گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس و بن بست اقتصادی دولت رئیسی

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارشی که اخیر منتشر کرده از بن بست اقتصادی در دولت رئیسی خبر داده و اعلام کرده است رشد «موجودی سرمایه» برای سومین سال متوالی منفی شده است.

مرکز  پژوهش‌های مجلس حکومت ایران در گزارشی که اخیرا منتشر کرده به بررسی داده‌ها کلان و متغیرهای اقتصادی ایران در سال ۱۴۰۰ پرداخته است.

بن بست اقتصادی در لایحه بودجه کشور

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود بر لزوم و ضرورت فوری اصلاحات ساختاری تاکید کرده و اولین موضوعی را که در اولویت کابینه رئیسی قرار می‌دهد اصلاح بودجه کشور است. [بن بست اقتصادی از زبان متولیان سابق حکومتی]

گزارش، وضعیت نابسامان تشکیل سرمایه در کشور را مورد بررسی قرار داده و نتیجه‌گیری کرده است که در سال‌‌های منتهی به سال اخیر وضعیت تشکیل سرمایه منفی بوده و کفاف استهلاک آن را نمی‌دهد در نتیجه موجودی سرمایه کشور با رشد منفی روبرو است.

بن‌ بست در جذب سرمایه‌گذاری  خارجی

بر اساس این گزارش در حالی که میانگین بلند مدت رشد بهره‌وری نزدیک به صفر بوده است رشد اقتصادی حکومت ایران متاثر از رشد سرمایه‌گذاری است که دولت‌های حکومت ولایت فقیه از قبل و در حال حاضر به دلیل سیاست خارجی مقابله‌گرایانه حکومت ایران امکان جذب سرمایه‌گذاری خارجی را نداشته‌اند.

بنا بر  گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس حکومت ایران در سه سال ۱۳۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ استهلاک سرمایه از میران تشکیل و رشد سرمایه پیشی گرفته و به این دلیل رشد موجودی سرمایه منفی شده است.

بنا بر گزارش مرکزپژوهش‌های مجلس ادامه این روند باعث نگرانی برای پشتیبانی رشد اقتصادی و دستیابی دولت رئیسی به اهدافی که اعلام کرده، می‌شود.

بن بست اقتصادی در تشکیل سرمایه ثابت در دولت رئیسی

 بنا بر این گزارش وضعیت نامطلوب تشکیل سرمایه در ماه‌های تصدی دولت رئیسی در کشور ثابت بوده و با منفی شدن آن کفاف استهلاک سرمایه را نخواهد داد.

این در حالی است که میانگین بهره‌وری در این بین که بر اساس آمارهای رسمی و از سوی ارگان‌های آماری رسمی حکومت ایران منتشر می‌شود نزدیک به عدد صفر می‌باشد و سرمایه‌گذاری چندانی در بخش‌های عمرانی و صنعت صورت نمی‌گیرد و رقم آن نیز نزدیک به صفر است.

شایان ذکر است تشکیل سرمایه خالص بر رشد بلندمدت اقتصاد کشور تاثیر بلافصل گذاشته و در حال حاضر وضعیت آن نگران‌کننده خوانده شده است.

این امر نیز تاثیر خود را بر کاهش چشمگیر سطح تولید در کشور گذاشته و در نهایت باعث خواهد شد نرخ فقر در سال‌های اخیر روند صعودی به خود بگیرد.

شایان ذکر است نرخ فقر در سال ۱۳۹۹ از سوی مراجع آماری رقم بی‌سابقه ۲۸.۸ را نشان می‌دهد و این میزان در مقایسه با سال ۱۳۹۰ حدود ۱۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بن بست اقتصادی در رشد اقتصادی

بنا بر تعاریف علم اقتصاد رشد اقتصادی از ۲ عامل اصلی متاثر می‌شود اول رشد بهره‌وری و دوم افزایش موجودی سرمایه در کشور.

در این بین موجودی سرمایه نیز با تشکیل سرمایه خالص روند صعودی پیدا می‌کند.

بدین منظور و برای رشد سرمایه در کشور باید سرمایه‌گذاری و تشکیل سرمایه بتواند از استهلاک آن سبقت بگیرد امری که در ۳ سال اخیر و بنا بر گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس اتفاق نیفتاده و در ۳ سال اخیر همواره منفی بوده است.

بن بست اقتصادی؛ رشد موجودی سرمایه برای سومین سال پیاپی منفی است

تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در شش‌ماهه نخست سال ۱۴۰۰ بنا بر آمار مرکز آمار ایران و بانک مرکزی به ترتیب با رشد ۵.۴ و منفی ۸.۹ درصد مواجه بوده است.

در صورت در نظر گرفتن رشد منفی ۸.۹ درصدی سرمایه و رشد ۲.۵ درصدی استهلاک سرمایه‌ ثابت در کشور در سال جاری، میانگین ۵ ساله رشد استهلاک، تشکیل سرمایه ثابت در سال ۱۴۰۰ نیز منفی برآورد می‌شود.

این امر به خودی خود نشان‌دهنده‌ی کاهش موجودی سرمایه کشور در سال ۱۴۰۰ است و این داده‌ها نیز نشان می دهد که رشد موجودی سرمایه در اقتصاد حکومت ایران برای سومین سال پی در پی منفی خواهد بود و بدین ترتیب دولت رئیسی سال اول خود را در یک وضعیت بن بست اقتصادی شکننده سپری خواهد کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)