زنگ خطر افزایش فوتی کرونا وگسترش ویروس جهش یافته امیکرون در ایران و پنهان‌کاری دوباره حکومت از تعداد مرگ و میر

جهش ۵۴ درصدی موارد فوتی کرونا ناشی از شیوع گسترده ویروس جهش یافته امیکرون زنگ خطر افزایش گسترده کرونا را به صدا درآورده است. در این شرایط خطرناک بعد از تلفات گسترده موج پنجم کرونا، دوباره صدای مرگ و میر و قربانی شدن مردم به گوش می‌رسد.

خبرگزاری تسنیم با بیان جهش ۵۴ درصدی موارد فوتی کرونا ناشی از موج امیکرون، به گوشه‌ای از واقعیت خطرناک در حال وقوع در ایران اشاره می‌کند.

افزایش آمار مبتلایان، موارد بستری و فوتی‌ کرونا، درستی هشدار کارشناسان درباره گسترش سریع امیکرون در ایران را گواهی می‌دهد.

روز گذشته ۱۵ دی‌ماه، آمار منتشر شده وزارت بهداشت روند افزایشی مبتلایان، موارد بستری و فوتی طی ۲۴ ساعت را نشان می‌دهد. این آمار حاکی از به‌صدا درآمدن زنگ خطر گسترش امیکرون است.

به گفته کارشناسان بهداشت اگرچه نرخ ابتلا روزانه ۱.۷۲ درصد ناچیز است، اما جهش ۷.۱ درصدی موارد بستری و افزایش ناگهانی ۵۴ درصدی موارد فوتی کرونا به‌شدت نگران‌کننده است.

یعنی امیکرون به‌رغم بیماری‌زایی کمتر نسبت به دلتا، اما قدرت سرایت بسیار بالایی را دارد.

ورود حجم بالای بیماران مبتلا به بیمارستان‌ها، به کابوسی نگران‌کننده تبدیل شده است.

از روز پنجشنبه ۹ تا جمعه ۱۰ دی‌ماه طی ۲۴ ساعت، بر اساس آمار وزارت بهداشت ۳۴ بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. این آمار بنا به گفته بسیاری از کارشناسان بایستی حداقل ۳ برابر شود.

پیام طبرسی، عضو کمیته کرونا، روز جمعه۱۰دی‌ماه گفت: «موارد ابتلا به امیکرون در کشور ۱۰۰درصد از تعداد اعلام شده بیشتر است.»

وی همچنین گفت: «براساس اینکه بگوییم تعداد موارد اُمیکرون تنها۳۰یا ۳۴ مورد تایید شده است، درست نیست. نمی‌توانیم بگوییم تنها موارد ابتلا به امیکرون در کشور همین تعداد مواردی است که تایید شده است.»

طبرسی بازگشایی مدارس را خطرناک خواند و گفت: «اینکه قرار باشد هر روز تعداد زیادی از دانش‌آموزان را به مدرسه بیاوریم، خطرناک است.»

اما حاکمیت با بازگشایی مدارس و خودداری از قرنطینه عمومی همچنان بر طبل مرگ می‌کوبد. حکومت بی‌توجه به وضعیت بحرانی کرونا مانند دو سال گذشته، آنچه که برایش اهمیت دارد، بقا نظام است.

خامنه‌ای به همین دلیل ورود واکسن‌های معتبر خارجی را ممنوع کرد. هم اکنون نیز در اوج گسترش امیکرون، ورود واکسن‌های خارجی ممنوع اعلام شده است.

برای غلبه بر وضعیت نارضایتی عمومی و گسترش اعتراضات، سران حکومت راه چاره را باز در فرصت کرونا یافته‌اند. راهی که به‌زودی گریبانش را خواهد گرفت.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)