نا‌آرامی در زندان اوین پس از درگذشت بکتاش آبتین و دادن شعارهای مرگ بر اصل ولایت فقیه و مرگ بر خامنه ای توسط زندانیان

فضای متشنج زندان و اعتراض زندانیان در زندان اویل پس از مرگ بکتاش آبتین – فایل صوتی یکی از زندانیان – کلیپ

بکتاش آبتین، شاعر فیلم‌ساز و از اعضای کانون نویسندگان ایران، بدلیل عدم رسیدگی‌های پزشکی و تاخیر در درمان درگذشت. وی پیش از این در حال گذراندن حکم زندان خود بود.

 • بکتاش آبتین بدلیل تاخیر در درمان و رسیدگی‌های پزشکی درگذشت
 • پس از دریافت خبر درگذشت بکتاش آبتین، فضای زندان اوین متشنج شده و زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین شروع به اعتراض کرده و شعارهای «مرگ بر اصل ولایت فقیه و مرگ خامنه‌ای» سر دادند.

  بکتاش آبتین، شاعر، فیلم‌ساز و از اعضای کانون نویسندگان ایران بود که بدلیل عدم رسیدگی‌های پزشکی درگذشت.

   امروز شنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۴۰۰ زندانیان سیاسی بند ۸ اوین پس از شنیدن خبر درگذشت بکـتاش آبتین شعار «مرگ بر اصل ولایت فقیه و مرگ خامنه‌ای» سر دادند. این زندانیان ابتدا در هواخوری بند ۸ با سر دادن این شعار دست به اعتراض زدند. آنها سپس با حضور در سالن ۸ (محل حبس بکتاش آبتین) به شعار دادن ادامه دادند. زندانیان با شعار دادن خود رئیس بند و مسئولین حفاظت زندان را مجبور به ترک سالن کردند. اعتراض زندانیان نزدیک به یک ساعت ادامه داشت و سپس با تحصن در کریدور مقابل سالن ۸ همراه شد. زندانیان سیاسی با حضور در اتاق بکتاش آبتین یاد وی را گرامی داشتند.

  ممانعت از رسیدگی پزشکی و تاخیر در درمان بکتاش آبتین

  بکتـاش آبتین بدلیل عضویت در کانون نویسندگان ایران و حضور بر مزار جان باختگان قتل‌های زنجیره‌ای به ۶ سال زندان محکوم شده بود. وی از تاریخ مهر ۹۹ و در اوج کرونا توسط قوه قضاییه، جهت اجرای حکم به زندان فراخوانده شده بود. او در طول این مدت ۲ بار به کرونا مبتلا شد. مسئولین زندان با ندادن مرخصی استعلاجی، استفاده از رسیدگی‌های پزشکی را از وی سلب کردند. آنها سرانجام با وخامت حال بکـتاش آبتین در روز ۲۲ آذر مجبور به بستری وی در بیمارستان شدند. اما بدلیل عدم رسیدگی‌های پزشکی در زندان حال عمومی وی هر روز وخیم‌تر می‌شد.

  بـکتاش آبتین متولد ۱۳۵۳ در شهرری بود. وی از اواسط دهه ۷۰ چندین مجموعه شعر منتشر کرده بود. در آثار وی می‌توان از «مژه‌ها، چشم‌هایم را بخیه کرده‌اند»، «و پای من که قلم شد نوشت برگردیم»، «خلوت»، «پتک» و «در میمون خودم پدربزرگم» نام برد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)