کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام به نقل از حال وش، روز ۲۴ آذر ۱۴۰۰، حکم اعدام یک زندانی بلوچ بنام عیدو شه‌بخش با «اتهامات امنیتی» بعد از گذشت ۴ سال از بازداشت و حبس توسط دادگاه انقلاب تهران صادر شد.

عیدو شه‌بخش فرزند محمد شاه ۳۵ ساله ساکن سرجنگل از توابع زاهدان بوده و در سال ۹۶ با یورش ماموران اطلاعات به روستای شیس منطقه سرجنگل بازداشت شده است.

وی بعد از مدتی به تهران و زندان اوین منتقل شده و بعد از گذشت ۴ سال تحمل حبس در دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شد.

بر اساس این گزارش، یک منبع مطلع از شکنجه شدن عیدو شه‌بخش برای گرفتن اعترافات اجباری خبر داده و گفته است که او بی گناه بوده و دستگاههای اطلاعاتی بدون هیچ سند و مدرکی او را مورد شکنجه قرار داده اند و او را مجبور به اعتراف بر علیه خودش کرده اند. همین اعترافات اجباری منجر به صدور حکم اعدام برای عیدو شه‌بخش شده است.

عیدو شه‌بخش متاهل و دارای ۵ فرزند بوده که یکی از فرزندان خردسال وی دارای معلولیت جسمی است.

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام صدور حکم اعدام برای زندانیان بخصوص بر پایه اعتراف گیری اجباری را محکوم کرده و خواستار مداخله ارگانهای بین المللی برای توقف احکام اعدام در ایران است.

به گفته برخی منابع مطلع در بلوچستان، بالارفتن سرعت اعدام شهروندان بلوچ بخصوص اعدام از میان طایفه «شه‌بخش»، یک اقدام تلافی جویانه از طرف حکومت بعد از درگیری «ملک شه‌بخش» و کشته شدن فرماندهان و نیروهای مسلح حکومتی در دشت سمسور می‌باشد.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)