شروع تحصن سراسری معلمان و فرهنگیان در شهرهای مختلف در اعتراض به برآورده نشدن خواسته‌هایشان

اعتراضات معلمان و فرهنگیان ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است. مطالبات قانونی این قشر زحمتکش تاکنون با بی‌توجهی وزارت آموزش و پرورش مواجه گردیده است. سران حاکمیت هیچ تمایل و اراده‌ای برای پاسخگویی به مطالبات فرهنگیان شاغل و بازنشسته ندارند. آنها با سوءاستفاده از صبر و تحمل معلمان و فرهنگیان در پی‌گیری قانونی خواسته‌هایشان همچنان با بی‌اعتنایی تلاش دارند با خسته کردن فرهنگیان آنها را از اجرای خواسته‌هایشان باز دارند. اما هر روز که می‌گذرد بر خشم فرهنگیان افزوده می‌شود.

آنها به نقطه‌ای رسیده‌اند که می‌بینند حاکمان با زبان قانون صحبت نمی‌کنند. این در حالی است که یک نماینده مجلس می‌گوید: «افزایش حقوق بازنشستگان باعث تورم و گرانی است». سخنانی که خشم بازنشستگان را برانگیخته است و امید آنها را برای افزایش حقوق و همسان‌سازی، نقش برآب کرده است. معلمان و فرهنگیان که گرسنگی و فقر امانشان را بریده است مجبورند به شیوه‌های دیگر متوسل شوند.

بنا بر فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، روز شنبه ۹ بهمن‌ماه ۱۴۰۰، معلمان و فرهنگیان در بسیاری از شهرها دست به اعتصاب زده و در محل کار خود تحصن کرده‌اند.

صاویری از اعتصاب و تحصن معلمان مدارس در بیش از ۱۰۰ شهر از جمله تهران، کرمانشاه، شیراز، نجف‌آباد، ساری، ملک‌شهر، خمینی‌شهر، فلاورجان، جزیره قشم، همدان، ایلام، بندر انزلی، مشهد، سنندج، اصفهان، لاهیجان، کرج، فلاورجان، شهرضا، سقز، یزد، قزوین، مهریز، بهمئی، یزدان‌شهر، کام‌فیروز فارس، یاسوج، بوکان، سردشت، گرگان، کلاچای، زنجان، بناب، ممسنی و… منتشر شده است. تصاویر تحصن در سایر شهرها همچنان در حال انتشار است.

بنا بر این فراخوان معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته در اعتراض به:

اـ اجرا نشدن رتبه‌بندی حقوق بر اساس ۸۰ درصد حقوق هیات علمی دانشگاه

۲ـ اجرایی نشدن همسان‌سازی حقوق برای بازنشستگان

۳ـ کنار گذاشتن ماده ۶۴ قانون مدیریت خدمات کشوری

۴ـ پرداخت نشدن پاداش پایان خدمت سال ۱۴۰۰

۵ـ نبود آموزش رایگان و بی‌توجهی به اصل ۳۰ قانون اساسی

۶ـ زندانی کردن معلمان و اخراج معلمان فعال صنفی

۷ـ خودداری از استخدام معلمان خرید خدمات آموزشی

۸ـ به تاراج بردن سرمایه فرهنگیان در صندوق ذخیره

معلمان و فرهنگیان طی روزهای شنبه و یکشنبه ۹ و ۱۰ بهمن‌ماه در مدارس به تحصن و اعتصاب می‌پردازند. همچنین روز دوشنبه ۱۱بهمن‌ماه دست به تجمع سراسری خواهند زد.

در این اطلاعیه آمده است در صورت خودداری وزارت آموزش و پرورش از پاسخگویی، آنها دامنه اعتراضات خود را گسترده‌تر کرده و در روزهای پایانی بهمن و همچنین اسفند تجمع سراسری برگزار می‌کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)