صادرات گاز ایران به عراق در حال پایان یافتن

بنا بر خبرهای منتشره صادرات گاز ایران به عراق کاهش چشمگیری یافته است و کشور عراق در پی آن است تا به جای حکومت ایران از کشورهای دیگری گاز وارد کند.

در پی فرسوده بودن سیستم‌های زیربنایی و عدم توسعه تاسیسات گازی در چند سال اخیر همواره و به خصوص با آغاز فصل سرما ایران با کمبود گاز مواجه بوده است و در برخی موارد گاز خانگی مصرفی شهروندان ایرانی نیز قطع شده است.

کمبود تولید گاز در ایران سایه خود را بر روی صادرات این محصول به کشورهایی که واردکننده گاز از ایران هستند نیز انداخته است.

در سال‌های اخیر کشور عراق یکی از واردکنندگان اصلی گاز از حکومت ایران بوده است، اما این کشور نیز از تبعات کمبود گاز در ایران بی‌نصیب نبوده و در فصل‌های سرد سال صادرات گاز به عراق از حکومت ایران به پایین‌ترین سطح خود کاهش می‌یافت.

جایگزینی واردات گاز عراق از کشورهای دیگر

در فقدان تضمین صادرات میزان توافق‌شده گاز از سوی حکومت ایران به کشور عراق، این کشور اخیرا به دنبال آن است که کشورهای دیگری را جایگزین حکومت ایران کند و بتواند گاز تضمینی از آنها وارد کند.

اخیرا احمد موسی سخنگوی وزارت برق عراق اعلام کرد در پی کاهش شدید صادرات گاز از ایران تولید برق در بسیاری از نیروگاه‌های عراق متوقف شده است.

موسی افزود حکومت ایران میزان صادرات گاز به عراق را از ۵۰ میلیون متر مکعب در روز به ۸.۵ میلیون متر مکعب کاهش داده است.

ناگفته پیداست که کاهش این حجم صادرات گاز به عراق نیروگاه‌های این کشور را با مشکل جدی مواجه کرده و این کشور ناچار است از منابع دیگری گاز مورد نیاز خود را وارد کند.

در شهریور ماه سال جای مقامات عراقی اعلام کردند که رایزنی‌های دیپلماتیک برای حل مشکل واردات گاز را آغاز کرده‌اند.

بازار ۳۰ میلیارد دلاری عراق در حال از دست رفتن

در همین راستا اخیر حمیدرضا صالحی عضو اتاق بازرگانی حکومت ایران اعلام کرد که حکومت ایران در حال حاضر فروش حداقلی برق به عراق را دارد و پول آن هم دریافت نمی‌شود و این امر باعث شده است که بازار بزرگ عراق را به کشورهایی چون عربستان و مصر تحویل دهیم.

صالحی افزوده بود در حالی که بازار عراق ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلاری است ما در حال از دست دادن آن هستیم.

افزون بر این روزنامه «مردم‌سالاری» در روز جمعه ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ خبر از «شمارش معکوس برای توقف صادرات گاز حکومت ایران به عراق» خبر داد و اعلام کرد کشور عراق و قطر درباره امکان صادرات گاز قطر به عراق در حال مذاکراه و گفتگو هستند.

با این مذاکرات که به نظر می‌رسد به مرحله پایانی خود شده و به زودی اجرایی می‌شود عراق واردکننده گاز از قطر شده و واردات از حکومت ایران را کاهش خواهد داد.

پیش از این نیز مقامات عراقی با مقامات عربستان سعودی تفاهم‌نامه‌ای برای واردات برق از عربستان به امضاء رسانده بودند.

ایران دارنده دمین ذخائر گازی جهان

این در حالی است که کشور ایران از نظر ذخائر گازی در جهان دارای دومین رتبه است اما سوء مدیریت و بی‌کفایتی سران و سردمداران حکومت ولایت فقیه طی سال‌های گذشته باعث شده است که این کشور نتواند از میادین گازی بسیار گسترده خود استفاده بهینه‌ای بکند.

در یک نمونه مشخص که ایران در یک میدان گازی با کشور قطر مشترک است کشور قطر به تنهایی و به دلیل سرمایه‌گذاری مربوطه در حال استخراج از این میدان گازی است در حالی که گاز حاصله در سمت ایران سوخته و  به هوا می‌رود. [میدان مشترک پارس جنوبی؛ میدانی برای مفت‌فروشی از جیب مردم ایران]

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)