سنگ قبر قسطی یا دست دوم!

در ادامه معضلات اجتماعی که گریبانگیر مردم ایران شده است خریدن سنگ قبر دست دوم یا سنگ قبر قسطی است!

شاید برای اولین بار در خرداد سال جاری بود که روزنامه همشهری پرده از این حقیقت تلخ برداشت که خانواده‌ها برای اموات‌شان سنگ قبر قسطی یا سنگ قبر دست دوم می‌خرند.

خبر حاکی از عمق فاجعه‌ای به نام فقر است که ابعاد آن حتی مردگان را نیز در حاکمیت ولایت فقیه فرا گرفته است.

گزاف بودن قیمت سنگ قبر که قیمت آن به چندین میلیون تومان می‌رسد باعث شده است بسیاری از خانواده‌های دهک‌های پایین جامعه که توان خرید سنگ قبر ندارند به خرید سنگ قبر قسطی یا سنگ دست دوم روی بیاورند.

در مهر ماه سال جاری پایگاه خبری رکنا در گزارشی اعلام کرد که سنگ قبر با افزایش قیمت ۳۵ درصدی روبرو بوده است و قیمت سنگ قبر در بهشت زهرای تهران از ۳.۵ میلیون تومان شروع شده و به بالای چند ده میلیون تومان می‌رسد!

افزایش تقاضا برای سنگ قبر قسطی یا دست دوم

اما ماجرا به همین جا ختم نشد و روزنامه شرق در روز سه‌شنبه ۲۱ با تایید اخبار قبلی مبنی بر خرید قسطی یا دست دوم سنگ در مطلبی با عنوان «افزایش تقاضا برای سنگ قبر قسطی یا دست دوم» به نقل از یکی از مغازه‌داران سنگ قبر اعلام کرد که در سال گذشته شنیده بودیم که برخی از مردم نان را قسطی می‌خرند اما هیچ وقت فکر نمی‌کردیم که زمان خرید سنگ قبر قسطی هم برسد. [نان قسطی و یارانه‌ای]

وی افزوده است از زمان شیوع ویروس کرونا، مراجعه برای سنگ قبر آن هم به صورت قسطی زیاد شده است.

مغازه‌دار می‌افزاید الان که مردم قیمت سنگ قبر می‌گیرند با شنیدن قیمت‌ها از تعجب دهانشان باز می‌ماند.

وی به نقل از همکارانش می‌گوید که خیلی از همکاران این راسته هم تجربه درخواست برای خرید سنگ قبر قسطی یا سنگ دست دوم را دارند.

سنگ قسطی فقط برای دوست و آشنا!

وخامت اوضاع بیشتر از آنی است که شرح آن گذشت؛ مغازه‌دار سنگ قبر ادامه می‌دهد همه مغازه‌داران سنگ قبر «یک‌کلام» شده‌اند که سنگ قبر قسطی را فقط به دوست و آشنا می‌دهند که مطمئن باشند تسویه حساب می‌کنند!

وی می‌افزاید برای سنگ ۵ میلیون تومانی ۲ میلیون تومان بیعانه می‌گیریم و مابقی را اقساط ۵۰۰ هزار تومانی.

ماجرا به همین جا نیز ختم نمی‌شود یکی دیگر از مغازه‌داران سنگ قبر می‌گوید سنگ‌های بی‌کیفیت را جوهر می‌زنند و بعد با سیم می‌سابند تا شفاف شود… اما سنگی که روح! دارد ۱۳ میلیون تومان به بالا قیمت دارد تهیه ارزان‌ترین سنگ قبر هم برای مردم سخت شده است.

مطلب با این جمله ادامه می‌یابد که این روزها با  گران شدن قیمت‌ها، سنگ قبرهای دست دوم نیز خریداران خاص خود را دارد.

بسیاری از سنگ قبرهای قطعات قدیمی را که نیاز به تعویض داشته یا ۳۰ سال از آن گذشته و چند طبقه شده‌اند را برای ما می‌آورند و می‌گویند رویش را بسابید و پرداخت کنید و به افرادی که توان مالی کمتری دارند بفروشید!

قبرهای بدون سنگ!

بسیاری از افراد هم قید سنگ قبر را می‌زنند و به همان قطعه سنگ بهشت زهرا که مشخصات اموات‌شان خورده بسنده می‌کنند… ۸۰ درصد مردم که بدون اطلاع قبلی به مغازه‌های سنگ‌فروشی مراجعه می‌کنند شوکه می‌شوند و می‌خواهند با کمترین قیمت ممکن سنگ قبر بزنند!

چندی پیش از این نیز باشگاه خبرنگاران جوان خبر داد که سنگ فروشان در چند کیلومتری بهشت زهرا می‌گویند… عده‌ای با دزدیدن سنگ‌های استفاده شده آن را تراش مجدد می‌دهند و به نصف قیمت می‌فروشند… حتی بازار فروش سنگ‌های دسته دوم نیز رونق دارد همان سنگ‌هایی که صاحبانشان آنها را تعویض کرده‌اند!

قلم از نوشتن باز می‌ایستد به زندگانی می‌اندیشم که علاوه بر، بر دوش کشیدن داغ از دست دادن عزیزی باید بهای فقر در حاکمیت ولایت فقیه را با آبروی خود داده و دست به خرید سنگ با قرض و قسط بدهند… ما هم دنیای شما را آباد می‌کنیم هم آخرت شما را… این سخن آشنای گوش‌تان نیست؟!

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)