مولوی عبدالحمید؛ امام جمعه اهل سنت زاهدان روز جمعه ۰۹-۰۸-۲۰۱۳ در خطبه های نماز عیدفطر این شهرگفت: “آنچه در کابینه جایش خالی بود حضور اهل سنت بود.”

وی افزود: “با وجود تلاشهای بسیار ما و نمایندگان مجلس که درخواست کرده بودیم حداقل ۲ وزیر اهل سنت در کابینه معرفی شوند، اما اطرافیان ایشان بر این باور بودند که در صورت معرفی وزیر اهل سنت از سوی آقای روحانی، این امر با مخالفت مجلس روبرو خواهد شد. با این حال ما گفتیم که آقای روحانی وزیر اهل سنت به مجلس معرفی کنند و از وزرای خود نیز با قدرت دفاع کنند، اگر مجلس با آنان مخالفت کرد، گناه آن بر گردن مجلس است.”

رئیس شورای هماهنگی مدارس علوم دینی اهل سنت سیستان و بلوچستان گفت: “البته آقای روحانی در ملاقاتی که با وی داشتیم قول وزیر اهل سنت را به ما ندادند اما به طور کلی گفتند که به وعده هایی که داده اند عمل خواهند کرد. و معتقدیم اگر ایشان می توانست در کابینه خود وزیر اهل سنت معرفی کند، این کار برای ایران و شیعه و سنی مایه عزت و در دنیا نشان دهنده سعه صدر رهبران مسئولان نظام بود. شیعیان نیز در دنیا که در ایران اکثریت و در دنیا اقلیت هستند ، بیشتر مورد احترام قرار می گرفتند و اهل سنت نیز احساس عزت و کرامت بیشتری می کردند.”

امام جمعه اهل سنت اظهار داشت: “شاید همانگونه که آقای رئیس جمهور گفته بود مشکلات و موانعی بر سر راه وی بوده است اما خواسته ما این است که وی و همکاران وی در بدنه دولت و در سطوح مدیریتی کشور حقوق اقوام و مذاهب را در نظر بگیرند . آنچه ما در ۳۵ سال گذشته به دنبال آن بوده ایم عزت و کرامت اهل سنت است وعزت و کرامت اقوام و مذاهب ایرانی در این است که همانگونه که در قانون اساسی بر حقوق برابر آنان تاکید شده است، نیروهای شایسته آنان در اداره و سازندگی و مقدرات کشور به کار گرفته شوند.”

وی افزود: “ملت ایران به اندیشه ها و دیدگاههای ایشان رای دادند و انتظار دارند که وی به آنچه وعده داده بود، مقتدرانه و با قدرت عمل کنند. همانگونه که وی بر اجرای قانون تاکید کرده بود و اگر قانون بطور درست و مساوی اجرا شود حقوق همه مردم رعایت خواهد شد. آزادیهای اساسی، آزادی دینی و مذهبی ، آزادی اندیشه و بیان و فعالیت سیاسی در قانون تصریح شده اند و اجرای قانون رضایت مردم و خدا را به همراه دارد.”

مولوی عبدالحمید گفت: “در میان اقوام و اهل سنت افراد توانمند زیادی وجود دارند و باید در سایر مسئولیتهای کابینه مانند معاونت رئیس جمهور، معاونین وزرا و … از وجود نیروهای توانمند اقوام و اهل سنت استفاده شود.”

وی با اشاره به حضور خود در مراسم تحلیف رئیس جمهور، سخنان دکتر روحانی را در این مراسم بسیار امیدوارکننده خواند و گفت: “روحانی انسان توانمند، فهیم و هوشمندی است و آنگونه که خود وی گفته است کابینه معرفی شده به مجلس بر مبنای تخصص و دانش و تجربه افراد انتخاب شده است. توانمندی و امانتداری دو خصوصیت در آموزه های قرآنی هستند که باید در بکارگیری افراد در مسئولیتها مورد توجه قرار گیرند. و هر دو خصوصیت باید در کنار هم باشند.”

امام جمعه اهل سنت زاهدان تاکید رئیس جمهور بر اعتدال، دوری از افراط و تفریط و توجه به حقوق اقوام و مذاهب را مایه خوشحالی دانست و گفت: “سیاستهای داخلی و خارجی اعتدال گرایانه رئیس جمهور در سطح ملی و جهانی مورد استقبال قرار گرفته است .”

وی افزود: “آنچه ما می خواهیم عزت اسلام و ایران است و از رئیس جمهور نیز می خواهیم با عملکرد خود مایه عزت اسلام و ایران و مردم کشور باشد و وحدت و امنیت ملی را برقرار کرده و اسباب رفاه و آرامش مردم را فراهم کرده و وضعیت اقتصادی کشور را رو به بهبودی ببرد.و عزت بین المللی ملت ایران را بازگرداند. ما اتحاد و انسجام ملی، پیشرفت و توسعه کشور را در همه زمینه ها می خواهیم

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)