وضعیت اضطراری برجام و توقف مذاکرات

مذاکرات وین به مدت ۳ روز برای تعطیلات سال نو میلادی متوقف شده است اما مقامات اروپایی می‌گویند وضعیت برجام اضطراری است.

دور هشتم مذاکرات وین در روز ۶ دی شروع شد، یک روز پس از آن سه کشور اروپایی طی بیانیه‌ای وضعیت برجام را اضطراری توصیف کردند.

تروئیکای اروپایی در بیانیه خود افزودند مشخص است که به مرحله‌ای نزدیک می‌شویم که تشدید فعالیت‌های اتمی حکومت ایران برجام را به طور کامل از معنا خالی کرده است مذاکرات بسیار عاجل است و هیئت‌های نمایندگی برای رسیدن فوری به توافق به وین آمده‌اند.

سه کشور اروپایی افزودند اگر ظرف ۴ هفته به توافقی نرسیم توافق دیگری در کار نخواهد بود.

وضعیت برجام از دیدگاه آمریکا

در همین حال ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد ایالات متحده هنوز فوریت کافی برای نتیجه از سوی حکومت ایران را ندیده است.

وی افزود هنوز خیلی زود است که بگوییم پس از شروع مجدد مذاکرات پیشرفت‌‌های اساسی در مذاکرات برای نجات توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران در وین چقدر بوده است.

وی همچنین اعلام کرد پیشرفت مذاکرات وین در مقایسه با سرعت توسعه برنامه هسته‌ای حکومت ایران بسیار کند است. [پیشرفت مذاکرات وین بسیار کند است]

وضعیت برجام و توافق روس و چین با حکومت ایران

در همین حال میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات وین اعلام کرد روسیه و چین حکومت ایران را متقاعد کرده‌‌اند که از برخی از مواضع حداکثری، مانند اصرار بر تمرکز مذاکرات بر موضوع رفع تحریم‌ها و نه موضوع هسته‌ای خودداری کند.

به گفته وی هیئت حکومت ایران موافقت کرده است مذاکرات بر اساس پیش‌نویس دولت پیشین حکومت ایران پیش برود.

در صورت صحت این موضوع حکومت ایران از خواسته‌های حداکثری خود یک گام عقب نشینی کرده است آن طور که نور نیوز وابسته به شورای عالی امنیت ملی حکومت ایران نیز این خبر را تایید کرده است.

وضعیت برجام از نظر رسانه‌‌ها

در همین حال فاینشنال تایمز در گزارشی اعلام کرد مذاکرات هسته‌ای متزلزل وارد مرحله خطرناکی شده است و ناسازگاری در تهران و نگرانی در واشنگتن این نگرانی را افزایش داده که تلاش‌ها برای احیای توافق ممکن است از مسیر خارج شود.

فارن پالیسی نیز اعلام کرد در صورت شکست مذاکرات وین آمریکا آماده است تا تحریم‌ها علیه حکومت ایران را شدت ببخشد.

وای نت نیز در روز ۱۱ دی ماه به نقل از تحلیل‌گران مذاکرات وین نوشت که در مذاکرات هسته‌ای ایران دستیابی به موفقیت غیر محتمل است.

وارونه گویی مقامات ایرانی در مورد وضعیت برجام

در همین حال با وجود اینکه بسیاری در درون ایران از کمرشکن بودن تحریم‌ها و تاثیر آن بر معیشت مردم ایران سخن می‌رانند محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده حکومت ایران اعلام کرد ضرب الاجل طرف مقابل برای ما ارزشی ندارد چرا که حتی اگر طرف مقابل از برجام خارج شده و مکانیسم ماشه اجرا و قطعنامه علیه ایران احیاء شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟!

اما به رغم اظهارات مرندی دیپلمات‌های غربی اعلام کردند که مذاکره غیر مستقیم بین حکومت ایران و آمریکا شدت و سرعت بیشتری گرفته است. سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران نیز در این زمینه در روز ۱۲ دی اعلام کرد که به صورت مکتوب با آمریکا تبادل نظر می‌کنیم

در حالی که اظهارات در مورد مذاکرات بعضا ضد و نقیض هستند علی باقری کنی رئیس هیئت حکومت ایران در مذاکرات نیز اعلام کرد در صورتی که توافقی حاصل شد ابتدا آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کند؛ امری که آمریکا تا کنون بارها آن را رد کرده است.

در همین حال رایزنی‌ها پیرامون مذاکرات در جریان است مقامات اروپایی و همچنین مقامات آمریکایی و روسی در روزهای اخیر تبادل نظر‌هایی درباره روند مذاکرات وین داشته‌اند.

تهدیدات ادامه‌دار اسرائیل

در بستر رایزنی‌ها اما شبکه کان اسرائیل گزارش داد که حکومت ایران تا دستیابی به مواد لازم برای ساخت بمب اتمی تنها ۶ هفته فاصله دارد.

وال استریت ژورنال نیز اعلام کرد گزینه نظامی اسرائیل ـ آمریکا برای برنامه هسته‌ای حکومت ایران ملموس‌تر می‌شود.

این مهم را اظهارات مقامات اسرائیل نیز تایید می‌‌کند وزیر خارجه این کشور برای بار دیگر اعلام کرد که می‌توانیم بدون اطلاع آمریکا به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله کنیم.

وی همچنین افزود مذاکرات وین درباره برجام به نتیجه خوب برای کشورش منجر نخواهد شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)