فایل صوتی سپاه پاسداران و بی اعتمادی مردم به حکومت ایران

انتشار فایل صوتی سپاه که در آن ناخواسته پرده از فساد و رانت در سپاه پاسداران و هلدینگ‌های وابسته به آن و هلدینگ‌‌های مشابه حکومت ایران برمی‌دارد به بی اعتمادی مردم ایران نسبت به حکومت ولایت فقیه منجر شده است.

بحث از آنجا داغ شد که یک فایل صوتی مربوط به گفتگوی محمدعلی جعفری فرمانده پیشین سپاه پاسداران حکومت ایران و معاون سابق اقتصادی و سازندگی سپاه پاسداران در فضای مجازی پخش شد.

این فایل صوتی پرده از فساد در بالاترین سطوح فرماندهان سپاه پاسداران و برخی مهره‌‌های ارشد حکومت ایران نظیر محمد باقر قالیباف، رئیس کنونی مجلس حکومت ایران برداشت.

بی اعتمادی مردم به رئیسی پس از افشای فایل صوتی منتظری

آنچه محرز است این اولین سند و افشاگری از این سنخ نیست؛ پیش از این و در مرداد سال ۱۳۹۵ انتشار فایل صوتی دیدار آقای منتظری و هیئت مرگ در سال ۱۳۶۷ خبرساز شد.

ابراهیم رئیسی که در آن زمان عضو هیئت مرگ بوده است در سال ۱۳۹۶ جزء کاندیداهای انتخاباتی ریاست جمهوری ولایت فقیه بود، با اشاره حسن روحانی به «۳۸ سال زندان و اعدام» از گردونه رقابت ریاست جمهوری بازماند و به ریاست جمهوری  نرسید؛ هر چند وی در یک مهندسی و جراحی و با وجود نفرت و بی اعتمادی مردم ایران نسبت به وی، در سال ۱۴۰۰ به عنوان رئیس جمهور منصوب شد.

همچنین چندی پیش فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف وزیر خارجه پیشین حکومت ایران هنگامی که در راس وزارت خارجه قرار داشت رسانه‌ای شد و اظهارات ایرادشده در آن در مورد اقدامات تروریستی قاسم سلیمانی به عنوان سیاست «میدان» و تفاوت آن با «دیپلماسی» مورد ادعای ظریف اعتراضات زیادی را در جامعه ایران برانگیخت و این فایل نیز بر بی اعتمادی مردم نسبت به حکومت ولایت فقیه افزود.

پرونده جدید فساد در ساختار قدرت حکومت ایران و بی اعتمادی بیشتر مردم

 اما آنچه که در انتشار فایل جدید رخ می‌نماید فایلی که هر چند سپاه پاسداران در ابتدا منکر آن شد اما به فاصله کمی خبرگزاری فارس متعلق به سپاه پاسداران وجود اصل چنین فایلی را تایید کرد، وجود رانت و فساد گسترده در سپاه پاسداران و شهرداری تهران در زمان تصدی قالیباف است. [سپاه پاسداران سر منشأ فساد؛ افشای فایل صوتی فرمانده سابق سپاه + فیلم]

همچنین این حقیقت در افشای فایل صوتی گفتگوی دو فرمانده پیشین سپاه پاسداران برملا می‌شود که پیش از این قالیباف در زمان ریاست علی لاریجانی در مجلس حکومت ایران، بارها جلو تحقیق و تفحص از پرونده فساد شهرداری تهران را گرفته بودند.

جلوگیری از تحقیق درباره املاک نجومی شهرداری تهران در مجلس حکومت

مصطفی کواکبیان از جناح مغلوب حاکمیت، پس از انتشار  فایل صوتی مزبور اعلام داشت که تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را ۳ مرتبه تا مرحله صحن علنی در مجلس دهم پیش برده است اما این پرونده با لابی قالیباف و لاریجانی به نتیجه‌ای نرسیده است!

اشاره کواکبیان به پرونده املاک نجومی شهرداری تهران در زمان تصدی ریاست شهرداری  تهران توسط محمدباقر قالیباف است که هر چند بارها در رسانه‌های حکومت ایران جنجال‌برانگیز شد اما هیچ گاه اجازه داده نشد که به این پرونده‌ها رسیده شود.

چرا که با ورود به تحقیق و تفحص در پرونده املاک نجومی پای بسیاری از شرکای قالیباف که خود نیز از اعضای سپاه پاسداران است به میان می‌آمد و ماجرای فساد مقامات ارشد حکومت ولایت فقیه بیخ پیدا می‌کرد.

تنها در یک نمونه فساد که در فایل صوتی اخیر مورد اشاره قرار گرفته است پرونده هلدینگ یاس است که حکمی درباره آن در ۲۷ اسفند سال ۱۳۹۹ از سوی سازمان قضایی نیروهای مسلح صادر شد و شماری از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در آن متهم به فساد شدند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)