از و به ایران و هند و برای دور زدن تحریم‌ها بر عهده داشته‌اند.

علی شمخانی در چند روز اخیر پیرامون پرونده مذاکرات اتمی حکومت ایران و مسئله بازگشت به  برجام اعلام کرده بود که پوسته‌ای بیشتر از برجام باقی نمانده است.

یاشار سلطانی یک فعال رسانه‌ای که پیش از نیز به دلیل افشای فساد برخی مهره‌ها و سران حکومتی حکومت ایران زندانی شده بود با اشاره به این سخنان شمخانی در توئیتی خطاب به وی اعلام کرده است برجام هر چقدر که برای مردم ایران در حوزه اقتصادی به پوسته خالی تبدیل شده باشد برای حسین شمخانی آقازاده شما و شبکه کشتیرانی‌اش برای فروش نفت ایران خوب ساخته شما فعلا تعداد نفتکش‌های پسرت و میزان رشد آنها هم‌زمان با آغاز تحریم‌های کمرشکن را به مردم توضیح دهید بقیه مباحث پیشکش!

کشتی به گل مانده خامنه‌ای

شایان ذکر است حکومت ولایت فقیه کشتی کابل را پرچم کشتی جمهوری لیبریا برای دور زدن تحریم‌‌های حکومت ایران استفاده می‌کرده است

همزمانی توقیف کشتی کابل متعلق به فرزندان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی حکومت ایران  با اظهارات خامنه‌ای بر سر دفاع از پرونده فساد سپاه پاسداران که شمخانی نیز عضوی از آن است این نظریه را محتمل می‌سازد که توقیف کشتی مزبور به معنای به گل نشستن کشتی ‌خامنه‌ای است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)